Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej obiecuje zwiększyć cele klimatyczne

Data publikacji: 2019-07-12 15:01
Data aktualizacji: 2019-08-21 11:00:00
WIADOMOŚCI
Ursula von der Leyen. Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

Ursula von der Leyen – kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej – powiedziała, że ​​Europa powinna stać się pierwszym na świecie kontynentem „neutralnym klimatycznie”. Popiera pomysły, by do roku 2030 zdekarbonizować gospodarkę europejską o 50 proc.

 

Niemka nominowana na najwyższe stanowisko polityczne w UE opowiedziała się za podnoszeniem celów klimatycznych (wyżej niż przewiduje porozumienie paryskie). Ursula von der Leyen popiera obciążenie linii lotniczych i transportu morskiego większymi kosztami. Chce także powszechnego wprowadzenia podatku węglowego, aby cała Europa stała się pierwszym kontynentem „neutralnym” pod względem klimatu.

 

Zegar tyka – powiedziała Ursula von der Leyen, gdy w środę zabiegała o poparcie trzech europejskich ugrupowań parlamentarnych. – Chcę abyśmy, jako Unia Europejska, byli pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu – zaznaczyła kandydatka na szefową KE.

 

Obiecała wprowadzić przepisy, które zaostrzą cel UE na 2030 rok. Zamiast 40-proc. redukcji CO2 Ursula von der Leyen proponuje 50-proc. dekarbonizację gospodarki.

 

– Jestem przekonana, że możemy zrobić więcej, być bardziej ambitni. Wiem, że macie cele, które chcecie osiągnąć, ale patrząc na fakty i liczby, jestem przekonana, że możemy osiągnąć 50-proc. redukcję w roku 2030 – przekonywała Zielonych von der Leyen.

 

– UE będzie musiała debatować nad opcją podatku od emisji dwutlenku węgla. To musi zostać wprowadzone. Wiem, że nie jest to łatwe, ale jest to coś, co musimy wziąć na siebie – mówiła kandydatka na szefową najważniejszej instytucji unijnej.

 

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2, zdaniem von der Leyen, działa dobrze, ale powinien zostać rozszerzony na transport morski i lotnictwo.

 

Energia jądrowa jest „czysta”, ale „niebezpieczna” – wskazała. Należy utworzyć „Radę Naukowców”, która będzie monitorować i informować o postępach europejskich państw członkowskich w wypełnianiu ich zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Europejski Bank Inwestycyjny powinien stać się „Europejskim Bankiem Klimatycznym” – mówiła.

 

Zwiększenie do roku 2030 celów UE, co stanowi podstawowe zobowiązanie porozumienia paryskiego, zostało poparte przez ustępującego komisarza ds. klimatu Miguela Ariasa Cañete i Parlament Europejski. Cel zaproponowany przez parlament wynosił 55 proc.

 

Szef ustępującej komisji Jean-Claude Juncker powiedział z kolei w tym miesiącu, że UE powinna skupić się na spełnieniu tego, co uzgodniła, zamiast wprowadzać nowe cele.

 

W tym tygodniu na spotkaniu ministrów środowiska, przedstawiciel fińskiej prezydencji Rady Europejskiej przypomniał państwom członkowskim o zaleceniu KE, że redukcja CO2 do 45 proc. jest możliwa do osiągnięcia dzięki obecnej polityce.

 

Rzecznik socjaldemokratów i były lider tego ugrupowania Udo Bullman powiedział z kolei, że propozycja Leyen dotycząca redukcjo CO2 do 2030 roku była „tylko jedną z kilku niewiążących perspektywicznych propozycji”.

 

Von der Leyen pochodzi z „chadeckiej” Europejskiej Partii Ludowej, ale będzie musiała uzyskać poparcie co najmniej dwóch innych głównych bloków, by zyskać wymaganą większość głosów.

 

Może spotkać się z oporem Zielonych, którzy uzależnili swoje poparcie od determinacji w zakresie wdrożenia polityki klimatycznej. Partia poinformowała, że kandydatka na szefową KE nie przekonuje ich i będą głosować przeciwko niej. Orzekli, że brakowało z jej strony „konkretnych propozycji dotyczących polityki klimatycznej i rządów prawa”.

 

Von der Leyen będzie również musiała przezwyciężyć sceptycyzm ze strony ugrupowań S&D i Renew Europe.

 

W ostatnich tygodniach dążenie do podniesienia celu klimatycznego i wprowadzenia zeroemisyjnej gospodarki do 2050 roku zostało opóźnione przez państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Von der Leyen zaproponowała, by wykorzystać dotacje unijne na transformację energetyczną i dostosowanie do nowych warunków globalizacji państw, które byłyby najbardziej dotknięte wprowadzanymi zmianami. Pomoc miałaby trafić do najuboższych pracowników i społeczności dotkniętych przejściem na tzw. czystszą energię i „czystsze rolnictwo”.

 

 

Źródło: climatechangenews.com

AS

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 66 | Utopia zrównoważonego rozwoju

 

Utopia zrównoważonego rozwoju

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Strażnik
To polityk chadecki z partii chadeckiej. Niestety chadecy w Niemczech to dziś partia lewicowo-liberalna właściwie niczym nie różniąca się od socjalistów. Polscy politycy powinni to publicznie nieustannie powtarzać, bo następuje pomieszanie pojęć.
panda
Ze względu na program-odrzucić.
Zbigniew
Jedyną zasługą tej pani jest urodzenie siedmiorga dzieci. Reszta do niczego, a za nią i tak Timmermans będzie w Komisji rządził.
Niko
i zapamiętajcie dobrze jest to wybranka Pis-u i PO.
Czesław
To umysł i myślenie lewaka, uważa się za Boga, może zmieniać klimat. W UE zapanował stan umysłu jaki cechował komunistów z ZSRR, dlatego UE nie da się uzdrowić tak jak nie dało się naprawić socjalizmu. UE musi się rozpaść jak rozpadł się Obóz Socjalistyczny. Te eksperymenty to powtórka z biblijnej Wieży Babel.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY