Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

Katoliccy biskupi Illinois stanowczo przeciwko legalizacji marihuany

Data publikacji: 2019-02-08 07:00
Data aktualizacji: 2019-02-07 15:15:00
RELIGIA
fot. REUTERS / FORUM

Katoliccy biskupi amerykańskiego stanu Illinois wypowiedzieli się w sprawie nadchodzącego głosowania dotyczącego legalizacji użycia marihuany w celach rekreacyjnych na terenie stanu. Stanowczo opowiadają się przeciwko zmianom w stanowym prawie.

 

Hierarchowie podkreślają, że dostępne dane pokazuję, że narkomania stała się plagą współczesnych społeczeństw. „Zaledwie kilka lat temu stawaliśmy wobec licznych historii dzieci osieroconych przez rodziców zmarłych w wyniku przedawkowania heroiny. Dzisiaj jesteśmy świadkami kryzysów związanych z opiatami i obserwujemy kolejne ofiary takich substancji. Legalizacja marihuany spowoduje dalsze pogłębienie tego problemu” – piszą duszpasterze.

 

Biskupi podkreślają ponadto, że marihuana powoduje uzależnienie, a także skłania do późniejszego sięgania po twardsze narkotyki.  

 

Hierarchowie kwestionują także przekonanie, jakoby legalizacja marihuany mogła doprowadzić do likwidacji czarnego rynku. Ich zdaniem istnieje zaś niebezpieczeństwo, że narkotyk trafi w ręce nieletnich.

 

„Zwracamy się do prawodawców, aby powiedzieli stanowcze nie legalizacji marihuany, zgodnie ze słowami Papieża Franciszka, który w 2014 roku w następujący sposób odniósł się do marihuany i innych narkotyków rekreacyjnych: ” – kończą amerykańscy duszpasterze. Co ciekawe, pismo opublikowano w językach angielskim, hiszpańskim i polskim.

 

Marihuanę do celów rekreacyjnych zalegalizowano do tej pory w Urugwaju oraz w Kanadzie. Konsumpcja narkotyku jest potępiana przez Katechizm Kościoła Katolickiego. Jak czytamy w nim „Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu. Jest ciężkim wykroczeniem, chyba że wynika ze wskazań ściśle lekarskich. Nielegalna produkcja i przemyt narkotyków są działaniami gorszącymi; stanowią one bezpośredni współudział w działaniach głęboko sprzecznych z prawem moralnym, ponieważ skłaniają do nich”.

 

Źródła: ilcatholic.org / Katechizm Kościoła Katolickiego / teologia.pl

mjend

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ant
"Biskupi podkreślają ponadto, że marihuana powoduje uzależnienie" Takie jak kawa a nie jak inne narkotyki a na pewno mniejsze niż tytoń. Legalizacja tak ale i cywilizacja produkcji/uprawy. Nieletni piją też alkohol, czyli co prohibicja?
przeciwko legalizacj THC najgłośniej protestują dealerzy
Dziewięćdziesiąt lat temu duchowi poprzednicy tych zacnych biskupów pochwalali zapewne prohibicję alkoholową. Poza tym marihuana i koka na własny użytek jest legalna również w Czechach.
trooper
"Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu" Pytanie jakich? Używanie alkoholu, papierosów, niezdrowej diety także wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu a mimo wszystko można pić wódę, palić fajki i niezdrowo się odżywiać.
Margeritta
"niebezpieczeństwo, że narkotyk trafi w ręce nieletnich"? No bomba, a teraz, choć nielegalny, w ręce nieletnich nie trafia :) Chodzi właśnie o to, żeby maksymalnie ograniczyć nielegalną produkcję i przemyt, zwykle wątpliwej jakości substancji. To jest przestępstwo, a czy kogoś to gorszy, to już sprawa dalszego rzędu.
Janek
Obecnie WHO wykreśliła marihuane z tabeli substancji niebezpiecznych, według prognoz w ciagu 10lat będzie ogólnie dostępna na terenie EU.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY