Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 15       KORZENIE POLSKOŚCI
Jacek Kowalski

Jagiełło pobożny

Jagiełło pobożny

Paradoks i rzecz niesamowita, która winna prowokować dogłębne refleksje i drażliwe pytania. Oto władca pogańskiego państwa, gnębiący chrześcijańskich sąsiadów krwawymi najazdami. Z tego też między innymi powodu katolicki Zakon prowadzi przeciw niemu wojny krzyżowe. I już, już niemal go miażdży. Ale tu nagle ów poganin „odwraca kota ogonem”, dokonuje wolty… i przyjmuje chrzest z rąk chrześcijańskich wrogów Zakonu, po czym wraz z nimi, ale już jako władca arcykatolicki, miażdży tenże Zakon. Nic dziwnego, że powstaje pytanie: czy jego chrzest był szczery, czy tylko politycznie wykalkulowany? Czy naprawdę uwierzył w Chrystusa? Czy tylko poszedł za aktualną koniunkturą?
 

Co do mnie, wątpliwości nie mam. Chrzest, koronacja, małżeństwo ze świętą Jadwigą były oczywiście politycznie wykalkulowane, ale zarazem naprawdę odmieniły króla, który zawierzył nowej rzeczywistości, w jakiej się nagle znalazł. Była to rzeczywistość Obietnicy Zbawienia.
 
Wszystko to zapisane zostało w trwałym marmurze. Każdy wstępujący do wawelskiej katedry, musi go natychmiast zauważyć: grobowiec Władysława Jagiełły. Szlachetny w barwie i materiale, nad nim – baldachim, na nim – posąg króla. Niezwykły. Do rzeczy zwyczajnych należą tu tylko dostojna monarsza postać i dzierżone przezeń insygnia, „klasyczne” u chrześcijańskiego władcy Zachodu; także stojący wokół płaczkowie i herby zdobiące tumbę. Natomiast pod jego głową leży lew, pod stopami wije się zdeptany smok, po bokach łaszą się psy, albo raczej: warują w zaczajeniu na sokoły, które jednocześnie przysiadły na kamiennych stopniach.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj