Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 21 SIERPNIA
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Imieniny obchodzą:
Joanna, Kazimiera, Wiktoria
 

Kard. Joseph Zen: oby Watykan „nie sprzedał” katolików komunistom

Data publikacji: 2017-11-24 07:00
Data aktualizacji: 2017-11-24 09:54:00
RELIGIA

Emerytowany biskup Hong Kongu kardynał Józef Zen modlił się, by Watykan „nie sprzedał wiernego Kościoła” ateistycznemu rządowi chińskiemu.

 

Kardynał celebrując kilka dni temu Mszę Świętą w Hong Kongu przypomniał o śmierci o. Pedro Wei Hepinga, którego w 2015 roku znaleziono martwym w rzece. Chińskie władze stwierdziły, że popełnił samobójstwo, ale odmówiły przedstawienia rodzinie jakichkolwiek danych to potwierdzających.

 

Wei był członkiem podziemnego Kościoła katolickiego – prawdziwego, utrzymującego jedność z papieżem i niewchodzącego w żadne porozumienie z Komunistyczną Partią Chin, tak, jak robi to „Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne” nie tylko uznawany, ale i sterowane przez Pekin. W tej fasadowej organizacji zrzeszonych jest 5 mln wiernych i działa w niej 70 wybranych przez rząd „biskupów”. W Kościele autentycznym wiernych jest 7 mln, a biskupów 30. Działają jednak nielegalnie i od lat cierpią prześladowania – czego śmierć o. Weia jest prawdopodobnie przykładem.

 

W swojej homilii kardynał Zen powiedział, że Stolica Apostolska w swoim dialogu z Pekinem unika mówienia o tragediach, jakie spadły na wiernych katolików w Państwie Środka. - Dialog jest ważny i potrzebny […]. Watykan jednak jest za bardzo optymistyczny wobec komunistycznego reżimu. Polega na swojej dyplomacji, a nie na wierze – skrytykował.

 

- Stolica Apostolska nieustannie zawiera kompromisy i doszła już do punktu, w którym potrafi się sprzedać dla przyciągnięcia Pekinu […]. W żadnym razie nie jest to tym, czego oczekuje od Kościoła Bóg – i nie jest to wierność wobec misji powierzonej apostołom przez Chrystusa – powiedział.

 

Purpurat wyjawił też, że ma bardzo niepokojące go informacje o dążeniach chińskiego rządu do usunięcia prawowitych biskupów katolickich i zastąpienia ich ugodowymi, ekskomunikowanymi hierarchami. „To wstęp do wielkiej tragedii Kościoła” - ostrzegł.

 

Według kardynała papież Franciszek źle ocenia sytuację w Chinach, bo komunizm zna tylko z perspektywy Ameryki Łacińskiej, nie rozumiejąc jego totalitarnej formy. Stąd św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, świadomi prawdziwej skali zagrożenia, lepiej prowadzili tę sprawę.

 

Stolica Apostolska i Pekin zawarły w tym roku wstępne porozumienie w sprawie wybierania biskupów, nakierowane na stopniowe ujednolicanie autentycznego Kościoła katolickiego z państwowym stowarzyszeniem. Kluczową rolę odgrywa w nim oficjalny episkopat, jednak według kardynała Zena to w istocie czysta fikcja, działająca  tylko na wyraźne polityczne polecenie komunistów.

 

Źródła: kath.net, lifesitenews.com

Pach

 

 

Obejrzyj ekskluzywny wywiad, którego portalowi PCh24.pl udzielił emerytowany biskup Hongkongu: Kardynał Joseph Zen: komuniści boją się Matki Bożej Fatimskiej!

 

 

     

                           

   

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Obcy Astronom
Czy katolicy w Chinach segregują śmieci? To najważniejsze pytanie dla obecnego pontyfikatu.
Leo
Watykan przeciw katolikom z Chin. Signum temporis czy akomodacja?