Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 28 LUTY
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Imieniny obchodzą:
Roman, Lech, Makary, Teofil
 

Jerozolima: katolicy modlili się w kościele Grobu Najświętszej Maryi Panny

Data publikacji: 2019-08-15 17:00
Data aktualizacji: 2019-08-15 17:32:00
RELIGIA
Kościół Grobu Najświętszej Maryi Panny, fot. Wikipedia/Creative Commons CC BY 2.0

W Jerozolimie główne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się w Getsemani. Matce Bożej zawierzono przyszłość pokoju w Ziemi Świętej oraz los prześladowanych na Bliskim Wschodzie chrześcijan. Obchody zakończy wieczorna procesja do Grobu Matki Bożej, gdzie łacińscy katolicy mogą sprawować liturgię tylko raz do roku, właśnie we Wniebowzięcie.

 

„Na tę maryjną uroczystość do Jerozolimy z roku na rok przybywa coraz więcej pielgrzymów z całego świata” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Benito José Choque, gwardian franciszkańskiej wspólnoty w Getsemani, która organizuje obchody dzisiejszej uroczystości. Zaznaczył, że pomaga to wiernym odkryć ścisły związek między Matką Bożą, a cierpiącym Jezusem, ponieważ kościół Grobu Najświętszej Maryi Panny znajduje się nieopodal Getsemani. Zgodnie z obowiązującą od wieków zasadą status quo podziemnym kościołem opiekują się mnisi greccy (prawosławni z Patriarchatu Jerozolimskiego) i ormiańscy, a katolicy mogą sprawować tam liturgię tylko raz do roku.

 

„Wspólnota chrześcijańska Jerozolimy wraz z pielgrzymami z całego świata rozpoczyna obchody Wniebowzięcia maryjną wigilią modlitewną. Kończy się ona procesją do Bazyliki Konania, podczas której niesiona jest figura Maryi i czytane są teksty mówiące o Wniebowzięciu” – oznajmił rozmówca rozgłośni papieskiej. Dodał, że w samą uroczystość kustosz Ziemi Świętej sprawował Eucharystię, której w tym roku towarzyszyła szczególna modlitwa o pokój.

 

„Cały Bliski Wschód i Ziemia Święta to region bardzo doświadczony, którego mieszkańcy doznają ogromnych cierpień, szczególnie chrześcijanie. Stąd nasze wołanie o pokój i pojednanie. Istniejące napięcia nie wpływają na bezpieczeństwo pielgrzymów. Jako franciszkanie apelujemy do pątników z całego świata, by się nie obawiali i licznie przybywali nawiedzać miejsca święte” – zakończył swą wypowiedź o. Choque.

 

 

Źródło: Vaticannews.va, KAI

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
stan
Mówienie wprost bez wyraźnego zastrzeżenia symboliki Grobu Matki Bożej dziś w XXI wieku upamiętniającego Jej Zaśnięcie z powoływaniem się na jakaś "wspólnotę"chrześcijańską " jest przynajmniej nieporozumieniem i przysłowiową "wodą na młyn" luteranom, nie przejednanym wrogom Maryi Matki Bożej.