Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Jacek Bartosiak: Czy czeka nas wielkie przesilenie cywilizacyjne?

Data publikacji: 2020-04-08 07:02
Data aktualizacji: 2020-04-08 09:41:00
WIADOMOŚCI
Fot. Adam Chelstowski / Archiwum Forum

Co będzie jeśli naprawdę Zachód zostanie zdemolowany bo epidemia potrwa dwa lata? I wszyscy będziemy trochę chodzić do pracy a trochę się bać, a Azja normalnie będzie pracować? Na pewno nie będziemy mieli rozwoju gospodarczego. Co będzie wtedy z nami, z Zachodem i Europą? Czy dojdzie wtedy do wielkiego przesilenia cywilizacyjnego? – zastanawiał się na antenie Radia Wnet  doktor Jacek Bartosiak. Geopolityk rozważał możliwe konsekwencje kryzysu, który coraz dotkliwiej uderza w gospodarkę krajów Zachodu.

 

Uważam, że epidemia będzie katalizatorem, który przyspieszy potężną, hegemoniczną rywalizację amerykańsko-chińską. Ona się nie musi przejawiać w wojnie kinetycznej – kontynuował. – Bo wojna nie musi mieć wymiaru kinetycznego. Wystarczy, że powstaną dwa wielkie supermocarstwa, które będą wzajemnie zwalczać swoje szanse i swoje wpływy. Znajdziemy się w zupełnie innym świecie niż w ostatnich 30 latach – przewidywał dr Bartosiak.

 

Jego zdaniem, kluczowe dla kształtu świata przyszłości będzie to, jak poradzą sobie z kryzysem państwa, które stanowią o potencjale produkcyjnym międzynarodowej gospodarki.

 

Jeżeli rację ma premier Morawiecki, który mówił w Senacie, że najsilniejsi [po kryzysie] staną się ci, którzy wyjdą pierwsi z tej epidemii i będą mieli szansę zająć miejsce w światowym łańcuchu dostaw, i jest w związku z tym priorytetem, żeby wyjść z epidemii na nogach, utrzymać naszą produkcję, nasze miejsce w światowym rynku, to – siłą rzeczy – bardzo ważne jest, jak raportują Niemcy. Czy sobie radzą, czy nie, bo oni są producentem dla świata – mówił gość Poranka Wnet.

 

– Gdyby z Niemiec dochodziły sygnały, że sobie nie radzą, firmy padają i fabryki nie pracują przez dłuższy czas, to może kontrahenci z Azji i rejonu Pacyfiku szukaliby innych dostawców. To samo dotyczy Amerykanów, to samo może dotyczyć Chińczyków – kontynuował.

 

Analityk obawia się, że pośród zwalczających się propagandowych narracji mocarstw coraz trudniej będzie uzyskać obiektywne informacje dotyczące bieżącej sytuacji. – Sfera polityki jest sferą pewnej gry percepcji. Trochę się martwię, że będziemy mieli coraz więcej mgły, a coraz mniej obiektywnej rzeczywistości – przewidywał.

 

Co zatem z powrotem na normalne tory gospodarki, która obecnie tak gwałtownie wyhamowała? Jak długo może potrwać taka hibernacja?

 

- W Ameryce już widać napięcie dużego kapitału, który przepuszcza swoje pieniądze przez system pracy ludzkiej w Stanach Zjednoczonych i przez inwestycje, które muszą trwać, żeby kapitał nie był tracony; jaki jest napór na to, żeby puścić ludzi do pracy – podkreślał ekspert. – Mało tego, to u nas się nawet pojawia. Politycy zdają sobie sprawę, że nie mogą utrzymać tak zwanej strategicznej postawy anihilacji wszelkiego ryzyka dla bezpieczeństwa; postawy, która w świecie Zachodu była obowiązującym paradygmatem ostatnich 30 lat.

 

W związku z tym Jacek Bartosiak spodziewa się zmiany taktyki rządzących względem społecznej kwarantanny. – Będą przesunięcia w kierunku strategicznej postawy kalkulowanego ryzyka: godzimy się z tym, że będą zachorowania, ale musimy wrócić do pracy, bo inaczej skutki gospodarcze przełożą się na jeszcze poważniejsze skutki społeczne.

 

Geopolityk dostrzega coraz wyraźniejsze symptomy następującego scenariusza: – Jeśli Amerykanie będą ogromnie tracić, Chiny naprawdę wyjdą z tego kryzysu stojąc na nogach, jeżeli partia utrzyma władzę, Li Ping utrzyma władzę i Chiny nadal będą produkowały dla Azji, utrzymają łańcuchy dostaw, a – oby nie – także dla całego świata i Amerykanów; a Amerykanie nie będą stali na nogach, to będziemy mieli nowy świat. Tymczasem Trump przecież nie chce mieć nowego świata, tylko chce świat stary: Amerykanie, dolar, giełda amerykańska, ropa, gaz łupkowy i tak dalej.

 

– Co będzie jeśli naprawdę Zachód zostanie zdemolowany i dwa lata będzie trwała ta epidemia, tak jak trwa teraz? I wszyscy będziemy trochę chodzić do pracy, trochę się bać? Na pewno nie będziemy mieli rozwoju gospodarczego. A Azja normalnie będzie pracować, tak jak dochodzą do mnie głosy, że teraz właściwie normalnie pracuje, i nie mówię tylko o Chinach. Rynki pracują, giełda pracuje, ludzie kupują na niej walory, wymyślają nowe technologie – rozważał.

 

– Co będzie wtedy z nami, z Zachodem i Europą? Czy dojdzie wtedy do wielkiego przesilenia cywilizacyjnego, jak przejście z feudalizmu do epoki nowożytnej? Jeśli nastąpi taka sytuacja, jaka miała miejsce po II wojnie światowej – Wielka Brytania zniszczona, z jakąś szczątkową flotą i bez przemysłu, zależna finansowo od Stanów Zjednoczonych; wszystkie państwa Europy kontynentalnej zniszczone, bez przemysłu; Sowieci kompletnie zniszczeni wojną mimo, że formalnie wygrali; Japonia zniszczona i bez floty; na nogach tylko Amerykanie i ich przemysł – i urządzają świat na nowo – mówił analityk.

 

Dr Bartosiak jest przekonany, że jeśli epidemia szybko się nie zakończy, będziemy mieli do czynienia z olbrzymimi reperkusjami. Zastanawiał się, dlaczego w krajach Zachodu umiera w związku z wirusem znacznie więcej ludzi niż na terenie Azji, nie tylko w Chinach, których wiarygodności w podawaniu danych nie ocenia zbyt wysoko. Rozważał też perspektywy świata, w którym kraje Azji nastawione są na rozwój nowoczesnych technologii a zachodnie zapatrzone są głównie w sektor usług.

 

 

Źródło: Radio Wnet

RoM

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Trzask
W Azji umiera mniej osób bo społeczeństwa są dużo młodsze oraz szczupjlesze.
t
Z punktu widzenia gopolityki - wydaje się - iż, gdy zrealizuje się scenariusz dwubiegunowej rywalizacji USA - Chiny, to można zakładać,iż dotychczasowa "przyjażń" na osi Polska-USA będzie poddana resetowi z priorytetem dla dobrej relacji USA-Rosja jak to miało miejsce za czasów Obamy lub Jałty.
@Antoś
Bartosiak jest doradcą Atlantic Council.
Antoś
Ach te wspaniałe komunistyczne Chiny i nowy bo bez Boga wspaniały świat
abc
Zachodnia Europa już jest zdemolowana i zniszczona - cywilizacyjnie, duchowo i moralnie. Jeśli jeszcze do tego upadnie ekonomicznie to wszystkim to wyjdzie na zdrowie bo straci możliwości narzucania swoich aberracji innym. Teraz dla Polski najważniejsze to za wszelką cenę nie dać się wciągnąć w to bagno.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY