Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 08 KWIETNIA
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 

Kard. Sarah mówi o kryzysie w Kościele i apeluje: „trzymajcie się tradycyjnego nauczania”

Data publikacji: 2019-11-14 18:00
Data aktualizacji: 2019-11-14 18:32:00
RELIGIA
Kard. Robert Sahar. EIDON/MAXPPP/FORUM

Kard. Robert Sarah podczas spotkania w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski mówił o kryzysie w Kościele. Zwrócił uwagę na publiczne podnoszenie kwestii wyświęcania kobiet, które uznał za skandaliczne. Podkreślił, że w Kościele trwa poważny kryzys, ale wszyscy powinniśmy się modlić i trzymać tradycyjnego nauczania.

 

W sekretariacie KEP odbyła się dziś konferencja prasowa na temat książki „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli” z udziałem kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Duchowny podkreślił, że w dobie dzisiejszego kryzysu, należy trzymać się mocno doktryny Kościoła i pamiętać o gorliwej modlitwie, ponieważ bez tego nie ma zbawienia.

 

– Trzymajcie się mocno łodzi, czyli tradycyjnego nauczania Kościoła i módlcie się – zaapelował. Purpurat zauważył, że w dzisiejszych czasach nawet zasadnicze kwestie są podważane. – Podnosi się obecnie sprawę święceń kobiet, a przecież te kwestie rozwiązał już dawno Jan Paweł II. Te dylematy są skandaliczne – zaznaczył.

 

Jego zdaniem, problemem jest największy w historii kryzys kapłaństwa. – Nigdy w historii Kościoła nie padały takie oskarżenia względem księży. Oczywiście zawsze istniały problemy i uchybienia, ale dziś są one ogromne. Kryzys w Kościele jest tak ogromny, jakbyśmy już nie wiedzieli czego nauczać. Jakbyśmy nie mieli doktryny, objawienia i depozytu wiary. Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa – stwierdził.

 

Jak podkreślił kard. Robert Sarah, głównym powodem takiego stanu jest utrata wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, co prowadzi do nadużyć liturgicznych. W jego opinii, po sposobie sprawowania Mszy św. można poznać czy dany ksiądz ma wiarę.

Duchowny dodał również, że opisał w książce wiele negatywnych zjawisk, ale pozostawia czytelnika z nadzieją.

 

– Dziś znajdujemy się w sytuacji apostołów w Wielki Piątek. Żyjemy w czasach Judasza. Zdradzamy Jezusa jak Judasz, ale znajdujemy się na drodze do Emaus. Jesteśmy zrozpaczeni, ale w naszej rozpaczy i zamęcie przychodzi do nas Chrystus – tłumaczył hierarcha. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyjaśnił, że drogą do odzyskania nadziei jest rzeczywiste przeżywanie Eucharystii, natomiast „im bardziej niszczymy liturgię, tym bardziej niszczymy naszą wiarę”, natomiast „sprawowanie Mszy św. z wiarą daje nadzieję”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ks Piotr
Módlmy się aby przede wszystkim kapłani dawali żywe świadectwo wiary. Panie umocnij moją wiarę. Panie Ty wiesz, Ty wszystko wiesz, że Cię kocham
AndrzejBR
Pytanie: Czym różni się ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWA od WSPÓŁUDZIAŁU? Stopka nam wyjaśni . . .
stopka
jest odpowiedzialność zbiorowa, wystarczy przytoczyć przykład Józefa egipskiego i braci, którzy go sprzedali, a idąc dalej, jeśli jacyś Biskupowie zbiorą się razem np na synodzie amazońskim i ustalą, że celibat to przesąd, to będą odpowiadać za konsekwencje tego postępowania i niech nie zwalają na jednego w ich zbójeckiej grupie, ale będą odpowiadać jako struktura i nie chodzi tutaj o jakiś zbiór przypisany, bo wiadomo, że nie każdy biskup będzie odpowiadał, tylko dlatego, że jest biskupem z nazwy, jak próbujesz na podstawie logiki zasugerować. Kwestia na temat Narodu, np część ustaliła, że aborcja to dobro, więc odpowiadają ci co głosowali za taką inicjatywą, ale to nie oznacza, że ci pozostali prawowierni są bez winy, bo może okazać się tak, że część z nich nie upominała tych, których powinna upomnieć i niby byli przeciwko, a nic w tej kwestii nie robili, także kwestia winy jest rozłożona i nie wygląda ona tak czarno-biało jak sugerujesz.
AndrzejBR
stopka-wystarczy postawić cie przed egzaminem z podstaw logiki, całkowita PAŁA. Nie ma jekiejkolwiek odpowiedzialności zbiorowej, i cały tan wywód to po prostu bełkot pijanego pod płotem. Chcesz mnie obrazić pod płaszczykiem teologi mniemań. Twoje wywody to jakby cytat z podręcznika UE dla studentów właśnie o podstawach logiki. Tam prowadzą taki dowód: każdy pijak jest idiotą - każdy Polak jest pijakiem - więc każdy Polak to idiota! koniec cytatu. Podobieństwo myślenia nie do podważenia.
@ kwiatek77
Szostak to szkodnik albo ignorant. On promuje spiritus sanctus electrical elektrycznego duch świętego, zabrać mu katowicki spodek wyłączyć prąd , studio i jego duch jest niemy. Na tym filmie przejawia nadpobudliwość zupełnie obcą pokojowi Ducha. Jest mocno wspierany finansowo. To 100% zielonoświątkowiec. Trzeba to otwarcie mówić ostrzegać. Spraw jest prosta: stworzenie jest zewnętrzne od Stwórcy i zostanie unicestwione jak mówi Apokalipsa.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY