Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 KWIETNIA
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 

KEP postanowił: powstrzymywanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście

Data publikacji: 2013-06-22 17:00
Data aktualizacji: 2013-06-24 10:54:00
WIADOMOŚCI
fot.Grazyna Myslinska/FORUM

Nowa wersja czwartego przykazania kościelnego będzie nakazywać powstrzymywanie się wiernych od udziału w zabawach tylko w okresie Wielkiego Postu. Decyzję taką podjęli biskupi zgromadzeni na 362. Zebraniu Plenarnym KEP w Wieliczce.

 

Przyjęta w piątek wersja 4. przykazania kościelnego brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

 

Dotąd zakaz udziału w zabawach dotyczył wszelkich okresów pokutnych, czyli także każdego piątku.

 

Poprzednia wersja 4. przykazania kościelnego brzmiała: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

 

Jak wyjaśnił bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, powodem dla którego uległo zmianie sformułowanie czwartego przykazania kościelnego jest dotychczasowa praktyka częstego przenoszenie uroczystości rodzinnych czy szkolnych na piątek ze względów praktycznych.

 

- Wchodząc naprzeciw sytuacji praktycznej biskupi polscy zawężają czas zakazany, w którym nie należy organizować i uczestniczyć w zabawach do Wielkiego Postu, co nie znaczy, aby nie powstrzymać się od niech w pozostałe piątki roku – skonstatował biskup.

 

 

Źródło: KAI

ged

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
jestem za
Bardzo rozsądna decyzja, która oznacza, że biskupi w zakresie w jakim jest to możliwe (nie sprzeczne z Ewangelią), w celu uniknięcia niepotrzebnego konfliktu sumienia wielu katolików, dostosowują przykazania kościelne (nie przykazania Boże), do aktualnej sytuacji społecznej. Moim zdaniem zmiana na plus, która pozwoli w piątki uczestniczyć w imprezach bez wątpliwości co do oceny moralnej takiego zachowania, a jednocześnie dalej pozwala traktować piątki jako dzień szczególny.
PK
Jarek, post kończy się nieszporami w wigilię Wielkanocy (no proszę, zgłaszajcie się kto był na takich nieszporach, ponoć po V.II miało być to powszechne, nie to co kiedyś...).
pk
Paweł, jakie protesty do Watykanu? Rozejrzyj się, Boże Ciało już od dawna przeniesione na niedzielę (Włochy, w tym Watykan), piątki bez postu (Włochy, w tym Watykan, zresztą wg Kodeksu Prawa Kanonicznego zatw. przez JPII) a i podniesienie na stojąco (diec. Mediolan). Kilka raptem kroków od Watykanu odprawiają msze (byłem w Wielki Czwartek), jakby nic nie rozumieli z ducha liturgii, tej rzymskiej, jak to pokazał nam Benedykt XVI. Mieliśmy Trydent, ocalił nas przed herezjami. Jakie nam środki da Pan, aby zatrzymać to gnicie? Potrzebujemy świętych, ale liczmy tylko na swoje rodziny, wychowujmy nasze dzieci w prawdzie, do świętości.
Mlody
@katolicka matka. A owszem. I co ja mam teraz powiedzieć znajomym, którzy chcą imprezować w piątek? Że chociaż nikt nie nakazuje i nikt nie bierze tego poważnie, to piątek jest od czegoś innego? No raczej nie...
katolicka matka
Zastanawia mnie taka olbrzymia krytyka decyzji Episkopatu odnośnie pozwolenia na zabawy w piątek. Podejrzewam, że ci krytykanci zachowywali do tej pory ten post. Mimo tego nie widzę jego owoców czyli upodobnienia się do pana Jezusa, który do końca był posłuszny Bogu.Smutne..
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY