Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Kard. Schönborn broni Pachamamy i mówi o „wyjątkach” od celibatu

Data publikacji: 2019-12-20 18:30
Data aktualizacji: 2019-12-20 18:50:00
RELIGIA
GuentherZ [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn udzielił obszernego wywiadu austriackiemu magazynowi „Die Furche”. Hierarcha mówił między innymi o celibacie, posłudze kobiet, podejściu Kościoła do homoseksualizmu oraz o „skandalu” wokół Pachamamy w Watykanie.

 

Według kardynała jest możliwe, że w Kościele katolickim pojawią się wkrótce żonaci księża. Jak powiedział, wielkim „laboratorium” jest tutaj instytucja stałego diakonatu. Hierarcha przyznał, że wyświęcanie żonatych diakonów na prezbiterów byłoby niewątpliwie bardzo dużym przeskokiem i wiązałoby się z licznymi trudnościami, bo tacy diakoni mają przecież swoje życie zawodowe, ale rzecz nie jest jego zdaniem zasadniczo niemożliwa. Purpurat podkreślił jednak, że „podstawową formą” kapłaństwa w Kościele rzymskokatolickim jest celibat – i to się nie zmieni, bo bezżenność jest „skarbem” Kościoła i nie wolno z niej rezygnować.

 

Pytany o przyszłość kobiet w Kościele podkreślił, że rzecz była szeroko dyskutowana na Synodzie Amazońskim. Schönborn wskazał, że w Amazonii jest wiele wspólnot katolickich, którymi już dziś de facto kierują kobiety. W jego ocenie nie chodzi o to, by panie miały zastępować księży, ale by korzystając z już istniejących możliwości w prawie kanonicznym mogły pełnić posługę niezbędną dla funkcjonowania wspólnot wierzących.

 

Hierarcha odniósł się też do problemu stosunku Kościoła katolickiego do homoseksualizmu. Sam stał się ostatnio obiektem bardzo ostrej krytyki, bo w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana kolejny ju raz gościł grono progejowskich aktywistów i artystów, w tym Gery Keszlera czy Thomasa Neuwirtha, znanego jako „Conchita Wurst”. Kardynał zapewnił, że chciał jedynie z okazji Światowego Dnia Aids dać wyraz swojej troski o osoby cierpiące z powodu tej choroby. Jak podkreślił, chodzi nie tylko o ludzi homoseksualnych, ale także o chorych heteroseksualistów, których wielu jest na przykład w Afryce.

 

Purpurat ocenił ponadto, że Kościół kontaktując się z osobami homoseksualnymi nie może zwracać uwagi w pierwszej kolejności na ich orientację, ale raczej na to, że są po prostu ludźmi.

 

Wreszcie kard. Schönborn wziął w obronę obecność figurek pogańskiej bogini Pachamamy w Watykanie podczas Synodu Amazońskiego. Stwierdził, że nie ma tu żadnego skandalu, bo Kościół katolicki w swojej historii zawsze chrystianizował pogańskie elementy. - Kontrowersyjna statuetka Pachamamy jest przede wszystkim po prostu kobietą w zaawasowanej ciąży - stwierdził. Pachamama miałaby jego zdaniem reprezentować Matkę Ziemię i jako swoisty „archetyp” mieć swoje miejsce w chrześcijaństwie.

 

Hierarcha mówiąc o inkulturacji i chrystianizacji podał też przykład kadzidła, którego wykorzystanie we wczesnym Kościele byłoby nie do pomyślenia, bo rzecz, jak stwierdził, wiązała się z pogańskimi kultami; podobnie, wskazał Schönborn, biskupie mitry czy naczynia liturgiczne nie pochodzą z tradycji biblijnej, ale mają swoje rzymskie, pogańskie wzorce - stwierdził.

 

Źródło: kath.net

 

Pach

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Aga
Żyć mi się nie chce jak czytam takie dyrdymaly.... Jestem przerażona! Boże, nie opuszczaj nas!
Klik
Ta przekleta paczamama po prostu UNIEWAŻNIA GUADELUPE,
studencja_polsk
I które naczynie liturgiczne zdaniem ks. kardynała ma "pogańskie wzorce"? Chyba nie kielich mszalny z Walencji.
studencja_polsk
O ile wiem, "kobiety w zaawansowanej ciąży" zwykły wchodzić do kościoła ubrane. Po drugie sformułowania, że "Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi" w Rdz 2,7 i "ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki podniebne" w Rdz 2,19 nie dowodzą żadnego archetypu "matki ziemi", wręcz wskazują, że jedynym Ojcem i Stwórcą jest Bóg. Żadnego archetypu ani żadnej "matki ziemi" w chrześcijaństwie nie ma i nie będzie. Chrystus kogo innego wyznaczył za Matkę umiłowanemu przez Siebie uczniowi.
Babcia ze wsi
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Czy kardynałowi trzeba przypominać jak brzmi I-wsze przykazanie? Przecież to zrozumiałe dla każdego a gadanie o archetypach czy inkulturacji to zamylanie poprzez stosowanie trudniejszych wyrazów czy pojęć.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY