Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 11 GRUDNIA
Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
Imieniny obchodzą:
Daniel, Stefan, Waldemar
 

Jacek Gniadek SVD: Kościół zaakceptował reguły gry w demokratycznym państwie. Traci na tym

Data publikacji: 2019-08-21 08:01
Data aktualizacji: 2019-08-21 09:57:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Vikino)

Kościół akceptując reguły państwa demokratycznego stał się dla wielu ludzi jedną z wielu organizacji sektora pozarządowego i traci na tym – wynika z facebookowego wpisu ojca Jacka Gniadka. Werbista odniósł się także do słów jezuity ojca Jacka Prusaka.

 

„Mówienie o tęczowej zarazie to nie tylko stygmatyzacja, ale też dehumanizacja – mówi jezuita Jacek Prusak. Wiem. JP chce być neutralnym naukowcem, ale nie ma czegoś takiego. Język, którego używa JP, już jest sposobem oceny tego świata. Każdy chce mieć wpływ na kształtowanie rzeczywistości. Zarówno LGBT jak i Kościół. Każdy robi to ze swojego punktu widzenia, a więc wartościuje” – zauważył w internetowym wpisie ojciec Gniadek.

 

„Kościół chce mieć wpływ na zmianę świata, podobnie jak inne organizacje. Piszę organizacje, ponieważ Kościół zaakceptował reguły gry w demokratycznym państwie. Stał się jedną z wielu organizacji. Wielu niewierzących nie widzi różnicy między Kościołem Rzymsko-Katolickim, a organizacjami pozarządowymi trzeciego sektora. Według mnie Kościół na tym traci. Mógłby sobie pomóc, gdyby odciął się zupełnie od państwowych źródeł finansowania. Wtedy byłby w naturalnej opozycji do państwa, które bardzo często nie jest budowane w oparciu o wartości chrześcijańskie” – napisał misjonarz.

 

 

„Kościół walczy o kształtowanie rzeczywistości także regułami demokratycznymi. Czy nie istnieje wolność słowa, czyli prawo do publicznego wyrażania własnych poglądów? Używając takich, a nie innych słów, sami oceniamy straty i korzyści, ponieważ mamy do osiągnięcia swoje partykularne cele. Dla Kościoła jest nim życie wieczne. Pewne zachowania do tego celu nie prowadzą. Nazywa je grzechami. Grzech po grecku to zejście z drogi. I Kościół powinien mieć do tego prawo. Oczywiście strona przeciwna też ma prawo, by się z tym nie zgadzać. I tak do tego podchodzę. Kiedy widzę napis na murze księża na księżyc, to uśmiecham się i idę dalej” – stwierdził werbista.

 

„Ludzie, którzy biorą udział w Marszach Równości, może nie zdają sobie z tego sprawy, ale popierają konkretną ideologię. Mówi o tym Tomasz Terlikowski: Jeżeli spojrzymy na ideologię LGBT, to ona ma bardzo konkretne cele. Jakie, to widzimy w krajach zachodnich. Głęboka redefinicja rozumienia człowieczeństwa, głęboka redefinicja rozumienia rodziny i małżeństwa i co za tym idzie głęboka redefinicja rozumienia społeczeństwa – nawet jeśli osoby zaangażowane w ten ruch nie do końca są tego świadome – tak żeby konsumpcję uczynić głównym przedmiotem zainteresowania jednostki” – dodał załączając przy tym rozmowę serwisu tvn24.pl z o. Jackiem Prusakiem.

 

 

Źródło: Facebook

MWł

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Akwin
@Izydor Oracz - nie masz pojęcia jak ma w takim razie wyglądać państwo katolickie. Marsz do Katechizmu, encyklik, św. Augustyna i św. Tomasza i dopiero wtedy wróć dyskutować. Tym razem z elementarną wiedzą.
Głos Rozsądku
Państwo katolickie nie powinno być demokratyczne, ponieważ demokracja nieuchronnie prowadzi do mniejszej lub większej, nieuzasadnionej ingerencji państwa w życie każdego człowieka, a także socjalizmu idącego w parze ze wspomnianym etatyzmem i biurokracją. Przykłady? - System państwowej edukacji - jaki wpływ ma rodzic na treści przekazywane w szkołach? Pierwszym krokiem masonerii, lewicy i sił wrogich Kościołowi była właśnie państwowa edukacja odbierająca prowadzenie kształcenia Kościołowi Katolickiemu. Konsekwencje widzimy dzisiaj gdy nie walczy się o zmianę systemu, wygranie wojny, ale mniejszych lub większych pojedynczych bitew, takich jak walka z treściami LGBT w szkołach. - Emerytury i ogólnie rozdawnictwo pieniędzy podatników nierozerwalnie związane z systemem demokratycznym. Znajdzie się kilka argumentów na to, że obecny system jest niemoralny, a więc taki, jakiego katolik powinien unikać choć nie może... - egalitaryzm w kontrze do elitaryzmu itd.
do Izydor Oracz
my tu rozmawiamy o realnym świecie a nie o Twoich fantazjach dyktatora
Izydor Oracz
Co to znaczy państwo demokratyczne? Państwo katolickie nie może być demokratyczne, bo demokracja dopuszcza do głosu ateistów, gejów, rozwodników itp. Państwo katolickie to takie w którym katolikom żyje się dobrze, a niepraktykującym, bądź zatwardziałym grzesznikom dzieje się źle. Tyle w temacie.
Man
Mądrze mówi. Polecam zrobić wywiad z O. Jackiem Gmiadkiem na temat pomocy ubogim, bo w tym aspekcie wielu katolików błądzi.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY