Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 29 PAŹDZIERNIKA
Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
Imieniny obchodzą:
Felicjan, Euzebia, Serafin, Wioletta
 

Irlandia: ciąg dalszy głośnej sprawy ojca Flannery’ego. Postępowy redemptorysta nie wróci do posługi

Data publikacji: 2020-09-18 07:00
Data aktualizacji: 2020-09-23 11:50:00
WIADOMOŚCI
O. Tony Flannery CSsR. FOT.:RTÉ - IRELAND’S NATIONAL PUBLIC SERVICE MEDIA/YouTube

Irlandzki redemptorysta o. Tony Flannery odrzucił naukę katolicką w zakresie moralności seksualnej, kapłaństwa i rozumienia natury człowieka. Nie zgodził się na podpisanie noty doktrynalnej zaproponowanej przez Kongregację Doktryny Wiary.

 

Ojciec Tony Flannery jest współzałożycielem irlandzkiego Stowarzyszenia Katolickich Księży. W roku 2012 Watykan zakazał mu wykonywania posługi, bowiem duchowny publicznie wzywał do udzielania święceń „kapłańskich” kobietom, a także do zaakceptowania relacji i praktyk homoseksualnych. W lutym ubiegłego roku przełożony generalny redemptorystów – o. Michael Brehl – zwrócił się do Kongregacji Doktryny Wiary z prośbą o przywrócenie Irlandczykowi możliwości wykonywania posługi kapłańskiej. Miało to być skutkiem wymiany korespondencji pomiędzy o. Flannerym a władzami zgromadzenia.

 

Watykańska kongregacja stwierdziła, że prośba ta może zostać pozytywnie rozpatrzona, o ile oczywiście irlandzki redemptorysta oficjalnie zadeklaruje, że uznaje i wyznaje Naukę Kościoła. Otrzymał pisemną deklarację, od której podpisania zależeć miały jego dalsze losy. Deklaracja ta dotyczyła jego stanowiska w zakresie „homoseksualizmu, związków cywilnych osób tej samej płci i dopuszczania kobiet do święceń kapłańskich”. Jak podkreślała Kongregacja, „biorąc pod uwagę fakt, iż o. Flannery wielokrotnie podkreślał, że nie jest teologiem”, po ewentualnym przywróceniu do posługi powinien powstrzymywać się od publicznego poruszania kwestii, które poprzednio były przyczyną jego zawieszenia.

 

Odpowiedź o. Flannery’ego była jasna. – W moim przekonaniu ten dokument, tak jeśli chodzi o ton, jak i o jego treść, byłby bardziej na miejscu w wieku XIX. Nigdy nie mógłbym podpisać takich propozycji – stwierdził zakonnik. Jak dodał, „od wielu lat wspiera i podkreśla konieczność zapewnienia kobietom pełnej równości, w tym i w zakresie święceń kapłańskich”. To samo dotyczyć ma innych kwestii. O. Flannery podkreślił, że sam głosował za prawnym wprowadzeniem związków osób tej samej płci. Duchowny podsumował całą sytuację, stwierdzając, że dla niego to „koniec w zakresie posługi kapłańskiej”. – Nie chciałbym więcej mieć do czynienia z organem, który sporządził taki dokument. Życie jest zbyt krótkie – zwłaszcza, kiedy ma się 73 lata – stwierdził. W październiku w Irlandii ukaże się najnowsza książka o. Flannery’ego poświęcona – oczywiście – „modernizowaniu” doktryny Kościoła katolickiego.

 

Tony Flannery urodził się w roku 1947, w roku 1964 – mając 17 lat – wstąpił do redemptorystów, a święcenia kapłańskie otrzymał po 10 latach formacji. Jest publicystą i autorem książek, przez długi czas publikował na łamach czasopisma wydawanego przez irlandzkich redemptorystów. Mimo suspensy wciąż działał w Stowarzyszeniu Katolickich Księży, należąc do kierownictwa tej organizacji. Historię swojej suspensy i relacji z władzami kościelnymi opisał w książce zatytułowanej „Kwestia sumienia”. Kara kościelna została na niego nałożona w roku 2012, a już rok później złamał nałożone na niego ograniczenia, których częścią był zakaz publicznego prezentowania stanowiska sprzecznego z nauczaniem Kościoła.

 

Paradoksalnie, doniesienia dotyczące o. Flannery’ego dodają też i otuchy. Potwierdzają, że Watykan – w przypadku osób otwarcie występujących przeciwko katolickiej wierze i moralności – stawia pewne wymagania, których spełnienie jest warunkiem „normalizacji”. Osobną kwestią pozostaje jednak to, na ile watykańska kongregacja będzie skłonna do orzekania takich sankcji w podobnych sytuacjach…

 

 

Źródło: irishtimes.com

mat

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jan
Zasmucające jest szczególnie to, że ten heretyk początki formacji przeszedł jeszcze przed wprowadzeniem rewolucji SVII. Wygląda jak człowiek świecki i tam jest, już od dawna, jego miejsce.
szkielet
Teraz czas na hierarchię KK w Niemczech.