Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 15 LIPCA
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Imieniny obchodzą:
Atanazy, Dawid, Henryk
 

Kard. Hummes: Synod Amazoński będzie „historyczny”. Powodem temat celibatu?

Data publikacji: 2019-05-12 07:00
Data aktualizacji: 2019-05-10 14:13:00
RELIGIA
fot. YouTube / Centro Ático PUJ

Brazylijski kardynał Claudio Hummes został mianowany relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. Jak zapewnia, jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, bo zgromadzenie ma szanse być „historyczne”.

 

Synod Amazoński obradować będzie od 6 do 27 października tego roku. Zasadniczo ma zająć się duszpasterstwem rdzennej ludności amazońskiej oraz kwestiami ochrony przyrody. Od dawna mówi się jednak, że tak naprawdę zgromadzenie zajmie się raczej kwestią celibatu.

 

Chodzi o wprowadzenie możliwości udzielania święceń żonatym mężczyznom – tak zwanym viri probati - w tych regionach, w których brakuje księży. Teoretycznie miałoby to dotyczyć właśnie Amazonii czy niektórych wysp Pacyfiku; sam papież Franciszek podczas jednej z konferencji prasowych przyznał, że dopuszcza podobne rozwiązanie, choć zostawia otwartą kwestię konkretnych zadań, które miałyby być powierzone takim mężczyznom.

 

Wielu progresistów mówi jednak, że celibat można byłoby znieść także w krajach zachodnich; takie głosy padają na przykład w Niemczech i Austrii.

 

Synod Amazoński jest przygotowywany właśnie przez kard. Claudio Hummesa jako przewodniczącego REPAM – Panamazońskiej Rady Eklezjalnej; dużą rolę odgrywa także bp Erwin Kräutler jako przewodniczący brazylijskich struktur REPAM. Zarówno Hummes jak i Kräutler są gorącymi zwolennikami wyświęcania żonatych; temat ten zaczął być dyskutowany zresztą tuż po audiencji, jakiej w 2014 roku papież Franciszek udzielił bp. Kräutlerowi. Hierarcha relacjonował bowiem, że Ojciec Święty jest „otwarty” w sprawie viri probati.

 

Teraz papież kard. Claudio Hummesa uczynił relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. To ważna funkcja, polegająca między innymi na wygłoszeniu otwierającego przemówienia, które nakreśla tory obrad. W rozmowie z brazylijskimi mediami kardynał przyznał, że jest z powodu papieskiej decyzji bardzo szczęśliwy. Jak podkreślił, październikowe zgromadzenie ma szansę stać się prawdziwie „historycznym”.

 

Hierarcha nie wyjaśnił, co przez to rozumie, ale jego wypowiedź koresponduje silnie z niedawnymi słowami bp. Franza-Josefa Overbecka z diecezji Essen w Niemczech. Biskup ten powiedział, że Synod Amazoński stanie się dla Kościoła katolickiego „cezurą” i po nim „nic nie będzie już takie, jak przedtem”.

 

Pach

Źrodła: Katholisches.info, pch24.pl

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Andrzej BR
Historycznie będzie zwłaszcza wtedy, gdy Pan Bóg zerwie maski z twarzy tych, którzy mają pakt z Judaszem a nie z Panem Jezusem. Oby Niebo wysłuchało naszych modlitw.
Ioannes
Hummes i Kräutler, typowo brazylijskie i generalnie południowo-amerykańskie nazwiska...
K. Turzyński
A właściwie po co komu synody a nawet informacje o nich? Skoro jacyś duchowni koniecznie chcą przypomnieć o swoim istnieniu i pokazać, że coś robią, a nawet po prostu nudzą się, to jeżdżą na synody i inne podobne spotkania. Ich rola to duszpasterstwo, a nie parlamentaryzm. To, co jest dla Kościoła najważniejsze, jest od dawna znane i zmianom nie podlega: 10 przykazań, 8 błogosławieństw, 6 prawd wiary itp.
Nick
Gdzie diabel nie moze tam babe posle.
Fuj
Smród szatana czuć nawet przez monitor komputera.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY