Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 12 LIPCA
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
XV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Brunon, Jan
 

Już wkrótce unijne „Zielone porozumienie”. Będą nowe podatki!

Data publikacji: 2019-12-03 07:00
Data aktualizacji: 2019-12-02 14:10:00
WIADOMOŚCI
fot. pixabay

Komisja Europejska przygotowuje szereg nowych przepisów dotyczących nowych podatków klimatycznych i środowiskowych w ramach europejskiego „zielonego porozumienia,” które ma zostać ogłoszone 11 grudnia.

 

Projekt wersji europejskiego „zielonego porozumienia,” z którym zapoznały się wybrane media, określa „zestaw głęboko przekształcających polityk”, które nowa Komisja zamierza przedstawić w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, oczyszczenia środowiska i ekologicznej gospodarki.

Dokument jest streszczeniem wczesnego projektu propozycji, który był przeznaczony „tylko do użytku wewnętrznego” i rozesłany do przedstawicielstw krajów UE w Brukseli.

 

Zasadniczym celem „zielonego porozumienia” ma być osiągnięcie do 2050 r. neutralności klimatycznej. „Europejskie prawo klimatyczne” określające cel neutralności klimatycznej do 2050 r. zostanie przedłożone „do marca 2020 r."

 

Do października przyszłego roku Komisja „przedstawi kompleksowy plan zwiększenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., do co najmniej 50-55 proc”.

 

Komisja obiecuje „uwzględnić kwestie zrównoważonego rozwoju” we wszystkich obszarach polityki, przyjmując „zieloną przysięgę: „nie wyrządzaj szkody ”. W praktyce Bruksela będzie dążyć do wyeliminowania „niespójnych przepisów prawnych, które zmniejszają skuteczność realizacji „zielonego porozumienia”.

 

Obejmuje to aspekty finansowe wraz z propozycją „przeglądu i analizy porównawczej praktyk w zakresie zielonego budżetu” zarówno na poziomie UE, jak i krajowym. W związku z tym w czerwcu 2020 r. zostanie przedłożony „plan działania w sprawie zielonego finansowania”. W programie znajduje się również przegląd „Wytycznych w sprawie pomocy państwa dot. ochrony środowiska i energii”.

 

Pojawiły się propozycje zmiany dyrektywy w sprawie opodatkowania energii w celu „dostosowania” jej do ambicji klimatycznych Europy. I chociaż Komisja chce „kontynuować wysiłki” odnośnie zniesienia zasady jednomyślności w zakresie podatków, nie ma wzmianki o zapowiedzianym podatku od emisji dwutlenku węgla, który ma chronić sektory takie, jak: hutnictwo przed dumpingiem z Chin.

 

Komisja planuje rozszerzyć unijny program ograniczenia emisji i handlu emisjami dwutlenku węgla w sektorze morskim i zmniejszyć liczbę darmowych pozwoleń na emisję przyznanych liniom lotniczym.

 

Bruksela „oceni również możliwość włączenia emisji pochodzących z transportu drogowego” do programu, któremu od dawna sprzeciwiali się ekolodzy. Planuje „wycofać i ponownie przesłać” wnioski dotyczące dyrektywy w sprawie środowiska, aby obciążyć dodatkowymi opłatami transport aut ciężarowych na europejskich drogach.

 

W dziale ochrony ekosystemu i różnorodności biologicznej Komisja proponuje „dokonać przeglądu wszystkich istniejących przepisów dotyczących rolnictwa i leśnictwa, by upewnić się, że są one zgodne z odnowionymi ambicjami odnośnie klimatu i różnorodności biologicznej”.

 

W ramach strategii „od gospodarstwa do stołu” organ wykonawczy UE zamierza przyjąć „zestaw narzędzi alternatywnych dla pestycydów” i zreformować przepisy dotyczące informacji o żywności „w celu poprawy informacji konsumentów”.

 

Wreszcie Komisja zamierza dokonać przeglądu prawodawstwa dotyczącego powietrza, wody i chemikaliów w celu „wyeliminowania wszystkich źródeł zanieczyszczeń”.

 

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest „priorytetem numer jeden” europejskiego „zielonego porozumienia.” Oznacza to konieczność dalszych wzrostów opłat za śmierci, wodę itp. Nowe przepisy dotyczące odpadów i recyklingu, mają stanowić „połowę” wysiłków UE zmierzających do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.

 

Greenpeace i inne organizacje ekologiczne wzywają do realizacji bardziej ambitnych celów redukcji CO2 o co najmniej 65 proc. do 2030 r. w porównaniu z rokiem 1990. Ponadto ubolewają z powodu wadliwiej polityki transportowej (chcą kolejnych podatków) i rolnej (brakuje środków, aby zaradzić „nadmiernej konsumpcji mięsa i produktów mlecznych, oddziaływaniu gospodarstw fabrycznych lub nadmiernemu stosowaniu nawozów sztucznych”).

 

Uznano również, że polityka czystego powietrza i wody jest niewystarczająca, aby zaradzić zanieczyszczeniom u źródła.

 

Wreszcie w sprawie handlu Greenpeace twierdzi, że włączenie rozdziału zrównoważonego rozwoju do umów handlowych nie jest niczym nowym. „Zarówno Mercosur, jak i CETA mają rozdział dotyczący zrównoważonego rozwoju. Problem polega na tym, że treść rozdziałów nie jest prawnie wykonalna – tłumaczył jeden z działaczy.

 

Zielone porozumienie ma być „znakiem rozpoznawczym Europy” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Czytelniczka
Tak jak myślałam: chodzi o nowe podatki i łupienie ludzi. Nie stać mnie już na jakiekolwiek nowe daniny, ale się nie przejmuję, bo ala wilk za mnie dobrowolnie zapłaci. Tylko mam nadzieję, że w zamian za tę hojność nie będę zmuszona przejść na dietę nie-wegetariańską. ;
ala wilk
Gdyby wysokie podatki były złe to Rosja byłaby bogatsza od UE.
czloax
Byłbym skłonny od biedy płacić jakieś zielone podatki ale nie wymyślone przez tych unijnych pomyleńców bo ekstremalnie wątpię w ich skuteczność. Tzn w pozytywny wpływ na środowisko bo w skuteczne uszczuplenie portfela nie wątpię. Jak i nie wątpię w katastrofę, jaką ci ludzie gotują Europie wciskaniem na siłę tego marksizmu tym razem w opakowaniu tęczowym.
czloax
Byłbym skłonny od biedy płacić jakieś zielone podatki ale nie wymyślone przez tych unijnych pomyleńców bo ekstremalnie wątpię w ich skuteczność. Tzn w pozytywny wpływ na środowisko bo w skuteczne uszczuplenie portfela nie wątpię. Jak i nie wątpię w katastrofę, jaką ci ludzie gotują Europie wciskaniem na siłę tego marksizmu tym razem w opakowaniu tęczowym.
sztur
Liga broni, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY