Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 02 KWIETNIA
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Imieniny obchodzą:
Teodozja, Władysław
 

Hongkong: Wielki Post bez Mszy św., spowiedzi i wspólnych nabożeństw. To efekt koronawirusa

Data publikacji: 2020-02-26 07:00
Data aktualizacji: 2020-02-26 07:59:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Bezterminowe zawieszenie sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych, możliwość odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej jedynie prywatnie a nawet brak możliwości przystępowania do Sakramentu Pojednania - tak diecezja Hongkongu będzie przeżywać Wielki Post. Wszystko w związku zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa, mającymi na celu zapobieganie dalszym zarażeniom koronawirusem Covid-19.

 

Radykalne decyzje zostały podjęte przez administratora apostolskiego diecezji Hongkongu kard. Jonha Tonga, w związku z obowiązującymi w tym rejonie nadzwyczajnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i rosnącą wciąż liczbą zakażeń koronawirusem Covid-19. „Nasza lokalna wspólnota robi, co może, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa” - napisał hierarcha w komunikacie, przedstawiającym najnowsze decyzje dotyczące sprawowania sakramentów i dostępności kościołów dla wiernych.

 

W świetle tych decyzji, świątynie pozostaną otwarte dla wiernych, chcących modlić się indywidualne, jednak do odwołania pozostają zawieszone wszelkie zgromadzenia i spotkania - w tym także celebrowanie Mszy św. w obecności wiernych i posługa spowiedzi. Wyjątek stanowią śluby i pogrzeby, w których może jednak uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina. W Wielkim Poście wierni zapraszani są do indywidualnego odprawiania Drogi Krzyżowej i duchowym uczestnictwie we Mszach św. transmitowanych online, a także do rozważania Słowa Bożego przewidzianego na kolejne dni.

 

„Zazwyczaj Kościół zachęca wiernych do spowiadania się w okresie Wielkiego Postu. Jednak w zaistniałych okolicznościach, dla niektórych wiernych pójście do spowiedzi mogłoby okazać się ryzykownym, mogą jednak być pewni, że szczere pragnienie przystąpienia do Sakramentu Pojednania, wraz ze szczerą modlitwą i podjęcia praktyk pokuty i miłosierdzia, wypełnią wielkopostny obowiązek pokutny” - zapewnił hierarcha.

 

Według poniedziałkowych informacji, 79 mieszkańców Hongkongu zostało zarażonych koronawirusem Covid-19, a dwoje z nich zmarło. W sumie na świecie zdiagnozowano już ponad 80 tys. przypadków zakażenia tym wirusem.

 

Źródło: KAI

MA

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
eM
@karmel "wielkopostny obowiązek pokutny" Przykazania koscielne:2.i 3.obliguja katolika do przystąpienia do sakramentu pokuty iKomunii Swietej przynajmniej raz w roku, a do Komunii św.w okresie wielkanocnym.
ZBIGNIEW
HASLEM MASONERII DO OSTATECZNEGO ZWYCIESTWA BYLO SPALENIE W PARYZU KATEDRY SYMBOLU CHRZESCIJANNSKIEJ EUROPY NASTEPNIE OCZYSZCZENIE PRZEZ WYWOLANA ZARAZE TAK SAMO JAK PODCZS REWOLUCJI FRANCUSKIEJ UDOSKONALILI TO JEDNAK BO DLA ZWYCIESTWA NALEZY WYELIMIONWAC MSZE SWIETE ABY KOSCIOL KATOLICKI UMARL POPATRZMY JAK KONSEKWENTNIE DZIALAJA NAJPIERW PODWAZYLI NATURALNE PRAWO SODOMIA EUTANAZJA MALZENSTWA LGBT OGOLNIE TEROR BOLSZEWICKICH KOMISARZY FASZYSTOW WZOREM Z NIEMIEC OBECNIE JEST WOJNA SWIATOWA Z CHRZESCIJANSTWEM KTO TEGO NIE WIDZI JEST SLEPCEM
Babunia
Może być i tak, że sytuacja z wirusem zostanie wykorzystana do walki z Kościołem, czyli wszelkie obrzędy, msze św., zgromadzenia nie zostaną przywrócone lub będą ograniczone nawet po wygaśnięciu epidemii.
Sobol
Ponoć człowiek uczy się na własnych doświadczeniach. Co robił Kościół w takich sprawach na przestrzeni wieków? Może w końcu biskupi sięgną do historii i poprowadzą owczarnię jak należy, na chwałę Bogu. Amen.
karmel
"wielkopostny obowiązek pokutny? Co to takiego?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY