Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 16 PAŹDZIERNIKA
Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
Imieniny obchodzą:
Jadwiga, Florentyna, Gaweł
 

Kard. Hummes: Synod Amazoński będzie „historyczny”. Powodem temat celibatu?

Data publikacji: 2019-05-12 07:00
Data aktualizacji: 2019-05-10 14:13:00
RELIGIA
fot. YouTube / Centro Ático PUJ

Brazylijski kardynał Claudio Hummes został mianowany relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. Jak zapewnia, jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, bo zgromadzenie ma szanse być „historyczne”.

 

Synod Amazoński obradować będzie od 6 do 27 października tego roku. Zasadniczo ma zająć się duszpasterstwem rdzennej ludności amazońskiej oraz kwestiami ochrony przyrody. Od dawna mówi się jednak, że tak naprawdę zgromadzenie zajmie się raczej kwestią celibatu.

 

Chodzi o wprowadzenie możliwości udzielania święceń żonatym mężczyznom – tak zwanym viri probati - w tych regionach, w których brakuje księży. Teoretycznie miałoby to dotyczyć właśnie Amazonii czy niektórych wysp Pacyfiku; sam papież Franciszek podczas jednej z konferencji prasowych przyznał, że dopuszcza podobne rozwiązanie, choć zostawia otwartą kwestię konkretnych zadań, które miałyby być powierzone takim mężczyznom.

 

Wielu progresistów mówi jednak, że celibat można byłoby znieść także w krajach zachodnich; takie głosy padają na przykład w Niemczech i Austrii.

 

Synod Amazoński jest przygotowywany właśnie przez kard. Claudio Hummesa jako przewodniczącego REPAM – Panamazońskiej Rady Eklezjalnej; dużą rolę odgrywa także bp Erwin Kräutler jako przewodniczący brazylijskich struktur REPAM. Zarówno Hummes jak i Kräutler są gorącymi zwolennikami wyświęcania żonatych; temat ten zaczął być dyskutowany zresztą tuż po audiencji, jakiej w 2014 roku papież Franciszek udzielił bp. Kräutlerowi. Hierarcha relacjonował bowiem, że Ojciec Święty jest „otwarty” w sprawie viri probati.

 

Teraz papież kard. Claudio Hummesa uczynił relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. To ważna funkcja, polegająca między innymi na wygłoszeniu otwierającego przemówienia, które nakreśla tory obrad. W rozmowie z brazylijskimi mediami kardynał przyznał, że jest z powodu papieskiej decyzji bardzo szczęśliwy. Jak podkreślił, październikowe zgromadzenie ma szansę stać się prawdziwie „historycznym”.

 

Hierarcha nie wyjaśnił, co przez to rozumie, ale jego wypowiedź koresponduje silnie z niedawnymi słowami bp. Franza-Josefa Overbecka z diecezji Essen w Niemczech. Biskup ten powiedział, że Synod Amazoński stanie się dla Kościoła katolickiego „cezurą” i po nim „nic nie będzie już takie, jak przedtem”.

 

Pach

Źrodła: Katholisches.info, pch24.pl

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Andrzej BR
Historycznie będzie zwłaszcza wtedy, gdy Pan Bóg zerwie maski z twarzy tych, którzy mają pakt z Judaszem a nie z Panem Jezusem. Oby Niebo wysłuchało naszych modlitw.
Ioannes
Hummes i Kräutler, typowo brazylijskie i generalnie południowo-amerykańskie nazwiska...
K. Turzyński
A właściwie po co komu synody a nawet informacje o nich? Skoro jacyś duchowni koniecznie chcą przypomnieć o swoim istnieniu i pokazać, że coś robią, a nawet po prostu nudzą się, to jeżdżą na synody i inne podobne spotkania. Ich rola to duszpasterstwo, a nie parlamentaryzm. To, co jest dla Kościoła najważniejsze, jest od dawna znane i zmianom nie podlega: 10 przykazań, 8 błogosławieństw, 6 prawd wiary itp.
Nick
Gdzie diabel nie moze tam babe posle.
Fuj
Smród szatana czuć nawet przez monitor komputera.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY