Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Japońscy katolicy z wdzięcznością wspominali św. Maksymiliana Kolbe

Data publikacji: 2020-04-25 10:00
Data aktualizacji: 2020-04-25 10:30:00
RELIGIA

Japońscy franciszkanie konwentualni obchodzili 90. rocznicę przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbe do Nagasaki i 38. rocznicę śmierci brata Zenona Żebrowskiego, jednego z najbardziej znanych misjonarzy w Japonii.

 

Podczas Mszy św. celebrowanej w założonym przez o. Maksymiliana klasztorze, franciszkanie wspominali osobę i dzieło polskiego świętego. „Sytuacja pandemii pomaga nam spojrzeć na życie tak jak patrzył na nie św. Maksymilian, tj. w perspektywie życia wiecznego”– powiedział gwardian zakonu o. John Masatoshi Yamaguchi. „W Mszy świętej mieli uczestniczyć polscy Rycerze Niepokalanej i pielgrzymi z Polski, ale pielgrzymki zostały odwołane z powodu pandemii” – dodał. Od kilku miesięcy w papierowym i internetowym Rycerzu Niepokalanej po japońsku pojawiały się listy o. Kolbe i wspomnienia innych zakonników.

 

O. Maksymilian przybył do Nagasaki w 1930 r. i rozpoczął od wydawania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”. Pierwszy numer, wychodzącego do dziś po japońsku „Rycerza”, ukazał się miesiąc po jego przyjeździe. Jako doktor filozofii, o. Maksymilian został także wykładowcą w seminarium duchownym w Nagasaki. Rok po przyjeździe założył klasztor franciszkanów konwentualnych, który nazwał japońskim Niepokalanowem.

 

W czasie 6 letniego pobytu o. Kolbe w Nagasaki do klasztoru franciszkanów konwentualnych przybyło ok. 20 polskich zakonników. Powstało tu także mniejsze seminarium duchowne. Misja utrzymywana była głównie z datków z Niepokalanowa.

 

Rocznica przybycia św. Maksymiliana do Japonii, to również rocznica śmierci jego wiernego towarzysza br. Zenona Żebrowskiego, budowniczego polskiego i japońskiego Niepokalanowa. Brat Zenon należy do najbardziej znanych misjonarzy w Japonii. Zmarł, w Tokio, w 1982 r. w 52 rocznicę przybycia do Nagasaki z o. Maksymilianem.

 

W imieniu japońskiej polonii, polską i japońską flagę na grobie brata Zenona w Tokio ustawił salezjanin o. Piotr Solich. Br. Zenon uważany jest za pioniera wolontariatu w Japonii. Po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki pomagał ofiarom wybuchu, a potem ofiarom wojny w całej Japonii.

Ratował dzieci ulicy. Pamięć o nim żywa jest nadal szczególnie w dzielnicy Asakusa, w Tokio, gdzie z japońską katoliczką Satoko Kitaharą pomagał ludziom żyjącym w slumsach, zwanych Miastem Mrówek. Prawie co roku organizowane są wystawy zdjęć, wykłady i przedstawienia prezentujące ich działalność. W 1981 r. ze schorowanym br. Zenonem spotkał się w Tokio Papież Jan Paweł II.

 

W klasztorze franciszkanów konwentualnych w Nagasaki jest obecnie pięciu ojców, czterech braci i trzech seminarzystów. Przy klasztorze działa przedszkole, gimnazjum i liceum Rycerstwa Niepokalanej. Franciszkanie konwentualni mają klasztory również w Tokio.

 

Źródło: Vaticannews.va

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Murem
W Polsce św. Maksymilian stał się nieco niewygodnym "antysemickim" świętym, w obliczu stopniowego sprzyjania polskich katolików żydowskiej mentalności. Dość wspomnieć, że Kolbe już za życia był niewygodnym zakonnikiem. Obecnie jego kult został jakby zakurzony, zwłaszcza wobec popularności Faustyny Kowalskiej i Jana Pawła II. Święty Maksymilian, jeden z największych propagatorów prawdziwej czci należnej Niepokalanej Dziewicy, wielki katolicki święty, czczony na całym świecie, w Polsce sprowadzony do wspomnienia jego bohaterskiej śmierci. Ale jakie bogate życie prowadził św. Maksymilian, oparte o tradycyjne i prawdziwie katolickie zaufanie do Matki Bożej, również specyficznie polskie. Praktykował prawdziwą miłość nieprzyjaciół, a nie pogardę dla "lewactwa", a nie niechęć do sąsiadów. NIE UKRYWAŁ PRAWDY o podstępnych działaniach apostatów żydowskich, o zamysłach sekt wolnomularskich w stosunku do Kościoła i Polski. Wielki Rycerzu Niepokalanej, módl się za nami.
Amen
Dlatego czas od źródeł modlic sie tak jak nakazał Chrystus Jezus w Trojcy Przenajswietszej, zachować nie zmieniać, modlic się i za masona mi, tak jak Bog w swiętych swoich dotknał naszych sumień na przestrzeni niedawnych a jak dawnych lat naszych . Jezu, Dla Jezusa Chrystusa Bolesnej Męki-jak w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Proście o balaski we wszystkich Kosciolach oraz o msze tradycyjna w Tradycji chociaz jedna na parafie w dniu Swietym Tygodnia a pozniej niedlugo jedna w dniu. Zanoscie prosby jak Abraham.
Mela
Ad. Artur - dlaczego więc novusowi zmienili dodatkowe wezwanie i zamiast "za masonami" teraz każą modlić się za nieprzyjaciółmi i poleconymi, a nie masonami, jak uczył i kazał się modlić św. Maksymilian?
Artur
?O Maryjo, bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za masonami i poleconymi Tobie?. - Święty Maxymilian Maria Kolbe