Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

Kard. Müller: Benedykt XVI nie może milczeć, ponieważ widzi „niebezpieczeństwo”

Data publikacji: 2020-01-19 14:00
Data aktualizacji: 2020-01-19 14:26:00
RELIGIA
Kard. Gerhard Muller, fot. REUTERS/Alessandro Bianchi

„Benedykt XVI zauważył, że nie może milczeć w swojej nowej książce, ponieważ uważa głosy tych, którzy chcą znieść celibat kapłański, jako wielkie niebezpieczeństwo dla Kościoła” – powiedział kard. Gerhard Müller.

 

W niedawnym wywiadzie dla Corriere della Sera, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że „choć niektórzy wywierają presję na Franciszka”, artykuł Benedykta XVI w nowej książce kard. Roberta Saraha, jest de facto pomocny papieżowi. „Nowy tom, zatytułowany „Z głębi naszych serc”, ma wartość teologiczną i kościelną, większą niż ma wielu innych biskupów i teologów” – powiedział kard. Müller. Portal LifeSiteNews.com opublikował pełen komentarz hierarchy do tej sprawy.

 

Kard. Gerhard Müller „niebezpieczeństwo” widziane przez Benedykta XVI określa jako siły w Kościele, które są gotowe do użycia Synodu Amazońskiego w celu osłabienia katolickiego kapłaństwa.

 

„Synod omawiał możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, ale biskupi amazońscy stanowią tylko niewielką część episkopatu na świecie” – powiedział hierarcha w rozmowie dla włoskiej Corriere della Sera. „Stawką jest tutaj katolickie kapłaństwo. Niektórzy, jak w Niemczech, zaczynają mówić: dlaczego nie gdzie indziej? Jeśli zniszczysz zasadę, wszystko upadnie” – mówi. Purpurat dodał, że celibat jest zasadą i prawdą katolickiego kapłaństwa.

 

„My, katolicy nie jesteśmy jak protestanci, którzy widzą posługę jedynie jako funkcję w Kościele. Kapłani są dla nas przedstawicielami Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza i Najwyższego Kapłana” – wyjaśnił. Hierarcha wyjaśnił, że nie ma żadnych obaw co do nowej książki kard. Roberta Saraha, w której znajdzie się obszerny artykuł Benedykta XVI.

 

Kardynał powiedział, że ci, którzy widzą książkę pt. „Z głębi naszych serc” zapominają, że chociaż papież odpowiada za jedność w Kościele, to jednak wszyscy biskupi, nawet emeryci, uczestniczą w Magisterium Kościoła i wspólnie odpowiadają za depozyt wiary.

 

Purpurat dopytywany o celibat i możliwość zniesienia go w obrządku łacińskim podkreślił, że żonaci kapłani występują jedynie w Kościołach wschodnich i wśród byłych anglikanów, którzy wrócili do Kościoła katolickiego. „Są wyjątkami w imię wyższej wartości jedności Kościoła” – powiedział. „Nie oznacza to jednak zniesienia zasady celibatu” – dodał. Zauważył, że część osób, które w czasie pontyfikatu Benedykta XVI wspierały papieża i uwielbiali go, dziś już go nie słuchają, a nawet opóźniają publikację jego dzieł w języku włoskim. „Oportuniści są zawsze największymi wrogami wiarygodności Kościoła” – zakończył kard. Müller.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora