Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 09 GRUDNIA
Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy

Imieniny obchodzą:
Leokadia, Wiesława, Waleria
 

Indie: hinduscy fundamentaliści chcą ustawy zakazującej nawracania się na chrześcijaństwo

Data publikacji: 2019-11-22 19:00
Data aktualizacji: 2019-11-22 19:38:00
RELIGIA
Fot. Reuters / Forum

Komisja Ustawodawcza indyjskiego stanu Uttar Pradesh zgłosiła radykalny projekt ustawy, dotyczący zmiany wyznania. Nowe prawo ma zostać przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem i będzie oznaczało w praktyce zakaz nawracania z hinduizmu na inne wyznania. W szczególności jednak chodzi o chrześcijaństwo, ponieważ dzięki pracy m.in. katolickich misjonarzy, hinduiści coraz częściej dokonują konwersji.

 

Z propozycją nowego, zaostrzonego prawa zapoznał się już premier stanu Yogi Adityanath, znany kapłan hinduski, wrogo nastawiony do mniejszości religijnych. W przeszłości wielokrotnie krytykował m.in. dzieła miłosierdzia prowadzone przez zgromadzenie Misjonarek Miłości, założone przez Matkę Teresę z Kalkuty. Sekretarz władz stanowych Sapna Tripathi oświadczyła, że „propozycję przedłożono razem ze stanowym projektem ustawy o wolności religii 2019”.

 

Przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajan K. George w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews ostro potępił nowe przepisy i przypomniał, że „Indie są demokratycznym państwem świeckim”. Podkreślił, że proponowana przez rząd stanowy nowa ustawa, która chce karać za „przymusowe nawrócenia”, łamie gwarancje konstytucyjne zawarte w art. 21 ustawy zasadniczej.

 

Rozmówca zwrócił uwagę, że Uttar Pradesh jest stanem o bardzo dużej liczbie ataków na chrześcijan, a duchowni i świeccy są regularnie przedmiotem ataków i napaści. Spotkania i zgromadzenia modlitewne chrześcijan są często przerywane, a narażoną na ataki wspólnotę chrześcijańską oskarża się fałszywie o siłowe dokonywanie nawróceń. Każdy rodzaj działalności społecznej postrzegany jest jako próba skuszenia [niechrześcijan] lub nieuczciwe nawracanie – zauważył przewodniczący GCIC. Dodał, że skrajnie prawicowe grupy fundamentalistów współdziałają w tym stanie z policją i wysuwają bezpodstawne oskarżenia.

 

Zdaniem Sajana K. George’a kobiety chrześcijańskie „są molestowane, a grupy ‘strażników hinduskich’ nieustannie śledzą i występują przeciw wszelkim rzeczom, które uważają za antyhinduskie”. Teraz, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ten projekt nowych przepisów będzie narzędziem w rękach administracji stanowej do zastraszania niewielkiej społeczności chrześcijańskiej – zaznaczył rozmówca AsiaNews. Dodał, że Ogólnoindyjska Rada Chrześcijan „modli się o bezpieczeństwo i zachowanie życia, własności i wolności wierzących w Jezusa w stanie Uttar Pradesh”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ollek
Są u siebie, mogą robić co chcą. Skoro chrześcijanie są tu mniejszością, to MUSZĄ postępować zgodnie z zasadami określonymi przez gospodarzy, bo są de facto goścmi. Dlatego niezrozumiałe jest oburzenie ze strony szefa GCIC.
@Airam
nie widzisz podobieństw? ,tyle ze oni wprost
Jot
No jak mają niewolników z najniższych kast do pracy za darmo to co się dziwić? Nawracają się i przestają wierzyć że to taka "karma: a widzą że to nazistowski porządek.
Airam
Nie dziwi mnie ten pomysł. W chrześcijaństwie wszyscy wobec Boga są równi. W hinduizmie są kasty. Jesteś biedakiem, to taka twoja karma. Musisz się z tym pogodzić. Ciesz się, bo w przyszłym życiu dzisiejsi bogaci będą biedni, a ty bogaty. No i naiwniacy głodują i się cieszą. A bogaci mają z nich bekę jak mówi młodzież. Jak biedacy zorientują się, że bogacze przez tysiąclecia robili ich w konia, to strach pomyśleć, co się będzie działo. Podobnie będzie w Korei Północnej. Jak totalna i ciemiężona bieda zorientuje się, że przez set lecia ich przywódcy pławili się w luksusach, a ich dzieci studiowały na Zachodzie również pławiąc się w luksusach ,to nastąpi chyba Armagedon w całym świecie. Brrrrrrrrrrrrrrrr. Strach się bać.