Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 26 STYCZNIA
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
III Niedziela Zwykła
Imieniny obchodzą:
Tymoteusz, Tytus, Paula
 

Kard. Reinhard Marx nie ma wątpliwości: Przyszłość Kościoła jest synodalna

Data publikacji: 2019-08-07 07:00
Data aktualizacji: 2019-08-07 07:52:00
RELIGIA
fot.REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Przyszłość Kościoła katolickiego jest synodalna – przekonuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx. Jego zdaniem trzeba znaleźć „konsensus” w wielu sprawach, bo tradycję da się połączyć z reformą.

 

Arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx wezwał na antenie radia „Bayerische Rundfunk” do „przezwyciężenia pozornego przeciwieństwa tradycji i reformy”. Według hierarchy obie te rzeczy w historii Kościoła i wiary nie były sobie przeciwstawne, ale wzajemnie się uzupełniały i umożliwiały zmiany.

 

Zdaniem purpurata trzeba zastosować takie właśnie myślenie względem pojęcia synodalności i synodalnego charakteru Kościoła katolickiego. - Postawa synodalna zakłada, że nie ma biało-czarnego myślenia, że jest gotowość do konsensusu, że nie ma przekonania o tym, iż wie się, jak coś się skończy – powiedział. Hierarcha stwierdził, że debaty - nawet spory - na początku procesu wspólnej drogi są zrozumiałe i naturalne. W jego ocenie sama synodalność nie jest jeszcze ani reformą, ani odrzuceniem tradycji, oznaczając jedynie, że „lud Boży jest na wspólnej drodze”.

 

Kard. Marx wezwał do tego, by „nauczyć się kwestionować własne stanowisko oraz w dialogu z innymi iść naprzód do głębszego rozumienia Ewangelii”. Powołując się na papieża Franciszka hierarcha powiedział, iż „synodalność jest tym, czego Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia”. Słowa te zostały zawarte w dokumencie końcowym ubiegłorocznego synodu o młodzieży.

 

Wystąpienie kardynała należy rozumieć jako zachętę do debaty nad inicjowanymi właśnie zmianami w Kościele. Na gruncie niemieckim to przede wszystkim rozpoczęta w marcu tego roku „droga synodalna”, w ramach której progresiści, w tym sam kard. Marx, chcieliby odejść od obowiązku celibatu, zmienić rolę kobiet w Kościele, odrzucić dawną moralność seksualną oraz dać większą władzę w ręce świeckich. Na planie Kościoła powszechnego wprowadzanie analogicznych zmian ma zapoczątkować tak zwany Synod Amazoński, który na październik tego roku zwołany został do Rzymu przez papieża Franciszka.

 

Choć Synod zajmie się teoretycznie kwestią ludów Amazonii, to jego efekty mogą być potem przeszczepiane także na inne obszary, w tym do Europy; nad przygotowaniem zgromadzenia trudzą się przede wszystkim niemieckojęzyczni biskupi i teologowie oraz ich bliscy sojusznicy z Ameryki Łacińskiej, nierzadko zafascynowani teologią wyzwolenia.

 

Źródła: katholisch.de, pch24.pl

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Stan
Rozdanie uprawnień nadanych Piotrowi przez Jezusa Chrystusa było zapowiedziane w odczytanej zmienionej Ewangelii sw.Mateusza podczas mszy św pontyfikalnej papieża Franciszka w Kolumbijskiej Cartagenie w r 2016. Wtedy słowa:cokolwiek "zwiążesz i rozwiążesz",zamieniono na: cokolwiek "zwiążecie i rozwiążecie".
Marek
I ma Kardynał Marx rację, a Wy uczcie się i słuchajcie
ciekawy
Nazwisko ten duchowny sobie wybrał czy ma po rodzicach? Wymowne! Trafne!
Antoni
Jak to możliwe, że Marx został kardynałem ? Przecież on nie ma wiary, to jest po prostu heretyk.
Stefan
Ogień w oczach, jak u komunistycznego aparatczyka z NRD.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY