Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 LUTY
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Imieniny obchodzą:
Anastazja, Gabriela, Honoria
 

„Kiedyś domena diabła, dziś…” Do jakich prowokacji jeszcze posuną się „katolicy otwarci”

Data publikacji: 2019-02-01 08:00
Data aktualizacji: 2019-08-16 12:45:00

Kogo dzieła i dary zestawić mogą katolicy otwarci z dziełami diabła? Przekonajcie się sami, wraz z programem „Ja katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Eustachy
@ Marek, rozmowa "skręciła" gdyż odpowiadałem na Pana wątpliwości. Jednak teraz mogę rozmowę podsumować osobistą radą. Proszę postępować i ewangelizować przede wszystkim według Ewangelii oraz oficjalnie ogłoszonej doktryny Kościoła Katolickiego która nie sprzeciwia się Ewangelii. A gdy nauczanie nie-nieomylne wydaje się Panu (subiektywnie!) sprzeczne z Ewangelią czy dotychczasową doktryną, niech Pan go po prostu w swoim życiu i ewangelizacji nie uwzględnia. Jak odróżnić nauczanie nieomylne od nie-nieomylnego (tzn. być może prawdziwego, być może omylnego)? Precyzuje to Kodeks Prawa Kanonicznego Kan.479§3: "Tylko wtedy należy uznać jakąś naukę za nieomylnie określoną, gdy to zostało wyraźnie stwierdzone". Pozdrawiam.
Marek
@Eustachy - Żadnej uszczypliwości z mojej strony nie było. Nie po to zresztą tu jestem, aby się z kimś kłócić - szkoda życia. Nasza rozmowa, niestety, skręciła w niewłaściwą stronę, gdyż Pana rozważania - które same w sobie być może są słuszne - mają się nijak do podanych przeze mnie wątpliwości. Dla mnie nadal nie do końca jasne jest, ile jako katolik niejasności i rzekomych nieporozumień jestem zobowiązany znieść ze strony duchowieństwa Kościoła. Tę granice tolerancji Pan także nie raczył nakreślić, a zamiast tego podkreślił Pan istotny status papiestwa, w co przecież nikt nie wątpi. Widzę, że do niczego więcej tutaj nie dojdziemy. Dlatego jeszcze raz dziękuję innym forumowiczom za ciekawe spostrzeżenia, a Panu już podziękowałem za rozmowę.
Eustachy
@ Marek, błędnie Pan odbiera moje ostatnie pytanie. Ono jest na serio. Przecież w historii Kościoła już były okresy z dwoma, a nawet trzema papieżami. Gdyby sedewakantyści itp wybrali sobie papieża, wytrąciliby argument o odrzucaniu Mt16,18. Co ma znaczyć "retoryka typowa dla TP"? To nie jest merytoryczna odpowiedź. Czyli co, uszczypliwość? Co konkretnie uważa Pan za subiektywne? Mój wywód oparłem na doktrynie: Ewangelii (odnośniki podałem) oraz nauce Kościoła o grzechu śmiertelnym KKK1857-1860.
Marek
@Eustachy - Proszę się nie gniewać, ale Pana ostatnie pytanie odbieram jako cyniczne i dlatego nie mam zamiaru na nie odpowiadać. Nie wiem, czy świadomie, ale wybrał Pan retorykę typową dla Tygodnika Powszechnego. Ponadto ostrzega mnie Pan przed "subiektywizmem", co jest niewątpliwie słuszne. Problem w tym, że Pana wywód jest także subiektywny, który - jak sądzę - nie ma oparcia w doktrynie. Można by o tym dalej dyskutować, ale mam nieodparte wrażenie, że nie do końca zrozumiał Pan omawiany tutaj problem. Może to ja się też niezbyt jednoznacznie wyrażałem, za co - jeśli tak jest - przepraszam. Zresztą, nieważne. Odnośnie "nicku": miałem do Pana zwykłą, czysto techniczną prośbę. Chodziło mi tylko o łatwość komunikacji, aby uniknąć zbędne nieporozumienia. Ale skoro tak łatwo w Panu wzbudzić sarkazm to już dziękuję za rozmowę. Pozdrawiam.
Eustachy specjalnie dla Pana Marka
Na Pańską prośbę zmieniam nick na jakieś imię. Dlaczego miałbym przestać uważać PAPIEŻA za namiestnika Chrystusa? Czy w Mt28,20 Pan Jezus dodał warunek "no chyba że wasi następcy osiągną wysoki poziom omylności"? Nie, to obietnica bezwarunkowa. Ja wierzę Panu Jezusowi. Wierzę że nie dopuści do sytuacji w której omylność papieża doprowadziłaby wiernych do piekła. To zresztą wynika z warunku skończenia w piekle. Stan nieodpuszczonego grzechu śmiertelnego. A jednym z warunków takiego grzechu jest pełna świadomość. Jeśli jakiś wierny postąpiłby według omylnych nauk papieża ufając że są one prawdziwe, nie spełniłby warunku pełnej świadomości. I proszę nie kierować się tym co Pańskim subiektywnym zdaniem jest "wyważone i rozsądne". Wszak heretycy i schizmatycy popełniali tego samego rodzaju błędy. Jak skończyli? Nie mi osądzać. A czy formalnie-papież jest PAPIEŻEM - też nie mi osądzać. Mnie zastanawia czemu ci którzy krytykują obecnych papieży nie wybiorą własnego?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY