Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 05 LIPCA
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
XIV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Antoni, Maria, Bartosz, Filomena, Karolina
 

Holandia: koronawirus przyspieszył proces zamykania kościołów. Powodem brak funduszy

Data publikacji: 2020-06-30 07:19
Data aktualizacji: 2020-06-30 09:11:00
WIADOMOŚCI
Kościół św. Jana Chrzciciela w Waalwijk fot. Cede1001 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Kryzys finansowy wywołany koronawirusem uderzył w holenderskie parafie. Sytuację pogarsza dramatycznie malejąca liczba wiernych, co przekłada się na brak środków koniecznych do utrzymania wspaniałych, zabytkowych kościołów. Po zniesieniu lockdownu ponownie ruszył proces desakralizacji świątyń.

 

Zagrożony jest słynny kościół pw. św. Jana Chrzciciela z Waalwijk, największa w Holandii świątynia zbudowanej w stylu neobizantyjskim. „Szczęścia w nieszczęściu należy się dopatrywać przynajmniej w tym, że zostanie on zachowany w obecnej formie i przekształcony w muzeum” – czytamy na blogu „Adoptuj Kościół w Holandii”.

 

Jak dowiadujemy się z artykułu, holenderskich parafii, zwłaszcza na prowincji, nie stać już na utrzymanie budowli kościelnych o większej kubaturze. W całym kraju łączy się sąsiadujące parafie, wyłączając część kościołów z użytkowania. „W najbliższą niedzielę 5 lipca odprawiona zostanie ostatnia Msza święta i kościół zostanie przekazany na cele muzealne. Słynne państwowe muzeum sztuki chrześcijańskiej Catharijneconvent w Utrechcie, bardzo zasłużone dla ratowania śladów katolickiej kultury materialnej na terenie Holandii, włączy św. Jana Chrzciela z Waalwijk do prowadzonego przez siebie projektu pod uroczą nazwą Największe muzeum Holandii (Grootste Museum van Nederland). Ma on na celu profesjonalne udostępnienie zwiedzającym najcenniejszych budowli sakralnych kraju. Są wśród nich kościoły katolickie, protestanckie i synagogi, czynne lub zdesakralizowane” – podaje adoptkhol.blogspot.com.

 

W podobnej sytuacji znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Renkum koło Arnhem, sanktuarium pielgrzymkowe ze średniowieczną genezą, w którym czczona jest pochodząca z połowy XIV wieku figura Matki Bożej (w typie Sedes Sapientiae). „W Renkum już od końca XII wieku znajdował się klasztor augustianek z sanktuarium pielgrzymkowym. Został zlikwidowany przez protestantów, jednak cudowną figurę udało się ukryć i przechować w tajnym kościele w Utrechcie.

 

Powróciła do Renkum, do nowo wybudowanego kościoła, po zluzowaniu restrykcji antykatolickich w połowie XIX wieku. „Odrodził się też kult Maryjny, pielgrzymki i procesje (...) w 2012 roku urządzono nowy park pielgrzymkowy Rosarium Mariae i pielgrzymki oraz procesje Maryjne ruszyły od nowa (jest to kolejny znak cichego odradzania się ortodoksji katolickiej w Holandii)! Obecnie odbywają się kilka razy do roku” – wskazuje „Adoptuj Kościół w Holandii”.

 

Na problemy finansowe nie pomaga łączenie parafii ani zabiegi fundraisingowe. Decyzja archidiecezji utrechckiej wydaje się więc ostateczna. To właśnie tam planowane jest zamknięcie lub desakralizacja 250 (!) kościołów. Czynnych pozostanie jedynie…dziesięć świątyń. Jednak jak wynika z analizy „Katholiek Nieuwsblad”, łączenie parafii jedynie sprzyja dalszej sekularyzacji holenderskiego społeczeństwa. Wierni zamiast udawać się na Msze do innych miejscowości, po prostu przestają uczęszczać do kościoła w ogóle. Zdaniem cytowanego przez „Katholiek Nieuwsblad” rzecznika prasowego archidiecezji Hansa Zuijdwijka, w wielu kościołach znajduje się coś ciekawego i nie można czynić żadnych wyjątków.

 

Według przytaczanych przez adoptkhol.blogspot.com danych instytutu badawczego KASKI, w ciągu ostatnich 15 lat liczba katolików w Holandii spadła o 20 proc., a liczba uczęszczających do kościoła aż o 60 proc., zaś liczba parafii o 55 proc. Za katolików uważa się jeszcze 3,7 mln Holendrów (czyli jedna piąta mieszkańców – jest to największe wyznanie w kraju), ale w nabożeństwach udział bierze regularnie tylko ok. 4 proc. z nich (nieco ponad 153 tys.).

 

„Można się zatem spodziewać, że kondycja katolicyzmu w Holandii wkrótce upodobni się do sytuacji, jaka istnieje we Francji: religia katolicka, a nawet szerzej: chrześcijańska, pozostanie tylko w większych miastach ze stołecznym Amsterdamem na czele – i to w charakterze zasilanej imigrantami diaspory, rozproszonej w morzu ateizmu i pogaństwa – natomiast z całego pozostałego obszaru kraju zniknie zupełnie” – konkluduje autor artykułu.

 

 

Źródło: cruxnow.com / adopthkol.blogspot.com

PR

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
tr
A w Polsce koronawirus spowodował zmianę sposobu przyjmowania komunii. Tam gdzie ludzie klękali ogłasza się, że do komunii należy przystępować "procesyjnie', czyli de facto likwiduje się klękanie. Oczywiście w wielu kościołach już połowa przyjmuje komunię na rękę. Robią z nas protestantów.
wwm
To niezwykła i zadziwiająca opinia, że brak funduszy ma lokować katolików w morzu ateizmu i pogaństwa. A zwłaszcza tutaj niesamowitym jest przeczytać, że to faktycznie tylko euro, złoto i dolary. Pretensje do wiernych i traktowanie ich jak nie ulegającej zabiegom marketingowym klienteli galerii handlowych świadczy tylko o tym, że poza Polską nie sprawdza się słynna teoria Jacka Kurskiego o współobywatelach.
BrzydkieKacząt
Taki piękny kościół...
racjonalista
W Polsce nie ma takiego zagrożenia .na fundusz kościelny płacą wszyscy Polacy czy się to komuś podoba czy nie.
Leliwa
A dlaczego niby trzeba je zamykać ? Na co niby te pieniądze mają być ? O jakie utrzymanie chodzi ? Przecież można nie robić remontów , nie trzeba ogrzewać kościoła, z podatków też można zwolnić , prądu niewiele używać. Będzie biedniej , ale po co kościół zamykać.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY