Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

Jacek Bartyzel: Sobór Watykański II i progresiści konspiracji nadreńskiej

Data publikacji: 2020-07-24 06:00
Data aktualizacji: 2020-08-05 11:26:00

Z prof. Jackiem Bartyzelem rozmawia Paweł Chmielewski.

 

***

Istnieje w przestrzeni publicznej coś takiego, jak poprawność polityczna, której ulega coraz więcej ludzi nazywających samych siebie „prawicowcami”. W pisaniu o polskiej historii – choćby w ocenie narodowych powstań – również po „naszej” stronie istnieje pewna swoista „patriotyczna poprawność”. Podobne zjawisko – choć węższe i zapewne z tego powodu rzadziej dostrzegane – zachodzi również wśród naszych rodzimych publicystów katolickich.

 

To swoista poprawność kościelna. Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

 

A efekty tych zmian są, przynajmniej w tak zwanym świecie Zachodnim, jasne – opustoszałe kościoły, upadek moralności publicznej, radykalna przemiana praktyk religijnych, synkretyzm międzywyznaniowy, auto-degradacja pozycji Stolicy Apostolskiej w świecie (w tym w świecie polityki międzynarodowej), przenikanie ducha świata do Kościoła itp. To oczywiście nie jedyne efekty prac Soboru – ale to jedne z tych efektów, o których niemal nikt nie chce w Polsce mówić.

 

Kościół nad Wisłą o skutkach Soboru, albo raczej „ducha Soboru” czy – jak chcą inni w tym papież Benedykt XVI – „Soboru medialnego” nie dyskutuje.

 

W końcu minęło już tak wiele lat…

 

Tymczasem poza naszymi granicami dyskusja trwa w najlepsze – kilka tygodni temu po raz kolejny ożywili ją biskup Athanasius Schneider oraz, posługując się bardzo mocnymi słowami, arcybiskup Carlo Maria Vigano. Na portalu PCh24.pl opublikowaliśmy oba te teksty, które na Zachodzie wywołały niemały ferment i interesującą debatę.

 

Poprosiliśmy też o zabranie głosu kilku odważnych polskich publicystów zabierających głos na temat życia Kościoła. W najbliższych dniach o wspomnianych tekstach – szczególnie o tezach arcybiskupa Vigano – mówić i pisać będą na naszych łamach Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Paweł Milcarek oraz profesorowie Grzegorz Kucharczyk, Jacek Bartyzel i Marek Kornat.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi niezwykle interesującymi materiałami, jednocześnie podkreślając, że PCh24.pl to jedyne miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można tego typu treści. Nasz portal istnieje wyłącznie dzięki Państwa wsparciu – również finansowemu – i treści tych zwyczajnie nie moglibyśmy publikować, gdyby nie nasi darczyńcy. Jeśli nie należą Państwo do tego grona – gorąco do niego zapraszam.

 

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.pl

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
E
W kontekście tej wypowiedzi postać abpa Lefebvre'a jawi się w zupełnie innym świetle. Moim zdaniem abp Lefebvre powinien zostać zrehabilitowany.
Carolus
Niewątpliwie, trzeba całość dokumentów raz jeszcze przestudiować, i odrzucić to, co jest sprzeczne z Tradycją Kościoła. Modernizm przesiąkł dokumenty soborowe, i jak rdza niszczy metal, tak błędy modernistów, niszczą naukę Kościoła. Zgłaszam się ze stanowiskiem prof. Bartyzelem
@raf
Trzeba być ślepcem, żeby nie widzieć sprzeczności między nauczaniem papieży XIX wieku i początku XXw. a soborem watykańskim II. Dignitas humanae wprost aprobuje tezy POTĘPIONE przez Quanta cura chociażby
raf
Wg niektórych konserwatystów Kościół skończył się wraz z SVII, wg progresistów zaczął się po SVII. Oba poglądy wydają się błędne. Tym słabym, poturbowanym Kościołem po SVII nadal posługuje się Bóg, żeby uświęcać i zbawiać wiernych. Innego Kościoła nie mamy. Swoją drogą dr Paweł Milcarek, jak twierdzi dogłębnie przestudiował dokumenty soborowe wraz z okolicznościami ich powstawania. Nie ma powodu mu nie wierzyć, tym bardziej posądzać go o jakikolwiek modernizm. Redaktora Christianitas uważam za wybitnego historyka Kościoła, znawcę liturgii i człowieka wiary.
AndrzejBR
Każdy może samodzielnie ocenić myślenie Katolickie a modernistyczne. Dr. Milcarek a prof.Bartyzel-dwa światy . . .
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY