Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
07   KWIETNIA   2020 r.
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 
Polonia Christiana nr 15       EDYTORIAL
Sławomir Skiba

Ignorancja czy przewrotność?

Ignorancja czy przewrotność?

Dobiegło końca polityczno-medialne widowisko, które w ostatnich tygodniach rozgrzewało do temperatury wrzenia emocje milionów Polaków. Za nami rewia PR-owskich umiejętności kandydatów i ich sztabów wyborczych, jednak w duszach znacznej części katolickiego elektoratu pozostać powinna twórcza gorycz i święty gniew. Dlaczego od lat katolicy w Polsce nie mają skutecznego polityka i ugrupowania, które z otwartą przyłbicą, wielką odwagą, determinacją i roztropnością umieści na swoich sztandarach pragnienie budowania katolickiego porządku w państwie i szerzenia chrześcijańskiej cywilizacji? Dlaczego katolicy wciąż muszą wybierać między tymi, którzy najmniej zaszkodzą prawu Bożemu i Ojczyźnie, a nie między najpilniejszymi w zabieganiu o dobro najwyższe?

Polska scena polityczna niemal w stu procentach wypełniona jest osobami ochrzczonymi w Kościele katolickim, o czym świadczą nawet katolickie pochówki działaczy antyklerykalnej lewicy, publicznie kwestionujących nauczanie Kościoła (i mniejsza już o to, że nie powinny one mieć miejsca). Jednak sam fakt, że w chwilach najtrudniejszych oczy nawet antyklerykałów kierują się w stronę Kościoła, świadczy ciągle o olbrzymim jego wpływie na życie społeczne i polityczne. Uciekanie od tej rzeczywistości i udawanie, że Kościół w Polsce nie ma żadnej siły, byłoby zwyczajnym objawem tchórzostwa bądź schizofrenii.

A jednak przyglądając się deklaracjom ideowym i popieranym przez dwóch centroprawicowych kandydatów z II tury wyborów prezydenckich rozwiązaniom prawnym w zakresie m.in. obrony życia, in vitro czy obrony integralności praw rodziny, można odnieść wrażenie, że działają oni w jakieś społecznej próżni. Obaj chcą być postrzegani jako centroprawica związana z wartościami cywilizacji zachodniej, co więcej, obaj deklarują się jako katolicy i publicznie przystępują do sakramentów. Jednak w wymienionych wcześniej kwestiach moralnych żaden z nich nie zamierza konsekwentnie realizować całego nauczania Kościoła…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj