Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 10 KWIETNIA
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 

Jesteście świątyniami Ducha Świętego!

Data publikacji: 2020-01-31 09:20
Data aktualizacji: 2020-02-01 06:26:00
RELIGIA
Św. Ludwik Grignion de Montfort

Pamiętajcie, że jesteście żywymi świątyniami Ducha Świętego i że niby żywe kamienie macie być umieszczeni przez Boga miłości w budowli Niebieskiego Jeruzalem. Spodziewajcie się zatem, że będziecie ociosywani, rozcinani i cyzelowani młotem krzyża; inaczej pozostalibyście jak surowe kamienie, niezdatne do niczego, którymi się gardzi i precz od siebie odrzuca.


Uważajcie, by nie stawiać oporu młotowi, który w was uderza, a uważajcie na nożyce, które was przycinają, i na rękę, która was obraca! Być może ten zręczny i rozmiłowany Architekt chce z was uczynić jeden z pierwszych kamieni swojej wiecznej budowli i jeden z najpiękniejszych obrazów swego niebieskiego Królestwa. Pozwólcie więc mu działać; kocha was, wie, co robi, ma doświadczenie; wszystkie jego ciosy są zręczne i pełne miłości, nie zada żadnego fałszywego, chyba że udaremnicie go swoją niecierpliwością.

Duch Święty porównuje Krzyż: – raz do wiejadła, które oczyszcza dobre ziarno ze słomy i plew: a więc nie stawiając oporu, jak ziarno w wiejadle, pozwólcie sobą miotać i potrząsać; jesteście w wiejadle Ojca rodziny, a wkrótce będziecie w Jego spichlerzu; - kiedy indziej do ognia, który żywymi płomieniami usuwa rdzę z żelaza: nasz Bóg jest ogniem pochłaniającym, który przez krzyż mieszka w duszy, aby ją oczyszczać, nie spalając jej, jak niegdyś w płonącym krzewie; – to znów do tygla, w którym próbuje się szlachetne złoto, a fałszywe ulatuje z dymem: szlachetne cierpliwie znosi próbę ognia, a fałszywe rozwiewa się z dymem nad jego płomieniami; w tyglu udręki i pokusy prawdziwi przyjaciele Krzyża oczyszczają się swoją cierpliwością, natomiast jego wrogowie ulatują jak dym przez swoją niecierpliwość i szemranie.

Za: List okólny do Przyjaciół Krzyża, w: św. Ludwik Maria Grinion de Montfort, Pisma wybrane, PROMIC, Warszawa 2011, s. 273-275.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj