Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

IPN zidentyfikował kolejne ofiary komunistycznego terroru

Data publikacji: 2019-11-15 07:00
Data aktualizacji: 2019-11-15 07:14:00
WIADOMOŚCI
FOT. Adam Białous

IPN poinformował, że 3 grudnia 2019 roku o godzinie 11.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpocznie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom co najmniej 15 ofiar komunistycznego aparatu terroru.

 

Podczas uroczystości 3 grudnia ujawnione zostaną nazwiska i sylwetki kilkunastu zidentyfikowanych ofiar. IPN na razie dane zidentyfikowanych osób utrzymuje w ścisłej tajemnicy. Informuje jedynie rodziny zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru. Wysyła również do nich  zaproszenia na uroczystość. „Podczas grudniowej konferencji ujawnimy kilkanaście kolejnych nazwisk. Cieszy nas fakt, że w tym gronie znalazły się również osoby, których szczątki zostały odnalezione na drodze wieloletnich badań poszukiwawczych, niekiedy na terenach szczególnie trudnych” – podaje w komunikacie prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

 

Udało się nam dowiedzieć, że szczątki kilku zidentyfikowanych osób, których nazwiska będą podane w Pałacu Prezydenckim 3 grudnia, znaleziono poza granicami Polski – Dyplomatycznie powiem, że niektóre noty identyfikacyjne mają związek z odkryciami IPN dokonanymi na Litwie oraz w Niemczech, na cmentarzu w miejscowości Fürstenberg, gdzie zakopywano prochy kobiet zamordowanych w KL Ravensbrück – powiedział dla PCh24.pl Tomasz Trzaska, pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie. Szczątki innych osób, których dane będą ujawnione 3 grudnia, znaleziono na terenie Polski.

 

Trzaska poinformował nas również, iż not identyfikacyjnych będzie nie mniej niż 15. Może ich być więcej, gdyż w najbliższych dniach mogą zostać zidentyfikowane kolejne osoby i jeżeli uda się, do 3 grudnia, powiadomić ich rodziny i przygotować noty, będą one dołączone do wspomnianych 15.

 

Pion Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi intensywne prace na terenie całej Polski i poza jej granicami. Do tej pory przeprowadzono je w wielu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Niemczech oraz w Gruzji. „Nasze Biuro tylko w tym roku przebadało ponad 70 miejsc. A przecież prace terenowe muszą zostać poprzedzone długą kwerendą i przygotowaniem logistycznym. Odnajdujemy szczątki w bardzo różnych miejscach. Czuwa nad tym nasz zespół, w którym pracuje ponad 60 osób. Mamy też już plany poszukiwawcze na zbliżający się rok. Nie ustajemy w wysiłkach. Bo przecież... Powracamy po Swoich” – pisze w komunikacie mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

 

Prace poszukiwawcze mogły nabrać tak dużego rozmachu dzięki utworzeniu nowego pionu IPN – Biura Poszukiwań i Identyfikacji, którego twórcą i szefem jest prof. Krzysztof  Szwagrzyk.  Biura poszukiwań funkcjonują w każdym oddziale IPN, a więc niemal w każdym województwie. Do tego, wartko działa specjalna komórka IPN do prowadzenia prac poszukiwawczych za granicą.

 

 

Do tej pory dzięki pracy poszukiwawczej pracowników IPN udało się odnaleźć szczątki wybitnych dowódców Armii Krajowej, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku odnaleziono szczątki Danuty Siedzikówny „Inki”, oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

 

W tym roku odnaleziono m.in. pierwszą ofiarę obławy augustowskiej ppor. Wacława Sobolewskiego ps. „Sęk”, w Niemczech odkryto urny z prochami więźniów zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbruck, w Słupsku odnaleziono szczątki najpewniej kpt. Stefana Dębickiego ps. „Kmicic”. Szczątki ludzkie znaleziono także na skwerze cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

 

Po raz pierwszy w historii specjaliści z IPN brali udział w ekshumacjach prowadzonych na Ukrainie w Drohobyczu, na terenie byłego więzienia NKWD. Pracownicy białostockiego oddziału IPN z leśnej mogiły w Puszczy Białowieskiej ekshumowali szczątki Jana Mackiewicza. W roku 1920 sowieci zamordowali go, ścinając mu szablą głowę,  jedynie za to, że był szczerym polskim patriotą i katolikiem. Długo by jeszcze wymieniać wyniki, jedynie tegorocznych, prac poszukiwawczych IPN.

 

Adam Białous

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora