Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

Jordan Peterson: mówiąc o miłosierdziu i zapominając o piekle, Kościół pokazuje, że nie dba o ludzi

Data publikacji: 2019-07-19 20:00
Data aktualizacji: 2019-07-19 21:47:00
WIADOMOŚCI
fot. YouTube / LifeSiteNews

Jordan Peterson, znany psycholog kliniczny i popularny wykładowca akademicki w rozmowie z biskupem Robertem Byronem skrytykował kładzenie nacisku jedynie na miłosierny wymiar Boga. Jego zdaniem, zapominanie o grzechu i karze jest dowodem na to, że Kościół przestał dbać o ludzi. Peterson przekonywał, że miłość wyklucza tolerowanie błędów umniejszających człowieka.

 

Biskup pomocniczy archidiecezji Los Angeles tłumaczył Petersonowi, że Łaska Boża nie jest „jedynie miłosierdziem i jedynie sprawiedliwością”, które są jej dwoma ramionami. „Myślę, że to czego dzisiaj brakuje w Kościele to te dwa ramiona. Staliśmy się zbyt miłosiernym Kościołem” – podkreślił. Jednocześnie zaznaczył, że taki nacisk jest niejako uzasadniony gdyż zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka, Kościół ma „towarzyszyć” i być „szpitalem polowym” dla głęboko zranionych osób.

 

Peterson zgodził się z pierwszą częścią jego myśli. „Tak, dokładnie myślę tak samo. Myślę, że zbyt mało wymagacie od swoich ludzi. Nie ukazujecie im piekła”. Psycholog kliniczny podkreślił, że prawdziwa miłość może być czasami „okropną rzeczą”, ponieważ „jeżeli kochasz swoje dziecko, nie możesz pozwolić by w czymś mu się upiekło. Nazywasz po imieniu ich występki”.

 

Następnie Peterson podał przykład swojego dziecka, które kłamało mu w żywe oczy. „Czułem, że coś jest nie tak i nie mogłem pozwolić by mu się upiekło, ponieważ nie mogłem pozwolić mu nauczyć się, że jest to akceptowalne albo, że przymknę na to oko” – opisał sytuację.

 

„Więc przycisnąłem go i to przez bardzo długi czas i w końcu wyznał, że wszystko co do tej pory mówił było kłamstwem” – dodał. Psycholog nałożył synowi karę za kłamstwo, nawet jeżeli dla samego ojca było to bardzo bolesne. „Ponieważ jeżeli kogoś kochasz, nie możesz tolerować gdy ktoś nie dorasta do swojego potencjału i staje się kimś gorszym” – tłumaczy.  

 

„Jeżeli ktoś więc przychodzi do Kościoła i słyszy jedynie o przebaczeniu, to nie ma w tym troski” – podkreśla. Jego zdaniem Kościół powinien mówić: „co ty do cholery robisz? Tylko spójrz na siebie. Jesteś uzależniony. Jesteś zakotwiczony w pornografii. Zdradzasz swoją żonę. Obijasz się w pracy. Nie dbasz o siebie. Co jest z tobą nie tak? Gdzie jest prawdziwy Ty?".

 

Stwierdził, że takie podejście w połączeniu z szacunkiem i nie wywyższaniem siebie może być dla drugiego człowieka bardzo pomocne. Aby uzdrowienie było skuteczne należy człowiekowi przywrócić należną mu godność. „Człowiek jest stworzony do godności” – podkreślił. Razem z biskupem zgodzili się, że dzisiejszy Kościół zbytnio przejmuje się urażeniem uczuć innych osób. „Jesteśmy tak zatroskani o obecne uczucia ludzi, że nie mówimy im o ich przyrodzonej godności i nie wskazujemy, że zostali stworzeni do rzeczy lepszych i piękniejszych” – przyznał bp Byron.

 

„Tak bardzo boimy się urazić obecne uczucia ludzi, że stawiamy na szali ich dobro w przyszłości” – przyznał biskupowi Peterson. „To oznaki bardzo niedojrzałych i bardzo niemądrych czasów” – dodał.

 

 

Źródło: YouTube / Lifesitenews.com

PR     

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Karol
Biskup, z którym rozmawiał Peterson nazywa się Robert Barron.
blueiro
Bracia nie mam w zwyczaju pisać komentarzy pod artykułami. Tym razem robię wyjątek. Chciałbym was przestrzedz przed Petersonem, ponieważ człowiek ten nie jest w żadnej mierze chrześcijaninem i nie robi naszej wierze niczego dobrego, a nawet przekręca jej dogmaty. Polecam wam książkę "Jordanetics" autorstwa Vox Day. Czy się z nią zapoznacie pozostawiam to wam. Ja sam dałem się omamić słowom Petersona i przez moment zgadzałem się z jego twierdzeniami, ale okazało się że nie są one w żadnym stopniu związane z dogmatami naszej wiary. Chciałem też podkreślić że ten Profesor zaczął mówić i tłumaczyć pismo święte zanim do niego chociaż raz zerknął. Uważajcie Bracia. Wielu jest fałszywych proroków w naszych czasach. Pokój z Wami
szpulas11
@ praca cenzora również może prowadzić do zmian oceny rzeczywistości i rzeczywistość zaczyna skrzeczeć
ktoś
@JEffs Może i dobrze, że w zepsutej Kanadzie ktoś taki jest, ale uważam, że katolicy nie powinni się nim specjalnie podniecać.
Jeffs
Odczepcie się od Petersona. Facet wyrósł w cywilizacji bezbożnej, otoczony jest syfem i indoktrynacją, a mimo to wyrąbał sobie drogę ku prawdzie. Może nie jest doskonała, ale wierzę, że będzie coraz bardziej, bo facet nie próżnuje. To jego wielka zaleta, że wyszedł z nauki i dochodzi bo nie doszedł chyba w 100% do Boga. Jesli to nie jest proces metanoi, to co nim jest? Niech Zachód dziękuje Bogu za Petersona. Jest uszyty na ich miarę.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY