Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Kardynał Burke o kursie „Alpha”: nie ma podstaw do nauczania wiary katolickiej w ten sposób

Data publikacji: 2017-11-03 06:00
Data aktualizacji: 2017-11-08 16:31:00
RELIGIA

Cieszące się coraz większą popularnością wśród uczniów i studentów kursy „Alpha” nie są odpowiednie dla katolików. Przestrzega przed nimi między innymi kardynał Raymond Leo Burke, twierdząc, że nie oddają one całej prawdy wynikającej z nauczania Kościoła.

 

Kurs „Alpha” to cykl 10 katechez mających swe źródło w anglikanizmie, które w założeniu wprowadzają w podstawy wiary chrześcijańskiej. Podczas nich m.in. dyskutuje się na temat boskości Jezusa Chrystusa, uczy się czytać Pismo Święte oraz poznaje podstawy teodycei i eklezjologii.

 

Jednak zdaniem kard. Raymonda Leo Burke’a kurs „Alpha” nie jest odpowiedni dla katolików, a katechetom zabraniał wręcz stosowania metod przewidywanych w jego ramach, gdyż stanowią poważne zagrożenie dla wiary.

 

Głównym zarzutem wobec „Alphy” jest jej protestancka perspektywa – sposób opowiadania o wierze duchowych spadkobierców Marcina Lutra z niewielką jedynie ilością treści katolickich. Spłycając swój przekaz do „najmniejszego wspólnego mianownika” chrześcijaństwa, kurs „Alpha” zupełnie nie radzi sobie z zagadnieniami dotyczącymi autorytetu, usprawiedliwienia, łaski, sakramentów i wszystkich fundamentalnych kwestii różniących Kościół i protestantów.

 

W związku z tym kard. Raymond Leo Burke w 2015 roku wystosował list do amerykańskich katechetów skupionych w Apostolacie Katechetów Maryi. Jego treść przypominamy poniżej:

 

„Moją uwagę przykuł fakt, iż niektórym katechetom Apostolatu Maryi poleca się kurs Alpha w ujęciu katolickim.

 

Po przestudiowaniu programu wspomnianego kursu, zarówno z pozycji doktrynalnej, jak i metodologicznej, muszę jasno stwierdzić, iż Alpha nie może być stosowany w Apostolacie Katechetów Maryi, a sami katecheci nie mogą się w niego angażować.

 

Mimo, iż – podobnie jak wiele podobnych programów – Alpha może wydawać się atrakcyjną i skuteczną formą ewangelizacji i katechezy, to nie ma doktrynalnych, ani metodologicznych podstaw do nauczania wiary katolickiej w przewidywany w ramach kursu sposób. Katecheci Marianie zobowiązani do nieustannego korzystania z Katechizmu Kościoła Katolickiego, kursów Sługi Bożego o. Johna A. Hardona SJ i mojego Komentarza do Ogólnego Dyrektorium Katechetycznego.

 

Pragnę również przypomnieć słowa Jana Pawła II, który w liście apostolskim Novo Millenio Ineunte wszystkich twierdzącym, że przed nową ewangelizacją stoi zadanie odkrycia „jakiejś magicznej formuły” lub „nowego programu” wyjaśniał: „nie, nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia: Ja jestem z wami! (por. Mt 28, 20)

 

Święty papież przypominał nam, że programem, za pomocą którego mamy skutecznie rozwiązywać wielkie duchowe przeciwności naszych czasów jest Jezus Chrystus żyjący w naszym Kościele. Ojciec Święty wyjaśniał:

 

Program już istnieje: ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem. Program ten nie zmienia się mimo upływu czasu i ewolucji kultur, chociaż bierze pod uwagę epokę i kulturę, aby możliwy był prawdziwy dialog i rzeczywiste porozumienie. (Novo Millenio Ineunte, 29)

 

Sługa Boży o. John A. Hardon SJ głęboko rozumiał prawdę słów papieża Jana Pawła II, a poprzez formację duchową i doktrynalną Apostolatu Katechetów Maryi umiał tak wiernie i mądrze zaszczepić je pośród katechetów, by ci również ją rozumieli i nie musieli więcej dawać się zwodzić opowieściom o „magicznych formułach” lub „nowym programie”. Mówiąc wprost: Katecheci Maryjni rozumieją, że naszym programem jest świętość życia, która ma swoje źródło w głębokiej wiedzy i gorącej miłości do Chrystusa, który żyje w swoim Kościele”.

 

Podpisano:
Raymond Leo Kardynał Burke
Przełożony Międzynarodowy Apostolatu Katechetów Maryi

 

 

 

 

źródło: churchmilitant.com
om

 

 

****************************

Od Redakcji Portalu PCh24.pl

 

W komentarzach do powyższego tekstu o. Jacek Dubel CSsR wywołał Redakcję Portalu PCh24.pl do udzielenia odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątplwiości.   

 

Czcigodny Ojcze,

Nie czujemy się godni i odpowiedzialni za wyjaśnianie tego, z jakiego powodu Ksiądz Kardynał Raymond Burke postanowił napisać na ten temat. Po pierwsze dlatego, iż sam Autor w pierwszym zdaniu listu tłumaczy ten fakt; po drugie dlatego, że jego biografia, tak bogata w obronę Kościoła i jego nauczania oraz pełna miłości do Pana Boga jest dowodem na to, iż warto by wierni wsłuchiwali się w jego głos.

 

Możemy natomiast odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej Redakcji, zawarte w Ojca komentarzach.

Powodem, dla którego dokonaliśmy opracowania listu Kardynała, jest chęć informowania wiernych Kościoła Katolickiego o wszystkim, co choć w niewielkim stopniu może mieć zły wpływ na ich duchowość. Do tej pory na łamach naszego portalu nie pojawiła się ani jedna wzmianka na temat kursu „Alpha”, jednak gdy na ten temat postanowił przemówić Kardynał Burke, człowiek tak bardzo zasłużony dla obrony wiary, stwierdziliśmy, iż warto przynajmniej zasygnalizować istnienie problemu.

 

A trudno inaczej, niż w kategoriach problemu, postrzegać opracowaną przez anglikanów metodę nauczania wiary, zyskującą w Kościele Katolickim coraz większą popularność. Jest to szczególnie niepokojące, gdyż – jak wyjaśnia amerykański hierarcha powołując się na nauczanie św. Jana Pawła II – Kościół od dawna ma jasno wytyczoną ścieżkę Nowej Ewangelizacji i nie potrzebuje innych „magicznych formuł”.

 

Kochamy Kościół i jemu służymy. Jesteśmy gotowi stawać w jego obronie i w obronie Świętej Wiary „w porę i nie w porę” dlatego też podejmujemy tematy uznawane za niewygodne, a czasami wręcz szokujące.

 

To nasza odpowiedź na słowa m.in. Kardynała Josepha Ratzingera, który pisał, że „służalczość pochlebców, tych, którzy unikają i obawiają się wszelkiego starcia, którzy cenią nade wszystko święty spokój, nie jest prawdziwym posłuszeństwem. To, czego Kościół dzisiaj potrzebuje, tak jak zresztą zawsze potrzebował, to nie pochlebcy pomagający zachować święty spokój, ale ludzie gotowi stanąć twarzą w twarz wobec każdego nieporozumienia i ataku, które może sprowokować ich postawa, jednym słowem ludzie, którzy bardziej kochają Kościół niż wygodne i bezkonfliktowe życie”.

 

Laudetur Iesus Christus,

 

Redakcja Portalu PCh24.pl

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Aneta
,,po owocach ich poznacie"- moim zdaniem Bóg dociera do człowieka różnymi drogami.Szanuję ludzi,którzy podejmują się ewangelizacji w Kościele Katolickim i robią to tak jak potrafią i szanuję też tych,którzy dbają o czystość wiary.Dlatego też pozwólmy Panu Bogu być w tym wszystkim adoracja,sakramenty,Msza Święta,Biblia i zmiana życia wg nauki Boga ...to dla mnie wytyczne.Metody mogą być różne a tu są ważne treści jakie kurs Alfa przekazuje.
Agnieszka
Z tego co przeczytałam pod artykułem jest mi bardzo przykro że Ojciec Jacek Dubel znam Go z mojej byłej parafii. Przeszłam Kurs Alpha i zdecydowanie nie polecam. Ten kurs wcale nie wprowadza w wiarę katolicką. Dużo emocji, mało konkretów.
Ewa
Mącenie w głowach katolikom. Przerażające jest, że mącenie dokonuje się za przyzwoleniem proboszcza, biskupa et cetera.
Kaś
Mnie zawsze zasranawiało, że jeżeli chodzi o takie inicjatywy jak Kurs Alpha to wśród kościelnych autorytetów spotkać można zarówno przeciwników, jak i zwolenników. I komu wierzyć?
Kaś
Ja tylko jedno chcę powiedzieć. Kurs Alpha to istotnie ograniczenie go wspólnego mianownika. Ale założenie jest proste. Alpha to pierwsza litera alfabetu. A Kurs to początek. To tylko kilka spotkań, a nie stufium teologiczne. Dobrego dnia wszystkim :)
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY