Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Kard. Gerhard Müller broni swojego podpisu pod „Apelem do Kościoła i świata”

Data publikacji: 2020-05-11 07:30
Data aktualizacji: 2020-05-11 09:22:00
RELIGIA
Fot. MA / PCh24.pl

Kard. Gerhard Ludwig Müller broni swojego podpisu pod „Apelem do Kościoła i świata”, który wyszedł z inicjatywy abp. Carlo Marii Viganò. Jego zdaniem krytycy zamiast rzucać epitetami powinni raczej podjąć merytoryczną debatę.

 

Apel, podpisany przez kilku kardynałów, szereg biskupów i wielu prominentnych teologów i działaczy katolickich, jest skierowany przeciwko walce z cywilizacją chrześcijańską i zastępowaniem jej pod płaszczykiem troski o zdrowie technologiczną tyranią, która ma sprowadzić ludzkość do wymiaru wirtualnego.

 

Tekst został przyjęty bardzo krytycznie przez Konferencję Episkopatu Niemiec. Jej przewodniczący bp Georg Bätzing powiedział, że niemieccy hierarchowie nie podzielają oni oceny kryzysu koronawirusa zawartej w apelu i uważają, że wprowadzone restrykcje, także te dotyczące sprawowania Mszy świętej, były racjonalne i odpowiedzialne.

 

Rzecz skomentował też wikariusz generalny diecezji Essen, ks. Klaus Pfeffer, według którego apel wyraża teorie spiskowe i prawicowo-populistyczną retorykę, a jego sygnatariusze sieją strach i zatruwają współpracę społeczną.

 

Z kolei biskup Essen, Franz-Josef Overbeck, wezwał do zdecydowanego sprzeciwu wobec „populizmu i teorii spiskowych” oraz zaapelował, by Kościół troszczył się o zachowanie „liberalnych, demokratycznych i wolnościowych podstaw społeczeństwa”.

 

W rozmowie z katolickim portalem „Die Tagespost” kard. Gerhard Müller powiedział, że apel został wykorzystany przez niektóre kręgi kościelne do uderzenia w ich przeciwników. - Dziś każdego, kto myśli inaczej, oskarża się o głoszenie teorii spiskowych - stwierdził.

 

Purpurat wyraził też ubolewanie, że krytyka skupia się na nim, choć sygnatariuszy apelu jest wielu.

 

Hierarcha dodał, że sam zgodził się na umieszczenie swojego podpisu pod tekstem po rozmowie telefonicznej i nie traktuje apelu jako jakiejś wyczerpującej naukowej analizy.

 

Tych, którzy krytykują apel, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zachęcił do rzeczowej i opartej na argumentach debaty, a nie do obrzucania inaczej myślących epitetami.

 

Źródła: Katholisch.de, die-tagespost.de

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
deg
Co roku w Polsce mamy ok. 12000 zgonów na zapalenie płuc , na tzw. Cow Id podobno ok 800 ... Więc gdzie tu logika niszczenia całej gospodarki i paniki ?? Ok. 80000 rocznie umiera na choroby niedokrwienne a wszystkich zgonów w PL co roku mamy ok 400 tyś... Więc cała ta "pandemia" to skok na wolności, na gospodarkę i na wiarę ...
dadfas
Nie trzeba niczego tłumaczyć wystarczy statystyka zgonów ogółem - nie ma żadnej epidemii oprócz epidemii strachu . Za tym strachem "siły ciemności" zmieniają porządek świata a o potędze tych siły i skali przeprowadzanych zmian świadczy bezwzględne posłuszeństwo wszystkich wydawałoby się "potęg" świata . Dziwi tylko że wśród "hierarchów" znaleźli się jeszcze WIERNII PRAWDZIE , a PRAWDA to jedno z imion Jezusa .
Nick
Z podpisania tego apelu mozna byc tylko dumnym ,kompletnie nie rozumiem krytyki takiego zachowania,mozna to chyba wytumaczyc tylko kompletnym wypaczeniem wartosci i porzadku Bozego w glowie.
AndrzejBR
Kardynał broni swego Sumienia i oby to czynił z równym zdecydowaniem jak Św. Andrzej Bobola. Choć mam poważne wątpliwości, co do Jego odwagi, bo miał najwyższy Urząd po Papieżu i niestety tej odwagi mu jakoś . . . brakowało !
Polak
Liberalizm to wcielone zło panoszy się coraz bardziej
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY