Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 18 LUTY
Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
Imieniny obchodzą:
Aleksy, Julian, Zbigniew
 

Kard. Müller: Benedykt XVI nie może milczeć, ponieważ widzi „niebezpieczeństwo”

Data publikacji: 2020-01-19 14:00
Data aktualizacji: 2020-01-19 14:26:00
RELIGIA
Kard. Gerhard Muller, fot. REUTERS/Alessandro Bianchi

„Benedykt XVI zauważył, że nie może milczeć w swojej nowej książce, ponieważ uważa głosy tych, którzy chcą znieść celibat kapłański, jako wielkie niebezpieczeństwo dla Kościoła” – powiedział kard. Gerhard Müller.

 

W niedawnym wywiadzie dla Corriere della Sera, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że „choć niektórzy wywierają presję na Franciszka”, artykuł Benedykta XVI w nowej książce kard. Roberta Saraha, jest de facto pomocny papieżowi. „Nowy tom, zatytułowany „Z głębi naszych serc”, ma wartość teologiczną i kościelną, większą niż ma wielu innych biskupów i teologów” – powiedział kard. Müller. Portal LifeSiteNews.com opublikował pełen komentarz hierarchy do tej sprawy.

 

Kard. Gerhard Müller „niebezpieczeństwo” widziane przez Benedykta XVI określa jako siły w Kościele, które są gotowe do użycia Synodu Amazońskiego w celu osłabienia katolickiego kapłaństwa.

 

„Synod omawiał możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, ale biskupi amazońscy stanowią tylko niewielką część episkopatu na świecie” – powiedział hierarcha w rozmowie dla włoskiej Corriere della Sera. „Stawką jest tutaj katolickie kapłaństwo. Niektórzy, jak w Niemczech, zaczynają mówić: dlaczego nie gdzie indziej? Jeśli zniszczysz zasadę, wszystko upadnie” – mówi. Purpurat dodał, że celibat jest zasadą i prawdą katolickiego kapłaństwa.

 

„My, katolicy nie jesteśmy jak protestanci, którzy widzą posługę jedynie jako funkcję w Kościele. Kapłani są dla nas przedstawicielami Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza i Najwyższego Kapłana” – wyjaśnił. Hierarcha wyjaśnił, że nie ma żadnych obaw co do nowej książki kard. Roberta Saraha, w której znajdzie się obszerny artykuł Benedykta XVI.

 

Kardynał powiedział, że ci, którzy widzą książkę pt. „Z głębi naszych serc” zapominają, że chociaż papież odpowiada za jedność w Kościele, to jednak wszyscy biskupi, nawet emeryci, uczestniczą w Magisterium Kościoła i wspólnie odpowiadają za depozyt wiary.

 

Purpurat dopytywany o celibat i możliwość zniesienia go w obrządku łacińskim podkreślił, że żonaci kapłani występują jedynie w Kościołach wschodnich i wśród byłych anglikanów, którzy wrócili do Kościoła katolickiego. „Są wyjątkami w imię wyższej wartości jedności Kościoła” – powiedział. „Nie oznacza to jednak zniesienia zasady celibatu” – dodał. Zauważył, że część osób, które w czasie pontyfikatu Benedykta XVI wspierały papieża i uwielbiali go, dziś już go nie słuchają, a nawet opóźniają publikację jego dzieł w języku włoskim. „Oportuniści są zawsze największymi wrogami wiarygodności Kościoła” – zakończył kard. Müller.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora