Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

Katoliccy Templariusze Włoch odnawiają rycerską tradycję i pragną walczyć ze złem

Data publikacji: 2020-10-03 07:00
Data aktualizacji: 2020-09-28 10:05:00
RELIGIA
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Choć postępowi duchowni nie chcą o tym pamiętać, katolicyzm pozostaje związany z duchem rycerskim. Przypominają o tym stworzone przez świeckich organizacje, takie jak Katoliccy Templariusze Włoch. Luźno nawiązująca do zlikwidowanego Zakonu Templariuszy grupa zajmuje się odbudową kościołów i formacją duchową. Wszystko w duchu świętego Bernarda z Clairvaux.  

 

Katoliccy Templariusze Włoch posiadają 150 placówek; dysponują także oddziałami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Anglii czy Francji. Organizacja inspiruje się zakonem templariuszy, choć podkreśla, że nie istnieje tu żaden formalny związek.  

 

Templariusze odwołują do dziedzictwa świętego Bernarda z Clairvaux, który zagrzewał do duchowej walki słowami „rycerz Chrystusowy to krzyżowiec, który prowadzi podwójną walkę: z ciałem i krwią oraz mocami piekielnymi. […] Idzie śmiało naprzód, czujnie spoglądając na prawo i lewo. Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana. Idźcie zatem, rycerze, śmiało naprzód, idźcie z sercem nieustraszonym przepędzić wszystkich wrogów Krzyża Chrystusowego! A tę pewność miejcie, że ani śmierć, ani życie nie odłączą was od Chrystusowej miłości. […] Jakże chwalebny jest powrót rycerza po zwycięskim boju! A jak błogosławiona jego męczeńska śmierć w walce”.

 

Zwracają uwagę również na potrzebę wierności swym korzeniom i integralnie rozumianej wiary chrześcijańskiej. Przez tę integralność rozumieją podporządkowanie woli i namiętności rozumowi oraz współpracę tego ostatniego z łaską. Istotną rolę odgrywa u nich również rys Maryjny.

 

„Dobry templariusz czci wielką Królową, broni jej honoru i poświęconych Jej świątyń, naśladuje jej cnoty i rozkrzewia miłość i służbę” – czytamy na stronie organizacji. W efekcie – nie bez związku z duchowością świętego Bernarda – „każdy prawdziwy templariusz jest rzeczywiście Maryjny”. Nie powinien jednocześnie zaniedbywać praktyk sakramentalnych (Spowiedź i Komunia święta), a także podporządkowania się kierownictwu duchowemu i uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach organizacji.

 

Choć grupa na razie działa jako nieoficjalne stowarzyszenie wiernych, to stara się o formalne uznanie za stowarzyszenie międzynarodowe. Problemem może okazać się, że to właśnie władza papieska rozwiązała Templariuszy w 1312 roku. Zakazano także prób reaktywacji zakonu.  

 

Z drugiej jednak strony w odmiennym świetle dawnych templariuszy stawia odkryty w 2001 roku dokument z Chinon z 1308 roku. Wynikało z niego, że Klemens V przyjął wyjaśnienia, jakoby zarzuty bałwochwalstwa czy homoseksualizmu stawiane templariuszom wynikały z niezrozumienia zakonnych rytuałów. Chodziło o obowiązek całowania przełożonych w pośladki i plucia na krzyż. Uznano to za bałwochwalstwo i homoseksualizm. Tymczasem zakonnicy tłumaczyli, że chodziło o doświadczenie upokorzenia w przypadku dostania się do saraceńskiej niewoli. Według tych odkryć w 1308 roku biskup Rzymu przywrócił członków zakonu do komunii z Kościołem i zwolnił ich z ekskomunik. Sprawa ta wydaje się jeszcze czekać na wyjaśnienie władz kościelnych. Katoliccy Templariusze Włoch starają się przekonać, że ten problem ich nie dotyczy, gdyż ich stowarzyszenie nie stanowi formalnej kontynuacji średniowiecznego zakonu.  

 

Templari Cattolici D'Italia zapraszają w swe szeregi wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa i mających powyżej 18 lat – także kobiety. Przyznają, że choć inspiruje ich dawny zakon templariuszy, to nie próbują uchodzić za zakon rycerski. Są natomiast prywatnym stowarzyszeniem wiernych.  

 

Słowo templariusz wiąże się oczywiście ze świątynią (łac. templum). Dlatego też templariusze zajmują się odbudową kościołów. Wymieniają 7 restaurowanych przez nich włoskich kościołów i 14 zachowanych przez nich.  

 

Na swej stronie członkowie organizacji podkreślają, że pragną „przynależności do jedynej grupy władzy, którą Chrystus zapragnął na ziemi: wspólnoty wiernych katolickich chrześcijan chronionych przez Matkę Bożą. Istnieje wola walki przy pomocy broni modlitwy i rycerskiego poświęcenia ze wszystkimi sektami, działaczami zła, niszczycielami dóbr kościelnych i zabójcami bezbronnych dzieci” – czytamy na stronie Zakonu.

 

Źródła: Tygodnik Powszechny (Maciej Muller) / templarstoday.org / Kajetan Rajski, Prawdziwy mężczyzna… czyli kto? / pch24.pl

mjend

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
rndm1234
To tłumaczenie się templariuszy z zarzutów o bałwochwalstwo czy homoseksualizm jest mocno pokrętne i naciągane. Cel nie uświęca środków. Jeżeli sami będziemy pluć na krzyż dorabiając do tego jakieś pokrętne ideologie, to jak możemy od innych domagać się poszanowania naszych symboli religijnych?
Lustro
@s- prawda,cała prawda i " s" prawda
s
znam ich. Bardzo ezoteryczni i niebezpieczni. We Wloszech wielu cystersow nalezy do masonerii i Templari Cattolici d'Italia są ezoterycznym przedszkolem. Lepsi są templariusze tradycjonaliści z Poggi Bonsi, którzy z powyższymi nie mają nic wspólnego.
emk
Żyjemy w takich czasach że odtworzone zostaną zakony walczące. Walczące nie tylko modlitwa lecz także z bronią w ręku. Dlatego każdy katolik powinien być gotowy na czas próby