Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 22 LUTY
Św. Małgorzaty z Kortony
Św. Małgorzaty z Kortony
Katedry św. Piotra Apostoła
Imieniny obchodzą:
Honorata, Marta
 

Iran: muzułmanie nawracają się na chrześcijaństwo. Uciekają do Europy w obawie o swoje życie

Data publikacji: 2020-01-17 18:00
Data aktualizacji: 2020-01-17 17:57:00
WIADOMOŚCI
fot. publicdomainpictures.net

Do Europy przybywa coraz więcej irańskich chrześcijan, którzy uciekają przed islamską policją. Ks. Jean Marie Humeau zauważa, że wyznawcy Chrystusa z Iranu boją się o swoje życie także przebywając we Francji czy innych krajach UE ponieważ nieoficjalne „jednostki islamskiej policji”, działają również w Europie.

 

Ks. Jean Marie Humeau podkreśla, że pomimo oficjalnych deklaracji i zacieśniania watykańsko – irańskiej współpracy, sytuacja wyznawców Chrystusa w tym kraju stale się pogarsza. Ostatnio rząd wprowadził na przykład rozporządzenie, zgodnie z którym muzułmanie nie mogą zatrudniać w swych firmach chrześcijan. W najtrudniejszym jednak położeniu są muzułmanie, którzy nawracają się na chrześcijaństwo. „Paradoksalnie pomimo niesprzyjających warunków, takich przypadków jest coraz więcej” – mówi ks. Humeau.

 

„W Iranie konstytucja przewiduje istnienie dwóch Kościołów katolickich: ormiańskiego i chaldejskiego. Problem polega jednak na tym, że od pewnego już czasu wzrasta liczba nawróceń w ramach tak zwanych Kościołów domowych” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Marie Humeau. „Pozostają oni w tych wspólnotach domowych, ponieważ zmiana religii jest przez islam surowo zakazana. Islam przewiduje bardzo surowe kary za apostazję. Kościoły oficjalnie uznane przez państwo nie mogą ich przyjąć, zakazuje im tego policja religijna” – tłumaczy sytuację chrześcijan w Iranie.

 

„Ewangelia Chrystusa przyciąga jednak Irańczyków i niemało z nich się nawraca. Kiedy jednak ich nawrócenie wyjdzie na jaw, nie mogą pozostać w Iranie. Chrześcijanie więc uciekają, najczęściej przez Turcję, bo tam mogą pojechać na wizę turystyczną. Kiedy docierają do Francji, nie są zbyt dobrze przyjmowani. Wielu instytucjom trudno jest zrozumieć, że zmiana religii wymaga opuszczenia kraju. Oni jednak przybywają i jest ich coraz więcej. Próbujemy więc w ramach katolickich wspólnot wschodnich organizować dla nich pewne struktury, w których mogliby być przyjęci” – dodaje ks. Humeau.

 

Francuski kapłan przyznaje, że bardzo trudno jest zdobyć zaufanie irańskich chrześcijan. Są bowiem bardzo nieufni, wiedzą, że islamska policja religijna może infiltrować również środowiska chrześcijańskie we Francji. „Pomagamy im jednak, by przy zachowaniu wszelkiej dyskrecji nawiązali kontakt z innymi chrześcijańskimi uciekinierami z Iranu i by w ten sposób nawiązała się między nimi sieć relacji” – tłumaczy.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Adam
Ja myślę że nie ma fałszywych nawróceń. Przecież Ci ludzie ryzykują życie. A ilu chrześcijan w strachu przed śmiercią wypadło by się Chrystusa? Na szczęście jeszcze nie musimy tego robić. Brawo za odwagę dla tych ludzi.
@Pokręć
6. próba przebicia się przez cenzurę ... Dopowiem co mi ktoś uciął - nie wiem czemu, bo nie narusza to regulaminu. Nie będą tu szczęśliwi, bo w Polsce powszechne są pogarda i paniczny strach przed obcymi. Wystarczy poczytać wpisy na różnych forach internetowych by się przekonać że to fakt.
panda
Ile wśród nich jest fałszywych nawróceń, pretekstów do pozostania na zasiłku?
Klik
Niech przyjadą do nas wolę takich imigrantów niż tych stręczonych nam przez UE
@Pokręć
Nie wiem czy zapraszanie jakichkolwiek obcych narodowościowo chrześcijan do Polski jest dobrym pomysłem. Nie będą tu szczęśliwi.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY