Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 LISTOPADA
Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża

Imieniny obchodzą:
Klemens, Klementyna, Felicyta, Adela
 

Kardynał Sarah: współczesny człowiek musi paść przed Panem Bogiem na kolana

Data publikacji: 2019-08-13 12:00
Data aktualizacji: 2019-08-13 11:25:00
RELIGIA
kardynał Robert Sarah. fot. François-Régis Salefran via Wikimedia Commons [commons.wikimedia.org] lic. CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en]

Kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla Tygodnika „Niedziela” opisuje swe poruszenie z powodu spalenia katedry Notre Dame w Paryżu. Jego zdaniem stanowi ono symbol jeszcze większego zniszczenia, jakim jest destrukcja katolickiej wiary, doktryny, a także odejście od zasad etycznych przez cywilizację Zachodu.

 

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów określił osoby pogardzające sacrum i wrogie ludzkiej mianem barbarzyńców. Potępił współczesny Zachód za pogoń za bogactwem w sytuacji, gdy trwa aborcja i eutanazja. Podkreślił, że cywilizacja zachodnia skazuje się na śmierć wskutek odrzucenia Boga.

 

Hierarcha skrytykował także odrzucanie szeroko pojętego dziedzictwa – ojczyzny, tradycji, historii przez współczesnych ludzi. Wiąże się z tym odrzucenie Ojcostwa Bożego i skazanie na łaskę i niełaskę globalizmu.

 

Rozmówca Włodzimierza Rędziocha podkreślił również konieczność adoracji Boga, dokonywanej na kolanach. To jedyne lekarstwo dla współczesnego świata. Hierarcha wskazał na konieczność przywrócenia kluczowej roli krzyżowi. W przypadku kapłanów oznacza to uznanie Mszy świętej (Najświętszej Ofiary) za najważniejszy element posługi. Istotna jest także ofiara celibatu.

 

Kardynał Robert Sarah pochodzi z Gwinei, a od 2014 roku pełni posługę prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Nie waha się stawać w obronie katolickiej Tradycji zarówno w sferze liturgii, jak i obyczajowości. Podkreśla obiektywny charakter katolickiej Prawdy i konieczność postawienia Boga w centrum.

 

Jest to niezwykle ważna nauka dla człowieka Zachodu uganiającego się za przyjemnością, bogactwem, sławą czy potęgą. Te zaś, choć dobre, nie są w stanie zaspokoić w pełni jego pragnień i dać mu trwałego szczęścia. Jak bowiem zauważył już święty Augustyn w „Wyznaniach” „stworzyłeś nas Panie skierowanych ku Sobie i niespokojne jest serce nasze, póki w Tobie nie spocznie”.

 

Źródła: „Niedziela” nr 33 / pch24.pl

mjend

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
espada
Niestety to niemozliwe. Dzisiejszy czlowiek zrobil z samego siebie Boga!
sp
Pożar Notre Dame w Paryżu coraz bardziej wygląda na znak opuszczenia zachodniej Europy przez wyganianego z niej Boga... jakby kończył się czas Miłosierdzia.
Józef z Tallin
Rzucam hasło "KS kard Sarah na prymasa Polski". Przypuszczam, że lepiej by bronił Wiary, Tradycji, rodziny, patriotyzmu, niż niejeden Polak nomen omen.
Karol
@ As: Ależ może! Ma 74 lata oraz czynne i bierne prawo wyborcze na konklawe!
Józef z Tallin
Rzucam hasło "KS kard Sarah na prymasa Polski". Przypuszczam, że lepiej by bronił Wiary, Tradycji, rodziny, patriotyzmu, niż niejeden Polak nomen omen.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY