Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 14       CYWILIZACJA
Sławomir Olejniczak

Jedna żałoba - dwie postawy

Jedna żałoba - dwie postawy

Tragedia, która wydarzyła się 10 kwietnia w Smoleńsku, wstrząsnęła do głębi polskim społeczeństwem, wywołując mnóstwo pytań, których wcześniej wielu nie śmiało zadać. Wraz z głębokimi przeżyciami smutku i bólu pojawiły się pytania o sens cierpienia i śmierci, o symboliczne, metafizyczne i duchowe znaczenie tego wydarzenia. Gdy większość Polaków zadawała sobie te pytania, wśród przedstawicieli władz, duchowieństwa i środowisk intelektualnych od razu pojawiły się dwie postawy wobec tak stawianych kwestii.


Pierwszą z tych postaw można określić mianem relatywistycznej, drugą zaś – autentycznie katolickiej. Postawę relatywistyczną, której niestety hołduje też wielu katolików, cechuje unikanie odpowiedzi na rodzące się pytania poprzez wzywanie do narodowego pojednania ponad podziałami w obliczu tragedii. Jednoczenie się we wspólnym przeżywaniu cierpienia powinno nam wystarczyć bez zadawania zbędnych pytań o jego sens.

Druga postawa, przeciwnie, zmierza do zrozumienia i odkrycia głębszej wymowy tych tragicznych wydarzeń w świetle wyznawanej wiary. Z samej swej natury człowiek jako istota rozumna zawsze zadawał sobie takie pytania, aby zrozumieć sens przeżywanego cierpienia, jednak dopiero rozum oświecony wiarą pozwala znaleźć na nie odpowiedź.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj