Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 WRZEŚNIA
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Imieniny obchodzą:
Stanisław, Irena, Stefania, Józef
 

IPN odnalazł szczątki chłopca - ofiary niemieckiego bestialstwa

Data publikacji: 2020-09-17 06:00
Data aktualizacji: 2020-09-16 15:55:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne.FOT. PCH24.PL

Pracownicy białostockiego oddziału Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki  Romualda Lenczewskiego, 7-letniego chłopca, którego Niemcy zastrzelili, kiedy ten biegł ostrzec rodziców przed obławą. W domu Lenczewskich ukrywali się żołnierze AK.

 

Ekshumację szczątków IPN przeprowadził na prywatnej posesji w miejscowości Leńce koło Białegostoku. W miejscu pochówku Romualda Lenczewskiego, od czasów powojennych, stał metalowy krzyż. Miejsce to było zadbane. W rocznice tragicznej śmierci dziecka, rodzina składała tam kwiaty. „W czasie prac archeologicznych odnalezione zostały szczątki ludzkie, które – według wstępnej oceny antropologa – mogą należeć do poszukiwanego Romualda Lenczewskiego. Potwierdzenie tożsamości będzie możliwe po przeprowadzeniu badań genetycznych” - czytamy w komunikacie IPN.  

 

8 października 1943 roku niemieccy żandarmi urządzili obławę na ukrywających się w gospodarstwie Lenczewskich w podbiałostockiej wsi Leńce żołnierzy AK – Janusza Owsińskiego ps. „Dołęga” oraz jego brata bliźniaka Andrzeja Owsińskiego ps. „Rola”. W dniu tragicznych wydarzeń syn gospodarzy, siedmioletni Romuald Lenczewski, wraz z ciotecznym bratem Jerzym Modrzejowskim bawili się niedaleko domu. W pewnym momencie zauważyli zbliżające się do wsi ciężarówki. Jerzy wbiegł do domu Lenczewskich, gdzie w kuchni była jego matka Jadwiga Modrzejowska i powiadomił ją o sytuacji.  Ta szybko ukryła znajdującą się w domu broń AK-owców.  Wrzuciła ją do dużej drewnianej misy (tzw. dzieży) wypełnionej mąką, w której zagniatało się ciasto na chleb.

 

W tym samym czasie Romek Lenczewski biegł do pracujących w polu rodziców, aby ostrzec ich przed obławą. Pozbawieni skrupułów Niemcy zaczęli strzelać do chłopca z broni maszynowej. Dosięgło go kilka kul. Co straszniejsze, dziecko, które Niemcy kazali sąsiadowi Lenczewskich, pod groźbą śmierci, zakopać w dole do przechowywania ziemniaków, podczas pochówku jeszcze żyło. Niemcy tego tragicznego dnia aresztowali u Lenczewskich wszystkich domowników, sołtysa wsi oraz dwóch braci AK-owców. Po brutalnych przesłuchaniach, Lenczewskich i ich krewnych wypuszczono, niestety Janusza Owsińskiego ps. „Dołęga” i sołtysa Leńców Stanisława Jaworowskiego – rozstrzelano.

 

Adam Białous

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Kazimierz
Zaproscie i pokażcie dzieło jego współbraci i ojca,nowemu ambasadorowi Niemiec w Polsce
sp
Potomkowie ludobójców chcą nas dziś uczyć "praworządności" i "europejskości".
Her
Przypomnę, że Hitler kochał zwierzęta.
El Domel
@Jjwsj: Jeśli nienawidzisz to tego właśnie chce demon.
Jjwsj
To jest przerażajace ile cierpienia na polskiej ziemi i w ogóle na świecie !!! Taki mały aniołek biegł by ostrzec i demon go zamordował. Ryczeć się chce na to wszystko. W Łodzi obóz koncentracyjny dla dzieci ile cierpień tych małych aniołków. Nienawidzę tego świata ! To ludzie ludziom zgotowali ten los!!! Nic się nie zmieniło !