Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 10 KWIETNIA
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 

Kard. Robert Sarah: Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę!

Data publikacji: 2019-12-05 08:00
Data aktualizacji: 2019-12-05 08:15:00
RELIGIA
fot.Fabio Frustaci/EIDON/MAXPP/FORUM

Przyczyną duchowego upadku Zachodu jest obojętność. Ludzie mówią: Bóg jest albo Go nie ma, to mnie nie interesuje. Wyrzuca się Boga z życia społecznego – Boga nie ma w polityce, w ekonomii, w ludzkiej codzienności. (…) Ludzie celebrują samych siebie: swoje działania, osiągnięcia, więzi, które ich łączą. Wymyślili swoją własną liturgię, w której nie ma już przestrzeni dla Boga, bo centralne miejsce zajmuje człowiek – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela” kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

W ocenie hierarchy ludzie część ludzi w Europie zapomniała o Bogu, a część po prostu uznała, że rację miał Nietzsche, który głosił, że „Bóg umarł”, co jest najważniejszą przyczyną kryzysu, w jakim znajduje się Kościół. Jeśli dołożymy do tego kryzys antropologiczny w wyniku którego „nie ma znaczenia, czy jest się chrześcijaninem, buddystą, muzułmaninem czy ateistą, ponieważ wszyscy są równi”, to można dojść do wniosku, że wiara nie ma sensu. – Porzuciliśmy naszą chrześcijańskość. W świecie polityki oficjalnie odrzuciliśmy swoje chrześcijańskie korzenie. To my, ludzie wyrzuciliśmy Boga z Europy – ubolewa.

 

Kard. Sarah jest zdania, że pierwszym etapem wyjścia z kryzysu powinna być nauka wiary w rodzinie. To rodzice powinni dawać dzieciom przykład żywej wiary w Chrystusa Króla. – Odpowiedzialni jesteśmy także my, kapłani. Mamy komunikować prawdziwą wiarę, a nie nasze opinie. Mamy nauczać wiary. Z szacunkiem traktować Komunię Świętą, z godnością celebrować Mszę Świętą. Jeśli zabraknie takiego podejścia, zniszczymy wiarę ludu – podkreśla.

 

Niszcząc liturgię, niszczymy wiarę! Prawdziwy kryzys, upadek duchowy ma swój początek w zachowaniu kapłanów, którzy nie celebrują Mszy Świętej. Za tym idzie przemiana społeczna, kulturowa. Ludzie zaczynają wyrażać pogląd, że wiara jest sprawą prywatną, dlatego trzeba Boga wyrzucić z przestrzeni publicznej. A zatem musimy ponownie zamanifestować wiarę – wskazuje kard. Sarah.

 

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zwraca również uwagę na fakt, że dzisiaj codziennością Kościoła jest chaos, a wielu katolików odnosi wrażenie, że doktryna przestała istnieć, a nauczanie moralne to coś archaicznego, co powinno się porzucić. – Każdy mówi to, co chce, według własnego uznania. Jedna konferencja biskupów mówi to, inna co innego. Nie ma już jedności w nauczaniu. Jest całkowite zamieszanie – zaznacza po czym dodaje: „Nie jesteśmy posłani, aby głosić swoją własną doktryną. Jeśli zatem nie nauczamy tego, co Pan nam powiedział, jeśli nie przekazujemy doktryny, to jak wierni mogą się czuć pewnie?”.

 

Źródło: „Niedziela”

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
AndrzejBR
Naprawdę uważacie, że Kard Sarah jest zdolny do dźwignięcia Kościoła z czeluści modernizmu?! Np. Ks.Michał ma poważne zastrzeżenia, z dzisiejszego kazania.
kwiatek77
Polecam: "O wieczności Kary - odcinek 07 - Rozmyślania o rzeczach Ostatecznych | Nauki Katolickie - ks. Buda" z kanału Nauki Katolickie, Data premiery: 30 lis 2019
Józef z Tallin
Ponawiam hasło "Kardynał Sarah na prymasa Polski" - takich ludzi nam trzeba !
Leaf427
"Duchownym, którzy próbują formułować elementy diagnozy współczesnego zamętu powszechnego, należałoby powiedzieć - zachowując wymogi uczciwej metodologii: horyzont chronologiczny obejmujący ostatnie sześć lat jest dalece niewystarczający. Dla diagnozy uczciwej - i dla dobra dusz dzisiaj pożytecznej - za przedmiot analizy należy mieć horyzont chronologiczny obejmujący PRZYNAJMNIEJ ostatnie sześćdziesiąt lat." Za Sacerdos Hyacinthus
kwiatek77
Nie żebym była za wojną, kryzysem czy innym nieszczęściem...ale Bóg dopuszcza cierpienie, gdy już nic nie dociera do ludzi = w tym celu aby ocalić ich dusze na życie wieczne...Cieszę się, że mnie w dzieciństwie uczono, iż św. Mikołaj jest sprawiedliwy = dobrym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym rózgę. Franciszek np. dostał ostatnio taki prezent, na deonie "Franciszek otrzymał kamień młyński. Papież miał powiedzieć "to jest mocne!" Co powinni dziś dostać polscy biskupi?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY