Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 19 CZERWCA
Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
Imieniny obchodzą:
Romualda, Gerwazego, Protazego
 

Huawei wykluczony z polskiego rynku? Wiceminister: służby od dawna analizują działania firmy

Data publikacji: 2019-01-12 08:40
Data aktualizacji: 2019-01-12 09:52:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Polskie służby dbające o bezpieczeństwo w sieci od dawna analizują działania chińskiej firmy – powiedział w rozmowie z RMF pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wiceminister Karol Okoński. Tymczasem na zatrzymanie w piątek w Polsce jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei zareagowała ambasada Chin.


Ze słów rzecznik chińskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego wynika, że Pekin przywiązuje wagę do zatrzymania swojego obywatela. Zarzucane jest mu szpiegostwo, a w piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała także byłego oficera tej jednostki – Piotra D.


Przedstawiciel chińskiej ambasady – wedle słów rzecznik – spotkał się nawet z pracownikiem polskiego MSZ, zaś Chiny wezwały nasz kraj do informowania ich o sytuacji.


Dyplomatyczne napięcia to nie jedyne konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z zatrzymania ważnego pracownika Huawei w Polsce. Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński ujawnił bowiem, że poważnie rozważane jest wykluczenie chińskiego potentata z rynku IT w Polsce. Decyzja ma zapaść w ciągu kilku tygodni, ale nie miałaby związku z zatrzymaniami i oskarżeniami o szpiegostwo. Ze słów ministra Okońskiego wynika, że dla Polski oskarżenia wobec koncernu nie są nowością.


Drugi z zatrzymanych w piątek mężczyzn, Polak Piotr D., zajmował ważne funkcje w polskiej administracji w ostatnich kilkunastu latach. Pracował m.in. w MSWiA, ABW i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Za swoją pracę otrzymywał odznaczenia państwowe i resortowe. Nadzorował wiele istotnych wydarzeń, wdrażał pilotażowy system lokalizacji numerów alarmowych czy zintegrowany system łączności na potrzeby papieskiej wizyty w Polsce.

 

Były funkcjonariusz ABW dysponował odpowiednimi certyfikatami. Te certyfikaty zostały mu nadane. Ja tu nie chcę się bawić w jakiś ping-pong, czy przerzucanie piłeczki odpowiedzialności, ale też trzeba to uczciwie powiedzieć, że te certyfikaty dopuszczały go do różnego rodzaju tajemnic. Rzeczywiście dysponował imponującą wiedzą, kompetencjami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Ale te wszystkie wymagane dokumenty, dopuszczające do najtajniejszych dokumentów, zostały wydane przez poprzedników – powiedział o Piotrze D. na antenie RMF szef MSWiA Joachim Brudziński.


Wedle medialnych doniesień, po zatrzymaniu Piotra D. oraz Weijinga W., ABW przeszukała polską siedzibę Huawei, biura Orange (gdzie pracował D.) oraz biura Urzędu Komunikacji Elektronicznej – tam zatrzymany Polak był zatrudniony po odejściu z ABW. Wedle słów rzecznika prasowego UKE, Piotr D. nie został zwolniony, a ze stanowiska odszedł sam. W UKE był dyrektorem odpowiedzialnym za kontrolę rynku telekomunikacyjnego. Rzecznik instytucji zaprzeczył też medialnym informacjom o przeszukaniu siedziby Urzędu.

 

Zdaniem serwisu osluzbach.pl zatrzymania mogą mieć związek z infiltracją systemu 5G w Polsce.

 


Źródło: rmf24.pl / tvp.info
MWł

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
dede
Telekomunikację POlską S.A sprzedali za granice, firma telekomunikacyjna Idea też przejęta przez zagrniczny Orange...
Akwin
@Andreas - można kupić starszego iPhone'a za 1500 zł i cieszyć się nim o wiele dłużej niż azjatyckimi flagowcami za podobne pieniądze albo nawet większe. Niestety android mimo sporych możliwości jest daleko w tyle jako system za iosem ze stabilnością i przede wszystkim płynnością działania. Ale fakt faktem, że Huawei jeśli chodzi o routery to robi naprawdę świetne i mówię to jako użytkownik kilku routerów w środku lasu.
Hanys
Mam nadzieję że ABW mocno interesuje się operatorem GSM którego nazwę tłumaczymy na "graj" - to także firma chińskiego rządu. na 1000% umoczona w szpiegowanie.
stan
Polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza, żerująca na tubylczym narodzie Polskim, wysługuje się każdemu, kto obieca im sowite profity.
jonasz fajny
w Polsce nie ma polskich firm dla uslug mobilnych, wiec francuzi albo niemcy zadecyduja czy bedzie huawei, czy nie bedzie i nie chodzi tu o żadne telefony jak sie większosci wydaje
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY