Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 14 GRUDNIA
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Imieniny obchodzą:
Jan, Alfred, Izydor, Liwia
 

Kard. Joseph Zen: oby Watykan „nie sprzedał” katolików komunistom

Data publikacji: 2017-11-24 07:00
Data aktualizacji: 2017-11-24 09:54:00
RELIGIA

Emerytowany biskup Hong Kongu kardynał Józef Zen modlił się, by Watykan „nie sprzedał wiernego Kościoła” ateistycznemu rządowi chińskiemu.

 

Kardynał celebrując kilka dni temu Mszę Świętą w Hong Kongu przypomniał o śmierci o. Pedro Wei Hepinga, którego w 2015 roku znaleziono martwym w rzece. Chińskie władze stwierdziły, że popełnił samobójstwo, ale odmówiły przedstawienia rodzinie jakichkolwiek danych to potwierdzających.

 

Wei był członkiem podziemnego Kościoła katolickiego – prawdziwego, utrzymującego jedność z papieżem i niewchodzącego w żadne porozumienie z Komunistyczną Partią Chin, tak, jak robi to „Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne” nie tylko uznawany, ale i sterowane przez Pekin. W tej fasadowej organizacji zrzeszonych jest 5 mln wiernych i działa w niej 70 wybranych przez rząd „biskupów”. W Kościele autentycznym wiernych jest 7 mln, a biskupów 30. Działają jednak nielegalnie i od lat cierpią prześladowania – czego śmierć o. Weia jest prawdopodobnie przykładem.

 

W swojej homilii kardynał Zen powiedział, że Stolica Apostolska w swoim dialogu z Pekinem unika mówienia o tragediach, jakie spadły na wiernych katolików w Państwie Środka. - Dialog jest ważny i potrzebny […]. Watykan jednak jest za bardzo optymistyczny wobec komunistycznego reżimu. Polega na swojej dyplomacji, a nie na wierze – skrytykował.

 

- Stolica Apostolska nieustannie zawiera kompromisy i doszła już do punktu, w którym potrafi się sprzedać dla przyciągnięcia Pekinu […]. W żadnym razie nie jest to tym, czego oczekuje od Kościoła Bóg – i nie jest to wierność wobec misji powierzonej apostołom przez Chrystusa – powiedział.

 

Purpurat wyjawił też, że ma bardzo niepokojące go informacje o dążeniach chińskiego rządu do usunięcia prawowitych biskupów katolickich i zastąpienia ich ugodowymi, ekskomunikowanymi hierarchami. „To wstęp do wielkiej tragedii Kościoła” - ostrzegł.

 

Według kardynała papież Franciszek źle ocenia sytuację w Chinach, bo komunizm zna tylko z perspektywy Ameryki Łacińskiej, nie rozumiejąc jego totalitarnej formy. Stąd św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, świadomi prawdziwej skali zagrożenia, lepiej prowadzili tę sprawę.

 

Stolica Apostolska i Pekin zawarły w tym roku wstępne porozumienie w sprawie wybierania biskupów, nakierowane na stopniowe ujednolicanie autentycznego Kościoła katolickiego z państwowym stowarzyszeniem. Kluczową rolę odgrywa w nim oficjalny episkopat, jednak według kardynała Zena to w istocie czysta fikcja, działająca  tylko na wyraźne polityczne polecenie komunistów.

 

Źródła: kath.net, lifesitenews.com

Pach

 

 

Obejrzyj ekskluzywny wywiad, którego portalowi PCh24.pl udzielił emerytowany biskup Hongkongu: Kardynał Joseph Zen: komuniści boją się Matki Bożej Fatimskiej!

 

 

     

                           

   

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Obcy Astronom
Czy katolicy w Chinach segregują śmieci? To najważniejsze pytanie dla obecnego pontyfikatu.
Leo
Watykan przeciw katolikom z Chin. Signum temporis czy akomodacja?