Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Kanada: Biskupi z Alberty zakazali tradycyjnej formy udzielania Komunii świętej

Data publikacji: 2020-08-14 07:00
Data aktualizacji: 2020-08-14 07:59:00
WIADOMOŚCI
fot. Lukasz Dejnarowicz/ Forum

Arcybiskup Richard Smith (archidiecezja Edmonton) oraz biskup William McGrattan (diecezja Calgary) nakazali kapłanom, aby Komunii świętej udzielali wiernym wyłącznie poprzez przekazanie hostii do rąk. Bez względu na prawo Kościoła Powszechnego.

 

Już w maju hierarchowie zatwierdzili „Wytyczne dotyczące miejsc kultu”, mające być odpowiedzią na oficjalną politykę przeciwepidemiczną. Zgodnie z zarządzeniem, w kościołach przebywać może maksymalnie 50 osób, a wierni, którzy chcieliby wziąć udział w liturgii, musza uprzedzić o tym duszpasterzy i… zapisać się na listę, która to będzie przechowywana przez kolejne dwa tygodnie – wraz z ich danymi kontaktowymi. Muszą także nosić maski, zachowywać dystans społeczny i udzielać stosownych informacji dotyczących stanu zdrowia.

 

Od poniedziałku do soboty w kościołach celebrowane mogą być tylko dwie Msze: poranna i wieczorna. Wierni muszą także nosić maski oraz zachowywać dystans społeczny. Ponadto w kościołach prowadzona jest regularna dezynfekcja – zgodnie z oficjalnymi wytycznymi. Zakazany został także… śpiew, choć to ograniczenie – jak czytamy – dotyczy wyłącznie „pierwszej fazy” walki z koronawirusem. Naczynia liturgiczne są poddawane „dezynfekcji”, z kościołów zniknęły równocześnie kropielnice.

 

Kapłan udzielający wiernym Komunii świętej musi… nosić maseczkę, podobnie jak i zgromadzeni świeccy. Jeśli dłoń szafarza dotknęłaby dłoni wiernych, musi przerwać udzielanie Komunii i przeprowadzić dezynfekcję. Wierni mogą przyjmować Komunię wyłącznie do ręki. Bez względu na okoliczności. Jak czytamy w „Wytycznych”, „uznając, że przyjmowanie Komunii na język stanowi prawo wszystkich wiernych (Redemptoris Sacramentum, 92), władza kościelna posiada autorytet umożliwiający regulowanie praw przez wzgląd na dobro wspólne (KPK 223 §2). W tych okolicznościach Komunia nie będzie udzielana na język. To środek tymczasowy, który będzie poddawany bieżącej ocenie, zgodnie z kolejnymi wskazówkami medycznymi”.

 

Co z kolei mówią przywoływane zapisy prawno-kanoniczne? W wykonywaniu swoich praw - czy to indywidualnie, czy zrzeszeni w stowarzyszeniach - wierni powinni mieć na uwadze dobro wspólne Kościoła, uprawnienia innych oraz własne obowiązki wobec drugich (KPK 223 §1). Czytamy także: ze względu na dobro wspólne, przysługuje władzy kościelnej prawo domagania się, by wierni korzystali z umiarem z przysługujących im praw (§2). Przyjmowanie Komunii na dłoń było jedynie wyjątkiem – związanym z rozpowszechnionym na Zachodzie nadużyciem – zatwierdzonym przez władze kościelne. Dziś to, co jeszcze niedawno było wyjątkiem – a poprzednio: nadużyciem – staje się w wielu diecezjach normą i… obowiązkiem.

 

- Myślę, że koronawirus uwypukla prawdziwy kryzys wiary biskupów w realną obecność Naszego Pana, co do czci i uwielbienia, które jesteśmy Mu winni – komentuje Peter Kwasniewski. Zarządzenie biskupów Edmonton i Calgary różni się zresztą od wytycznych opublikowanych przez innych kanadyjskich hierarchów. Zgodnie z regulacjami archidiecezji Vancouver, wierni mają prawo do przyjmowania Komunii świętej na język, jak i do ręki; natomiast wierni wybierający „tradycyjną” formę komunikowania przystępować maja do sakramentu… w drugiej kolejności. W archidiecezji Saskatoon wierni mogą przyjmować hostię na język, kapłan – zanim udzieli Eucharystii kolejnej osobie – przeprowadza… dezynfekcję.

 

Źródło: lifesitenews.com

mat

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
anonim_galeon
@Marcin: Kościół jest nieomylny ale jeżeli chodzi o jego tradycję, bo były w historii kościoła zakręty, które później potępiano np. na kolejnych soborach, czyli możemy być pewni tylko nauk kościoła opartych na tradycji - jeżeli ktoś się z tym nie zgadza, to nawet nie warto dyskutować. Ale jest też książka "Pouczenia złego ducha", gdzie jasno napisano o komunii na rękę - taki jeden z przykładów
Lenka
Proponuję pomodlić się za tych co nic nie rozumieją wszak prawdziwa wiara jest łaską i nie każdy ją otrzymał nie dlatego że Pan Bóg nie chce im jej dać tylko dlatego że o nią nie proszą.
Nena
Niektórzy to już widać są protestantami a jak anioł w Fatimie podał dzieciom komunię na kolanach i do ust. Mądremu dość.
Alex
Jesienią wprowadzą nowy humanizm połączą protestantów z katolikami no i komunia tylko na rękę jak u protestantów.Nie wiem czy to pocieszenie ale taki stan rzeczy długo nie potrwa.
Mex
@Marcin a to takie trudne żeby pomyśleć o Panu Jezusie i czci dla Jego Najświętszego Ciała? Najpierw cześć dla Boga a dopiero potem szacunek dla człowieka. Pan Jezus jest prawdziwie obecny w każdej cząstce Eucharystii jak naucza Sobór Trydencki
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY