Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 CZERWCA
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
NMP Matki Kościoła
Imieniny obchodzą:
Jakub, Justyna, Konrad
 

Kard. Dolan: watykański szczyt rozpoczął się we wspomnienie św. Piotr Damianiego. To nie przypadek

Data publikacji: 2019-03-01 08:10
Data aktualizacji: 2019-03-01 08:51:00
RELIGIA
fot. Tom Hannigan [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku w czwartkowej homilii wskazał na przykład życia i działalności św. Piotra Damianiego, średniowiecznego benedyktyna i doradcę papieży, prowadzącego krucjatę przeciwko grzechowi homoseksualizmu i innym nadużyciom kapłanów w XI wieku. Zdaniem kardynała, to nie przypadek, że Franciszek rozpoczął szczyt do spraw nadużyć akurat we wspomnienie tego wielkiego świętego.

 

Coś mi mówi, że to nie przypadek, że papież Franciszek postanowił rozpocząć watykańskie spotkanie w jego wspomnienie (…), by uwypuklić ten sam problem, z którym walczył Piotr Damiani – mówił nowojorski kardynał. Jednocześnie przypomniał, że „wielki teolog” został mianowany przez papieża Stefana X kardynałem, by pomógł mu rozprawić się z „problemami trapiącymi ówczesny Kościół”, czyli niemoralnością księży w kwestiach związanych z alkoholem, pieniędzmi i seksem. W swojej homilii jednak nie wspomniał, że jednym z głównych przedmiotów krucjaty Damianiego była walka z homoseksualizmem wśród księży.

 

Stan Kościoła w XI wieku Damiani opisał w „Księdze Gomory” zaadresowanej do papieża Leona IX. W swoich dziełach benedyktyn wskazywał także na inne problemy trapiące ówczesny Kościół, takie jak symonia, nielegalne małżeństwa czy konkubinat. Jak wskazuje portal LifeSiteNews, amerykański kardynał jest bodajże jedynym, który przywołał przykład św. Piotra Damianiego w odniesieniu do niedawnego szczytu.

 

Na działalność wielkiego świętego powoływali się jednak wierni świeccy, którzy w dzień rozpoczęcia watykańskiego spotkania, w milczeniu, modlitwie i rozważając Słowo Boże wraz z tekstami m.in. św. Piotr Damianiego wyrazili protest przeciwko ignorowaniu zjawiska homoseksualizmu jako głównej przyczyny przestępstw seksualnych księży.

 

Wypowiedź Dolana spotkała się z – większości negatywną – reakcją opinii publicznej. W przeszłości amerykański hierarcha podejmował działania, które część komentatorów określała jako „sprzyjające homoseksualnej propagandzie”. W 2015 roku kard. Dolan pozdrowił na marszu w dzień św. Patryka przedstawicieli subkultury LGBT, przy jednoczesnym braku zainteresowania wobec grup pro-life.

 

Nowojorski kapłan był także uczestnikiem kontrowersyjnej „Met Gali”, podczas której uczestnicy przebierali się w stroje łączące motywy katolickie i erotyzm. Dodatkowo, kardynał Dolan jest znany z bliskiej przyjaźni z gubernatorem Andrew Cuomo. Nowojorski demokrata podpisał prawo przyzwalające na przeprowadzanie aborcji do dziewiątego miesiąca ciąży, a kardynał do dzisiaj nie zdyscyplinował polityka, mimo że ten nadal określa się mianem „katolika”.

 

 

Źródło: lifesitenews.com / twitter.com

PR        

 

 

  

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jacek
Wiele osob domagalo sie od niego ekskomuniki gubernarora Quomo. Stchorzyl. Wiele osob przez okolo miesiac codziennie upominalo sie.Niestety $ okazaly sie silniejsze.Po miesiacu zostalismy jakos odcieci od komentarzy.
ma
No i co z tego wynika Księże Kardynale? Ktoś zajmował się na tym szczycie problemem homoseksualnym w KK?
Hanka
Zatem "błędy i wypaczenia" wśród katolickich duchownych to nihil novi sub sole. Niestety, niewesoła przyszłość stąd wynika.
ks. kat.
Jest taki gatunek ludzi, których można nazwać: "dobrozłoczyńcy".