Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

Kard. Marx zapowiada: Zrobimy wszystko, co możemy jako Niemcy. Rzym to nie jest Kościół powszechny

Data publikacji: 2020-01-24 08:06
Data aktualizacji: 2020-01-24 08:10:00
RELIGIA
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Kardynał Reinhard Marx zapowiada zmiany na Drodze Synodalnej. Jak podkreśla, Niemcy mogą pewne sprawy uregulować sami. W jego ocenie trzeba dopuścić kobiety do głosowania na Synodach Biskupów. Postępowy purpurat deklaruje też otwartość w kwestii kapłaństwa kobiet, jak również zmian.

 

Na przełomie stycznia i lutego w Kościele katolickim w Niemczech odbędzie się pierwsze spotkanie Zgromadzenia Synodalnego. To główny organ Drogi Synodalnej, procesu reform rozpoczętego 1 grudnia 2019 roku przez Kościół nad Odrą.

 

Kardynał Reinhard Marx, jeden z głównych inicjatorów Drogi przestrzegł niemieckich katolików przed zbyt dużymi oczekiwaniami względem Drogi Synodalnej. - Nie można oczekiwać, że w ciągu dwóch lat damy w Niemczech odpowiedzi na pytania teologiczne, o których dyskutuje się od pokoleń – powiedział Marx w wywiadzie dla niemieckich gazet diecezjalnych. Stwierdził, że pewne problemy w historii Kościoła rozwiązywano dopiero po kilkudziesięciu czy 100 latach.  Zapewnił, że ideą Drogi Synodalnej nie jest „wymyślenie Kościoła na nowo”. Zadeklarował jednak, że wiele rzeczy musi się zmienić.

 

- Musimy jednak rozpoznać to, co konieczne i możliwe i potem to zrobić. Nie możemy ustępować i pudrować rzeczywistości – dodał.

 

- Droga Synodalna nie może skończyć się na niczym. Na jej końcu muszą być możliwe najbardziej jasne skutki lub wyniki głosowania. Jeżeli dwie trzecie biskupów zagłosuje za czymś, co można uregulować u nas w Niemczech, to oczywiście wcielimy to w życie – zapewnił hierarcha.

 

Jak podkreślił, „Rzym to nie jest Kościół powszechny”, bo Kościół powszechny „składa się „z” i istnieje „w” Kościołach lokalnych”.

 

W sprawie kwestii konkretnych Marx mówił o roli kobiet. Jak zapowiedział, panie muszą w Kościele otrzymać możliwość współdecydowania.

 

Nie mogę sobie na przyszłość wyobrazić, że na jakimś Synodzie siedzieć będzie razem 200 mężczyzn i w samotności dyskutować o Kościele. To nie jest dobre – powiedział.

 

Dlaczego na końcu Drogi Synodalnej nie miałaby pojawić się propozycja, aby na Synodach na szczeblu światowym lub na szczeblu narodowym silniej uwzględnić świeckich, a zwłaszcza kobiety, nie tylko jako doradców, ale także jako osoby głosujące? – zapytał.

 

Czy chcemy w przyszłości Konferencji Episkopatów, w których nie będzie obecnych żadnych kobiet lub w ogóle świeckich? Nie chcemy rozmawiać o przyszłości Kościoła w zamkniętym kręgu – dodał hierarcha.

 

Dopytywany o problem święceń kapłańskich dla kobiet Marx powiedział, że „nie wie, w jaki sposób można byłoby przezwyciężyć tak silny znak nauczycielski”, jakim jest decyzja św. Jana Pawła II z Ordinatio sacerdoalis. Kardynał zaręczył jednak, że „nie uważa dyskusji na ten temat za zamkniętą”.

Następnie hierarcha mówił o konieczności wprowadzenia w Kościele katolickim w Niemczech nowego podziału władzy, tak, by zyskać więcej transparentności.

 

Purpurat odniósł się też do sprawy celibatu. W jego ocenie trzeba stworzyć klimat, w którym będzie można zastanowić się nad tym, jak postać kapłana „może na powrót rozbłysnąć” i odzyskać wiarygodność po skandalach seksualnych. Marx powiedział, że trzeba jego zdaniem zmienić sposób przeżywania celibatu.

 

Nie chodzi bynajmniej o to, by go znosić, ale zmienić funkcjonowanie kapłanów-celibatariuszy, silniej włączając ich w życie całej katolickiej społeczności. Marx podkreślił przy tym, że na Synodzie Amazońskim dyskutowano o wprowadzeniu „wyjątków” od celibatu kapłańskiego.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
REDBAG
Marx- hmmmm, nazwisko mówi samo za siebie
trento
nowy Luter z tego Marxa..czy on naprawdę chce by Kościół Katolicki skonczył jak luterański w Niemczech? chce go zniszczyć do reszty? niepojęte..on powinien już dawno zostać zdjęty z urzędu, a przewodniczącym episkopatu powinien zostac ktos z normalnych bpów, choćby Woderholzer z Regensburga czy Oster z Pasawy..
PI Grembowicz
To nazwisko..., nomen omen! I nowy o. dr Marcin Luter?! Zgroza!
Nick
Modlitwa za nich nie nalezy do lekkich,nie wiem czy Pan Jezus udziela posmakowac jak sie czuje obrazany od nich czy to cos innego.
plk
Pan nasz Jezus Chrystus podał nam te znaki a zadziwiające jest to z jaką dokładnością się wypełniają na naszych oczach. Faryzeusze niby uczeni w piśmie a nie rozpoznali znaków chociaż sam Syn Boga żywego przyszedł i nauczał. dzisiejsi faryzeusze niby uczeni w piśmie a odrzucają Słowo Boże pod płaszczykiem braterstwa,fałszywego miłosierdzia, pożądliwości iść za duchem tego świata dla tego wierzący w Jezusa i wypełniający Jego wolę i nakazy będą i już są prześladowani przez tych, którym się wydaje że oni wierzą i wypełniają wolę Boga. Módlcie się o światło Ducha Świętego by ukazywało Wam prawdę i zasadzki złego ducha. Prawdziwy kościół niewiasta jest prześladowany przez nierządnicę albowiem kłamstwo umiłowali to zostało na nich dopuszczone, mają pasterza jakiego chcieli a wkrótce ustąpi Ten który go powstrzymuje i ujawni się syn zatracenia to się wypełnia. Trzeba walczyć modląc się koronką do Bożego miłosierdzia i różańcem każdego dnia.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY