Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Jak przebiega impeachment prezydenta USA? 5 faktów

Data publikacji: 2021-01-14 12:00
Data aktualizacji: 2021-01-14 12:51:00
WIADOMOŚCI
AKM Images / GSI Media / FORUM

Izba Reprezentantów, w której większość ma Partia Demokratyczna, zdecydowała o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Wnioskiem, który poparło także 10 Republikanów, zajmie się w następnej kolejności Senat. Na prezydencie ciąży oskarżenie o „podżeganie do powstania”. Proces w izbie wyższej rozpocznie się najprawdopodobniej już po zaprzysiężeniu elekta Joe Bidena. W związku z tą nietypową sytuacją przedstawiamy 5 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć o impeachmencie.  

 

1. Zapisy dotyczące impeachmentu znalazły się w amerykańskiej Konstytucji pod wpływem brytyjskiej tradycji prawnej. Tam też już w XIV wieku parlament mógł pociągać królewskich ministrów do odpowiedzialności za ich publiczne działania. Aleksander Hamilton w pochodzącym sprzed uchwalenia Konstytucji USA zbiorze esejów „Federalista” podkreślił, że impeachment dotyczy bezpośrednio nadużycia władzy lub zaufania publicznego przez osobę sprawującą władzę. Konstytucje poszczególnych stanów amerykańskich miały przepisy dotyczące impeachmentu, a następnie (po zawarciu ściślejszej unii między tymi stanami) zasada ta – uznawana za szczególnie ważną – trafiła do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.


2. Izba Reprezentantów (izba niższa parlamentu USA) dysponuje wyłącznym prawem wszczynania procedury impeachmentu prezydenta (choć nie tylko). Ta rozpoczyna się w 6 komisjach Izby Reprezentantów. Dokonały one sprawdzenia działań prezydenta i przedstawienia najmocniejszych ich zdaniem argumentów za impeachmentem.  Raporty z tych prac trafiły do komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów. Komisja decyduje, które (jeśli w ogóle) paragrafy zawarte w procedurze impeachmentu zastosuje. Jeśli uzna przynajmniej niektóre z nich za istotne, to sprawia trafia na ogólne posiedzenie Izby Reprezentantów. Jeśli zwykła większość jej członków opowie się za impeachmentem, to dalsza część procedury dokonuje się już w Senacie.  Tak też się stało w obecnym przypadku.

 

3. Senat jako jedyny – w myśl Konstytucji USA – może pełnić rolę sądu w procesach o impeachment. Senatorowie obradują pod przysięgą, a na czele obrad stoi prezes Sądu Najwyższego. W posiedzeniu uczestniczy także grupa kongresmenów z Izby Reprezentantów w roli oskarżycieli, a prezydent otrzymuje swych obrońców. Odwołanie z urzędu prezydenta wymaga większości 2/3 głosów osób obecnych na sali. Jeśli prezydent straci urząd, to jednocześnie traci również immunitet. Wiąże się z tym możliwość (choć nie konieczność) postawienia go w stan oskarżenia przed zwykłym sądem za ewentualne konkretne przestępstwa przeciw przepisom prawa karnego.

 

4. Wcześniej procedurę impeachmentu zastosowano wobec Andrew Johnsona (1865-1869) i Billa Clintona (1993-2001), a także samego Donalda Trumpa. Wszyscy  trzej zostali uniewinnieni przez Senat. Proces prezydenta Johnsona dotyczył prawa prezydenta do zwalniania niektórych urzędników bez zgody Kongresu. Uniewinnienie Johnsona ustanowiło precedens i przyczyniło się do utrwalenia w amerykańskim porządku prawnym reguły pozwalającej prezydentowi na ich odwoływanie (nawet jeśli mianowanie wymagało akceptacji Senatu). Z kolei proces Billa Clintona dotyczył oskarżeń o nadużycia finansowe (został uniewinniony) i nieobyczajność (zdrada małżeńska). W obydwu przypadkach został uniewinniony, choć sami obrońcy przyznawali, że jego postępowanie w sprawach obyczajowych było niemoralne (jednak niekwalifikujące się do impeachmentu). Pierwszy proces Trumpa dotyczył z kolei oskarżeń o wymuszanie działań obcego mocarstwa w celach prywatnych oraz o uniemożliwianie prowadzenia prac przez Kongres.

 

5. Głosowanie w Senacie już po zakończeniu kadencji Donalda Trumpa wydaje się pozbawione sensu – wszak Trump i tak już nie będzie w tym momencie pełnił funkcji prezydenta. Jednak chodzi tu o wymiar symboliczny. Ponadto Trump utraci przywileje dla byłych prezydentów, takie jak pensja i ubezpieczenie zdrowotne. Co więcej, Senat może po głosowaniu w sprawie impeachmentu dokonać drugiego głosowania – dotyczącego zablokowania Trumpowi możliwości kandydowania w kolejnych wyborach prezydenckich. Ponieważ jednak większość senatorów to Republikanie, porażka Donalda Trumpa w procesie jest mało prawdopodobna.

 

Źródła: history.house.gov / BBC / billofrightsinstitute.org / tvn24.pl

mjend

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
brzytwa
Robercie 55 czytaj uważnie trzeba 2/3 głosów w senacie których demokraci nie mają.
Robert55
Artykuł jest ciekawy, a temat jak najbardziej na czasie. Jednak autor pominął ważny element jakim jest zmiana układu sił w Senacie, gdzie Demokraci zyskają niebawem przewagę. Artykuł stałby się ciekawszy i bardziej wiarygodny, a czytelnik zaś miałby szerszą perspektywę i głębsze zrozumienie tematu. Szczególnie jeżeli Autor zechciałby pokusić się o analizę szans DT przy tym zmienionym układzie, wspartą krótkimi rysami grup Senatorów Republikańskich i ich relacji z DT. Pozdrawiam
zbigniew
TAK NA PRAWDE TO ZYDZI WYKONCZYLI AMERYKE I TRUMPA A DALEJ SPOGLADAJA NA SWIAT I CALKOWITE PANOWANIE I PANDEMIA TV PANDEMIA INFO PANDEMIA JEST DOSKONALA BRONIA I ZAROBEK SZCZEPIONKOWY BANKRUCTWO A JAK LATWO I TANIO OD BAKRUTOW WSZYSTKO WYKUPIC?TAK WIEC ZAMYKAC WSZYSCY SWOJE BIZNESIKI I SIEDZIC SPOKOJNIE W DOMKU I WITAJCIE SUE LOKCIEM I NA GLOWKI WIZYTOWKE PODDANSTWA MASECZKE HASLO JEDYNE ZOSTAN W DPMU ZOSTAN W DOMU ZOSTAN W DOMU I NIE MYSL SAMODZIELNIE TO ZAKAZANE TV CI WSZYSTKO PODPOWIE
DNA
Demokraci reprezentują nastawienie bandyckie wobec częsci społeczeństwa i szukają winnego.