Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

KE: pandemia przyspieszy digitalizację rolnictwa i masową produkcję GMO?

Data publikacji: 2020-05-26 15:00
Data aktualizacji: 2020-05-26 17:17:00
WIADOMOŚCI
Maj 2018 rok, demonstracja w Hamburgu przeciwko polityce koncernu Monsanto. Fot. Zuma / Forum

COVID-19 ma w Unii Europejskiej przyspieszyć cyfryzację sektora rolno-spożywczego. To ważny aspekt nowej wspólnotowej polityki żywnościowej i strategii Farm to Fork („od pola do stołu”), która podkreśla, że ​​wszystkie podmioty w łańcuchu żywnościowym powinny wykorzystywać rozwiązania technologiczne i cyfrowe, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.

 

 

Przyspieszenie cyfryzacji nastąpi za pośrednictwem wspólnej polityki rolnej (WPR) i finansowania z programu naukowego Horizon Europe w celu wsparcia cyfrowej transformacji gospodarstw oraz „pomocy” rolnikom w lepszym wykorzystaniu danych dla poprawy efektywności środowiskowej.

 

Eurokraci nakreślili również plany wspólnej unijnej przestrzeni danych rolnych. Ma ona zostać opracowana aby umożliwić precyzyjne dostosowanie technik produkcji i przetwarzania żywności na poziomie gospodarstwa, a także w celu monitorowania wydajności sektora.

 

Projektowa wersja planu naprawczego UE (wgląd miał do niej portal euractiv.com jeszcze przed oficjalnym wydaniem w tym tygodniu) zawiera sekcję poświęconą promocji cyfryzacji rolnictwa jako kluczowej części unijnego programu naprawczego po koronawirusie, podkreślając, że pandemia daje okazję do „rozpoczęcia cyfrowej rewolucji w rolnictwie i na obszarach wiejskich”.

 

„Dzięki szybkiemu i niezawodnemu połączeniu rolnicy będą mieli lepszy dostęp do usług doradczych i kursów online, które poprowadzą ich w kierunku transformacji ku bardziej zrównoważonym i lukratywnym praktykom” – czytamy. Proponuje się przeznaczyć przez następne dwa lata 35 miliardów euro na cyfryzację sektora rolno-spożywczego.

 

John Raines, dyrektor handlowy firmy agrotechnicznej Bayer, wiąże ogromne nadzieje z europejskim programem cyfryzacji sektora rolnego. Korporacja przejęła m.in. wiodącą spółkę Monsanto, należącą do Billa Gatesa, a koncentrującą się na wykorzystaniu zaawansowanych technologii do produkcji żywności genetycznie modyfikowanej, przy wykorzystaniu danych cyfrowych. Oferuje ona tzw. techniki zrównoważonego rolnictwa.

 

- Rolnicy, podobnie jak wszyscy inni, całkowicie zakłócili swoje normalne rutyny biznesowe, a technologie cyfrowe okazały się być linią życia podczas tego kryzysu – uważa Raines, dodając, że właściciele gospodarstw coraz częściej korzystają z platform on line, by konsultować się z doradcami, agronomami i detalistami.

 

- Cyfryzacja pozwala uzyskać lepszy wgląd w gospodarstwa. Im więcej mamy informacji, tym łatwiej możemy ograniczyć ryzyko działalności, osiągając lepszą produktywność i wyższe plony – powiedział dyrektor z Bayera. Dodał, że chociaż stale stosuje się takie technologie w gospodarstwach całej UE, należy jeszcze rozwinąć infrastrukturę, aby umożliwić integracyjny dostęp we wszystkich państwach członkowskich.

 

Dążenie do digitalizacji nie jest pozbawione krytyki. Raport Parlamentu Europejskiego z 2017 roku na temat społecznych, etycznych i prawnych skutków rolnictwa cyfrowego wskazuje, że gromadzenie i agregacja danych dotyczących gospodarstw niesie ryzyko niewłaściwego wykorzystania.

 

Może to prowadzić do „praktyk antykonkurencyjnych, w tym dyskryminacji cenowej i spekulacji na rynkach towarowych, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe”.

 

Europosłowie ostrzegali również, że „informacje związane z plonami i wydajnością zawarte w tych danych mogą mieć niesamowitą wartość i mogą również zapewnić przewagę rynkową firmom produkującym nasiona i nawozy”. Zapewnienie suwerenności danych jest „głównym wyzwaniem” dla europejskich rolników – czytamy w dokumencie.

 

Zrównoważone czyli scentralizowane?

Zalety cyfrowego rolnictwa wychwala Komisja Europejska i firmy branżowe. Ale, jak pokazuje niedawna sytuacja w USA, ma ono poważne wady. Daje przewagę wielkim korporacjom, niszcząc lokalny rynek produkcji żywnościowej.

 

Raport dodaje, że gdy rolnicy tracą prawa własności do swoich danych po ich agregacji, zyski czerpią jedynie korporacje. Rolnictwo staje się jeszcze bardziej uprzemysłowione.

Rolnicy wchodząc do systemu oferowanego np. przez Bayer, który przejął know how od Monsanto, są zobowiązani do zakupu z korporacji, co roku, ziarna modyfikowanego genetycznie, wyjaławiającego ziemię, a także pestycydów i pakietu doradztwa.

 

Gdy w 2016 r. doszło do fuzji obu przedsiębiorstw, wskazywano, że łączą się ze sobą dwie różne, lecz w znacznym stopniu uzupełniające się firmy. Z jednej strony spółka, która zajmuje wiodącą pozycję na świecie w segmencie nasion GMO, a także platformy Climate Corporation, z drugiej – wielkiej korporacji Bayer, oferującej środki ochrony roślin przeznaczonych do kompleksowych zastosowań i upraw we wszystkich kluczowych regionach geograficznych.

 

Połączeniu uległ również potencjał innowacyjności obu wiodących spółek i platformy technologii badawczo-rozwojowych. Fuzja miała przyspieszyć rozwój „cyfrowego rolnictwa”.

 

Rolnictwo jest źródłem jednego z największych współczesnych wyzwań. Jak w sposób bezpieczny dla środowiska wykarmić dodatkowe 3 miliardy ludzi, którzy do 2050 roku pojawią się na świecie? Obydwie spółki wierzą, że to wyzwanie wymaga nowego podejścia, systematycznie łączącego wiedzę w dziedzinie nasion, cech genetycznych i środków ochrony roślin (także biologicznych), z głębokim zaangażowaniem w innowacje i zrównoważone praktyki rolnicze – mówił Liam Condon, członek zarządu Bayer AG i dyrektor działu Crop Science.

 

Przedstawiciele Monsanto, przeciwko któremu toczy się szereg postępowań sądowych w związku z rakotwórczym preparatem chwastobójczym Roundup podkreślali, iż wchodzimy w nową erę rolnictwa cyfrowego i domaga się ona od nas stosowania nowych „zrównoważonych rozwiązań i technologii”.

 

 

Źródło: euractiv.com, agrofakt.pl

AS

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Promil
To przerabiali nasi dziadowie za czasów bolszewików .rozwiazania przepisane z tamtych czasow
Pejot
idealne narzędzie do wprowadzenia ogólnoświatowego głodu
tolek
Nadchodzi zakaz własnych przydomowych ogródków warzywnych, mini kurników etc. Zniewolenie totalne. Polskiego rządu brak. Nikt nie zadba o nasze interesy.
Ironia
Monsanto im Josefa Mengele
Obserwator
Rośliny GMO są uodpornione na rakotwórczy glifosat który znajduje się w roundapie. W czasie pandemi minister rolnictwa przemycił wprowadzenie nowych środków z glifosatem. Obecnie jest ich 92.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY