Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 

Kard. Walter Brandmüller: pasterze Kościoła nie walczą z błędami, więc działać muszą wierni

Data publikacji: 2019-04-24 07:02
Data aktualizacji: 2019-04-24 08:19:00
RELIGIA
Kardynał Walter Brandmüller. KATH.NET - Katholische Internetzeitung/YouTube

Pasterze Kościoła katolickiego stracili zdrowy ogląd. Nie walczą z błędami. W tej sytuacji działać muszą wierni – mówi niemiecki kardynał Walter Brandmüller.

 

Kard. Brandmüller to wybitny historyk Kościoła. W latach 1998-2009 kierował Papieskim Komitetem Nauk Historycznych. Paliusz kardynalski otrzymał w roku 2010 z rąk papieża Benedykta XVI.

 

W ostatnich latach hierarcha aktywnie angażuje się w debatę o najważniejszych sprawach Kościoła. Był zdecydowanym krytykiem abdykacji papieża Benedykta – głośna stała się wymiana listów między nim a emerytowanym już biskupem Rzymu. Później zasłynął jako jeden z czterech autorów „dubiów” przesłanych Kongregacji Nauki Wiary i papieżowi Franciszkowi.

 

Teraz w rozmowie z austriackim portalem Kath.net kard. Brandmüller ostrzegł przed bardzo trudną sytuacją, w jakiej znajduje się dziś Kościół. Skrytykował też rozbrzmiewające zwłaszcza w Niemczech wołania o zniesienie celibatu i odrzucenie moralności seksualnej.

 

Jest rzeczą niebezpieczną, gdy zaburzeniu ulega równowaga między głoszeniem a działaniem Kościoła. Dzieje się tak, gdy w centrum nie stoją centralne tajemnice wiary, ale problemy świata – a i one w dodatku nie w świetle wiary, ale według kryteriów użyteczności i wykonalności – powiedział hierarcha.

 

Jak wskazał następnie, bywa tak, że „powołani i wyświęceni pasterze i nauczyciele zawodzą i nie sprzeciwiają się błędowi”. Wówczas o prawdę muszą zatroszczyć się wierni działając mocą otrzymaną podczas sakramentu bierzmowania. Kościół katolicki znajduje się dziś w takiej sytuacji „w wielu miejscach” – ocenił.

 

Hierarcha stanął też w obronie bezżenności księży. – Trzeba zrozumieć, że Kościół nie może odejść od celibatu bez zrywania z tradycją sięgającą Apostołów i stąd zobowiązującą – podkreślił.

 

Kard. Brandmüller sprzeciwił się ponadto porzucaniu katolickiej moralności seksualnej.

 

Teologia moralna nie może oczywiście przejść obojętnie obok przemiany stosunków życiowych we współczesnym społeczeństwie. W istocie, trzeba wziąć pod uwagę społeczną rzeczywistość. A jednak, jakkolwiek [ta rzeczywistość] mogłaby się zmieniać – istota osoby ludzkiej, jej natura jako „ducha w ciele”, jest zawsze taka sama. I stąd pewne normy obyczajowe […] nie podlegają dowolności i zmianom w społeczeństwie. Spójne wewnętrznie zastosowanie tych norm wobec wymogów dnia – tak, ale zmiana norm – nie! – stwierdził.

 

 

Źródło: Kath.net

Pach

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Kate
Pasterze kościoła bardzo się denerwują gdy chcą działać wierni.
tretka
No tak, jesli ktos ma bliski kontakt z Duchem Świętym jak bp Brandmuller, to nawet w Niemczech jest w stanie głosić prawdę. Z innymi hierarchami, także w Polsce jest poważny problem - zmowa milczenia, albo moderniści. Świeccy, oczywiście powinni działać, ale jeśli zmienią nam w Watykanie formułę Mszy św., a biskupi ją u nas wprowadzą, to będziemy mieć ohydę spustoszenia, którą zapowiedział już prorok Daniel i tutaj świeccy niewiele będą mogli zdziałać...
janka
smutne ale ma rację cyt"Jest rzeczą niebezpieczną, gdy zaburzeniu ulega równowaga między głoszeniem a działaniem Kościoła." nawet słyszałam od niechrześcijan że nasza wiara to wiara w której i wyznawcy i kapłani postępuja odwrotnie od głoszonych zasad" mniej pychy że jesteśmy najlepsi a więcej mea culpa
Ryś
@Bartek Właśnie, tak wygląda pokolenie JP2: od unii lubelskiej do unii europejskiej.
Ryś
"Pasterze Kościoła katolickiego stracili zdrowy ogląd. Nie walczą z błędami. W tej sytuacji działać muszą wierni" 1. Jak i dlaczego tak się stało? 2. Komu i na co tacy pasterze są potrzebni?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY