Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 16 PAŹDZIERNIKA
Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
Imieniny obchodzą:
Jadwiga, Florentyna, Gaweł
 

Kard. Sako z Iraku: islamski fundamentalizm jest jak bomba, która rozsiewa strach i panikę

Data publikacji: 2019-05-09 17:20
Data aktualizacji: 2019-05-09 17:56:00
WIADOMOŚCI
Kard. Louis Sako, fot. REUTERS/Muhammad Hamed

Kard. Louis Sako, przewodniczący irackiego Episkopatu zaapelował do liderów Unii Europejskiej o wsparcie dla chrześcijan w Iraku. Podkreślił, że jednym z największych problemów wyznawców Chrystusa w tym kraju są nieustanne ataki ze strony islamskich fundamentalistów. „Chcemy równych praw dla chrześcijan” – podkreślił.

 

Podczas wizyty w Brukseli, kard. Louis Sako odbył szereg spotkań z ważnymi przedstawicielami Unii Europejskiej, którzy mają wpływ na kształt polityki prowadzonej przez Wspólnotę. Przewodniczący irackiego Episkopatu podkreślił, że życie chrześcijan w Iraku jest bardzo trudne i każdego dnia muszą mierzyć się z poważnymi przeciwnościami i dyskryminacją. Hierarcha miał zwracać również uwagę na prześladowania wyznawców Chrystusa, które mają miejsce w jego kraju.

 

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń każdego dnia czyhających na chrześcijan są radykalni muzułmanie, którzy nadal uderzają w z całą siłą, niosąc śmierć i zniszczenie. Hierarcha podkreślił, że prześladowania ze strony radykalnych islamistów występują w wielu miejscach na świecie, czego przykładem są ostatnie zamachy na Sri Lance. Patriarcha chaldejski wskazuje w tym miejscu na szczególną odpowiedzialność zwierzchników muzułmańskich, którzy nie podejmują należytych działań mających na celu zakończenie fali nienawiści wobec wyznawców Chrystusa. „Straszną rzeczą jest zabijać kogoś tylko dlatego, że nie podziela tej samej wiary” – mówi kard. Sako.

 

Zdaniem katolickiego hierarchy, „fundamentalizm muzułmański jest jak bomba, która wszędzie rozsiewa strach i panikę”. „Wszyscy powinni współpracować, aby położyć kres tej ideologii” – dodał. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Sako wskazał na znaczenie Unii Europejskiej, która w większym stopniu mogłaby wspierać Irakijczyków i chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

 

„Trzeba wywierać presję na rządy krajów Bliskiego Wschodu, aby zagwarantowały przestrzeganie praw człowieka. To jest sprawa podstawowa!” – powiedział kard. Sako.

 

„Trzeba chronić wszystkie grupy tworzące społeczeństwo irackie, które przecież nie są czymś obcym. Tutaj w Europie muzułmanie mają wszystkie prawa, a w Iraku, w Syrii chrześcijanie są poddani dyskryminacji, a czasami dotyka ich również prześladowanie w imię religii. Na to nie można się zgodzić. Trzeba wszystkim zagwarantować te same prawa. Wspólnota międzynarodowa, a szczególnie Unia Europejska, która zna sytuację i jest również blisko tych krajów, powinna je motywować, szczególnie na drodze wdrażania praw obywatelskich” – mówił hierarcha.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

WMa

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
karolkuich
"przewodniczący irackiego Episkopatu zaapelował do liderów Unii Europejskiej o wsparcie dla chrześcijan w Iraku" Mam nadzieję, że kardynał wie kogo prosi...