Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
16   STYCZNIA   2021 r.
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 
Polonia Christiana nr 75       TEMAT NUMERU: Cud nad Wisłą

I po stu latach niewygodna…

I po stu latach niewygodna…

Czegóż więcej musieliby dokonać bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 roku, aby zasłużyć sobie na godne upamiętnienie w postaci pomnika? Czyż uratowanie Polski i Europy przed bolszewicką nawałnicą nie stanowi wystarczającej zasługi? A może właśnie to odważne przeciwstawienie się komunistycznym sotniom pędzącym ku bramom naszej stolicy jest powodem, dla którego w tak zwanej III RP wciąż nie możemy się doczekać obelisku i muzeum stanowiących dowody naszej wdzięczności oraz podziwu dla żołnierzy, którzy zmienili bieg historii.

 

To nie może być przypadek, że pośród tylu pomników i placówek muzealnych wciąż nie odnajdziemy tych poświęconych Bitwie Warszawskiej. Zbyt długo trwa status quo, w którym tkwimy. Zmieniają się ekipy rządzące i prezydenci, a pomnika wciąż nie ma.

 

Na nic zdają się głosy dobitnie wskazujące, że Bitwa Warszawska to jedna z najważniejszych batalii w dziejach ludzkości, a jej inny przebieg mógł na stałe zmienić oblicze Europy. Milczą o jej upamiętnieniu także ci, którzy na co dzień z lubością wskazują, że Polacy potrafią czcić tylko swoje klęski. Na nikim zdają się nie robić wrażenia tłumy widzów przybywające na historyczne rekonstrukcje Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj