Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

Indie: hinduscy fundamentaliści chcą ustawy zakazującej nawracania się na chrześcijaństwo

Data publikacji: 2019-11-22 19:00
Data aktualizacji: 2019-11-22 19:38:00
RELIGIA
Fot. Reuters / Forum

Komisja Ustawodawcza indyjskiego stanu Uttar Pradesh zgłosiła radykalny projekt ustawy, dotyczący zmiany wyznania. Nowe prawo ma zostać przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem i będzie oznaczało w praktyce zakaz nawracania z hinduizmu na inne wyznania. W szczególności jednak chodzi o chrześcijaństwo, ponieważ dzięki pracy m.in. katolickich misjonarzy, hinduiści coraz częściej dokonują konwersji.

 

Z propozycją nowego, zaostrzonego prawa zapoznał się już premier stanu Yogi Adityanath, znany kapłan hinduski, wrogo nastawiony do mniejszości religijnych. W przeszłości wielokrotnie krytykował m.in. dzieła miłosierdzia prowadzone przez zgromadzenie Misjonarek Miłości, założone przez Matkę Teresę z Kalkuty. Sekretarz władz stanowych Sapna Tripathi oświadczyła, że „propozycję przedłożono razem ze stanowym projektem ustawy o wolności religii 2019”.

 

Przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajan K. George w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews ostro potępił nowe przepisy i przypomniał, że „Indie są demokratycznym państwem świeckim”. Podkreślił, że proponowana przez rząd stanowy nowa ustawa, która chce karać za „przymusowe nawrócenia”, łamie gwarancje konstytucyjne zawarte w art. 21 ustawy zasadniczej.

 

Rozmówca zwrócił uwagę, że Uttar Pradesh jest stanem o bardzo dużej liczbie ataków na chrześcijan, a duchowni i świeccy są regularnie przedmiotem ataków i napaści. Spotkania i zgromadzenia modlitewne chrześcijan są często przerywane, a narażoną na ataki wspólnotę chrześcijańską oskarża się fałszywie o siłowe dokonywanie nawróceń. Każdy rodzaj działalności społecznej postrzegany jest jako próba skuszenia [niechrześcijan] lub nieuczciwe nawracanie – zauważył przewodniczący GCIC. Dodał, że skrajnie prawicowe grupy fundamentalistów współdziałają w tym stanie z policją i wysuwają bezpodstawne oskarżenia.

 

Zdaniem Sajana K. George’a kobiety chrześcijańskie „są molestowane, a grupy ‘strażników hinduskich’ nieustannie śledzą i występują przeciw wszelkim rzeczom, które uważają za antyhinduskie”. Teraz, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ten projekt nowych przepisów będzie narzędziem w rękach administracji stanowej do zastraszania niewielkiej społeczności chrześcijańskiej – zaznaczył rozmówca AsiaNews. Dodał, że Ogólnoindyjska Rada Chrześcijan „modli się o bezpieczeństwo i zachowanie życia, własności i wolności wierzących w Jezusa w stanie Uttar Pradesh”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ollek
Są u siebie, mogą robić co chcą. Skoro chrześcijanie są tu mniejszością, to MUSZĄ postępować zgodnie z zasadami określonymi przez gospodarzy, bo są de facto goścmi. Dlatego niezrozumiałe jest oburzenie ze strony szefa GCIC.
@Airam
nie widzisz podobieństw? ,tyle ze oni wprost
Jot
No jak mają niewolników z najniższych kast do pracy za darmo to co się dziwić? Nawracają się i przestają wierzyć że to taka "karma: a widzą że to nazistowski porządek.
Airam
Nie dziwi mnie ten pomysł. W chrześcijaństwie wszyscy wobec Boga są równi. W hinduizmie są kasty. Jesteś biedakiem, to taka twoja karma. Musisz się z tym pogodzić. Ciesz się, bo w przyszłym życiu dzisiejsi bogaci będą biedni, a ty bogaty. No i naiwniacy głodują i się cieszą. A bogaci mają z nich bekę jak mówi młodzież. Jak biedacy zorientują się, że bogacze przez tysiąclecia robili ich w konia, to strach pomyśleć, co się będzie działo. Podobnie będzie w Korei Północnej. Jak totalna i ciemiężona bieda zorientuje się, że przez set lecia ich przywódcy pławili się w luksusach, a ich dzieci studiowały na Zachodzie również pławiąc się w luksusach ,to nastąpi chyba Armagedon w całym świecie. Brrrrrrrrrrrrrrrr. Strach się bać.