Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 LUTY
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Imieniny obchodzą:
Anastazja, Gabriela, Honoria
 

„Jak ciężki grzmot, czy błyskawice, postaw w oknie gromnicę”

Data publikacji: 2020-02-02 06:00
Data aktualizacji: 2020-02-03 07:36:00
OPINIE

Gdzie Twoja gromnica? Czy leży zakurzona w najdalszych zakątkach szafy? A może już jej tak po prostu nie masz? Bo piorunochron, bo zamek w drzwiach, bo to przecież „obciach”. 2 lutego to najlepszy dzień do tego, aby zatęsknić za blaskiem gromnicy.

 

Ta wyjątkowa świeca jest z nami w najważniejszych momentach naszego życia. Pierwszy raz pojawia się w trakcie chrztu, po raz drugi trzymamy ją zapaloną podczas I Komunii Świętej, jest z nami także w dniu ślubu, a na koniec jej blask odprowadza ku wieczności.

 

Jednak światło, którym hojnie obdarowuje powinno nam towarzyszyć również wówczas kiedy „grom się zbliża”. I to nie tylko ten pochodzący z nieba, lecz także wtedy, gdy to w naszym domu robi się burzowo, kiedy złe emocje zaczynają wygrywać, a domownicy zaczynają patrzyć na siebie wilkiem. Blask bijący z gromnicy odpędza bowiem nie tylko czające się w mroku zagrożenia zewnętrzne, lecz także te wyhodowane „na własnej piersi”.

 

Warto zatem sięgnąć po gromnicę kiedy wycie wilka jest jeszcze ledwo słyszalne. Nie ma co czekać, aż otoczy nas całe stado, tym bardziej że zagrażające nam drapieżniki z każdym rokiem stają coraz sprytniejsze, a perfidia ich działania wzmaga się.

 

Trzeba jednak wystrzegać się myślenia o gromnicy jako o amulecie, talizmanie którego użycie sprawia iż jesteśmy bezpieczni, a nasze życzenia spełniają się. To tak nie działa! Gromnica to przecież znak w pełni chrześcijańskiego życia naszej gorącej wiary. Jej blask przypomina, że „Bóg jest z nami”. Spoglądając na gromnicę dziękujmy jednak nade wszystko Stwórcy za dar opieki Najświętszej Marii Panny, pod płaszczem której możemy szukać schronienia każdego dnia.

 

Stojąca w oknie gromnica symbolizuje również świat, który niestety na naszych oczach odchodzi w przeszłość. Świat, którym wiara w czuwającą nad człowiekiem Bożą Opatrzność nie była uznawana za „średniowieczny przesąd”, a miłość ku Świętej Boże Rodzicielce wypełniała katolickie serca. Świat gdzie czas mierzony był według kalendarza liturgicznego, a rytm codzienności wyznaczały kolejne święta i wspomnienia liturgiczne. To świat, w którym pierwsze ukłony są jak odwieczne Chrystusa wyznanie, „Bądź pochwalony”…

 

Z pewnością skrawki tego świata istnieją tu i ówdzie, niczym archipelagi pośród wód oceanu. Nie chodzi jednak o to, by jedynie pielęgnować te „stare zwyczaje”, trzeba bowiem aby świat o nich usłyszał, zobaczył i zachwycił się. Nie wolno bowiem trzymać „światła pod korcem”.

 

Łukasz Karpiel

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
hmm ...
ciekawy artykuł. Mam w domu 4 gromnice, jedna ma przeszło 60 lat, być może i więcej; żółta parafina, knot przy paleniu strasznie kopci a zapalana jest przy ciężkich burzach, niepogodzie. Od dzisiaj będzie się świecić nawet wtedy, kiedy w domu coś jest "nie tak ". Miło było się tego dowiedzieć, panie Łukaszu, dziękuję.
Trop
Co za zabobony. .. Nie ma rzeczy na ziemi, która by nas chroniła. Tylko sam Jezus Chrystus.
Akwin
Co prawda komentarze są sprzed 11 miesięcy, ale trudno się do nich nie odnieść - @Stormer, @trooper - w tekście jest wyraźnie napisane jak należy traktować gromnice a wy robicie sobie "heheszki" niczym dzieci z gimnazjum. To świadczy o was a nie o katolikach.
Kasia
Ładnie napisane
Stormer
@trooper: widzocznie z doświadczenia wiedzą, że to nie działa :-)
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY