Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 29 MAJA
Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
Imieniny obchodzą:
Bogusława, Magdalena
 

Kardynał Sarah: nacisk na ideologię podczas Synodu Amazońskiego to „zniewaga Boga”

Data publikacji: 2019-10-10 12:00
Data aktualizacji: 2019-10-10 14:34:00
RELIGIA
François-Régis Salefran [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Nacisk niektórych mieszkańców Zachodu na wykorzystanie watykańskiego Synodu Amazońskiego do realizacji osobistych planów jest obrazą Boga i jego planu dla Kościoła – powiedział kardynał Robert Sarah.

 

„Ten synod ma konkretny i lokalny cel: ewangelizację Amazonii. Obawiam się, że niektórzy ludzie z Zachodu wykorzystują to zgromadzenie, aby realizować swoje plany” - powiedział kardynał Sarah włoskiej gazecie „Corriere Della Sera”.

 

W wywiadzie udzielonym 7 października prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wspomniał w szczególności o synodalnej dyskusji o wyświęcaniu żonatych mężczyzn, tworzeniu posługi kobiet i jurysdykcji świeckich.

 

„Punkty te dotykają struktury Kościoła powszechnego. Skorzystanie z wprowadzenia planów ideologicznych byłoby niegodną manipulacją, nieuczciwością, oszustwem, obrazą Boga, który prowadzi swój Kościół i powierza mu swój plan zbawienia” – stwierdził.

 

Kardynał Sarah, który uczestniczy w synodzie jako prefekt jednej z dykasterii zauważył, że słyszał, iż niektórzy ludzie chcą, aby to zgromadzenie synodalne było „laboratorium” dla Kościoła powszechnego, a inni myślą, że po spotkaniu wszystko się zmieni. „Jeśli to prawda, jest to nieuczciwe i mylące” – komentował.

 

Dodał, że był „zszokowany i oburzony tym, iż udręka duchowa biednych w Amazonii została wykorzystana jako pretekst do wspierania typowych projektów burżuazyjnego i światowego chrześcijaństwa. To obrzydliwe” – komentował.

 

Kardynał Sarah nazwał propozycję walki z niedoborami kapłanów w Amazonii poprzez wyświęcanie szanowanych żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati, „teologicznie absurdalne” oraz podkreślił, że implikuje to „funkcjonalne ustępstwo kapłaństwa”.

 

Propozycja ta, w przekonaniu hierachy, jest sprzeczna również z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, ponieważ wydaje się, że rozdziela w ramach kapłaństwa udział w tożsamości Chrystusa jako kapłana, proroka i króla.

 

Dodał, że wyświęcanie mężczyzn „oznaczałoby w praktyce zakwestionowanie obowiązkowej natury celibatu jako takiego”.

 

Hierarcha ma nadzieję, że ostatecznie papież Franciszek nie zaakceptuje tych propozycji. Zaproponował, by duchowni zadali sobie pytanie dotyczące sensu powołania kapłańskiego. Zastanawiał się, dlaczego nie ma już ludzi, którzy byliby gotowi oddać swoje życie za Boga, za kapłaństwo i dziewictwo.

 

Kardynał Sarah odpierał też argumenty, jakoby zniesienie celibatu położyło kres pedofilii albo, że ze względu na niewielką liczbę powołań, uda się rozwiązać problem posługi w Kościele przez większe zaangażowanie świeckich, przyznając im szczególne uprawnienia. „Szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, aby kościoły, w których nie ma dziś celibatu kapłańskiego, znacznie lepiej prosperowały niż Kościół katolicki” – puentował.

 

 

Źródło: ncregister.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Gabriela
Tam gdzie rządzi pieniądz i inne dobrodziejstwa ludzie nie chcą Chrystusa Króla. Mają swoje bóstwa i uwielbienia A może też stanowiska. Taki Kardynał dla nich to przeszkoda. Czy nie lepiej isc w pochodzie że wszystkimi którzy mają swoje poglądy. Iść po prostu na łatwiznę. Mam w głowie słowa księdza rekolekcjonista....nikt nie powiedział, że będzie łatwo...Ale kto wytrwa do końca...Ten otrzyma nagrodę i życie wieczne. Pierwszy raz usłyszałam dzisiaj o tym kardynał. Weszłam na gogle i to zobaczyłam. Zobaczyłam kardynała o innym kolorze skóry i właśnie wtedy uświadomiłam sobie co mowila moja babcia, które mnie wprowadzała razem z mamą w świat Religi...na stolicy Piotrowej zasadzie Papież, który będzie miał czarny kolor skóry...kto wie? Podziwiam Tego kardynała za to , że nie boi powiedzieć się prawdy chociaż nie ma łatwo. Ludzie wolę słyszeć to co chcą usłyszeć, chcą iść na łatwiznę Ale przecież przykazań nie można zmienić...One są od 2000lat niezmienne. To my się
iskierka
Jak ZNIEWAGA BOGA to dlaczego skutecznie i PROCEDURALNIE /- zgodnie z kodeksem Prawa Kanonicznego NIE PODEJMIE DZIAŁAŃ przeciwstawiających się TEJ ZNIEWADZE ? Dlaczego NIE WESPRZEZ APELU Prof. de Matei ? Zniewaga Boga nie jest tym samym co zniewaga człowieka i nie można jej usprawiedliwiać FAŁSZYWĄ POKORĄ wobec znieważającego nawet jeśli jest nim sam Biskup Rzymu.
baranek
Synod A'masoński
panda
@Janek. Pyszałkowaty dyletant za często zabiera głos. Czy admin nie uważa, że jego limit głupoty się skończył?
ola
Wspaniały hierarcha. Mam nadzieję, że będzie kolejnym papieżem.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY