Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 7       Dossier: Czy Rosja się nawróciła?
Rozmowa z Władimirem Bukowskim

Know-how zimnej wojny

Know-how zimnej wojny

Czy sowieckie tajne służby nadal rządzą Rosją?

– To jest fakt, który został zauważony nawet przez obserwatorów z Zachodu. Gdy Putin ubiegał się o prezydenturę, cała jego droga do urzędu wspierana była przez osoby na wysokich stanowiskach, zarówno w kręgach biznesowych, jak i politycznych, a w Rosji stanowiska te obejmowali dawni oficerowie KGB. Trzon kadr Putina wywodzi się z ich kręgów, gdyż promował on tych ludzi na wszelkie ważne stanowiska w państwie. Już od początku prezydentury, od roku 2000, wiadomo było, że taka sytuacja będzie miała miejsce.

 

W jakim stopniu Kreml wypełnia stawiane przez władzę sowiecką przed upadkiem imperium cele, jakimi są oligarchizacja państwa czy też brak powszechnej prywa­tyzacji?

– Najważniejszą kwestią, związaną z tym zagadnieniem, jest tak naprawdę historia kierunków rozwoju reżimu sowieckiego; jego ekspansji wewnętrznej i zewnętrznej. Nie można być w stu procentach pewnym, że do samozniszczenia Związku Sowieckiego doprowadziły wyłącznie problemy technologiczne i ekonomiczne­.

Władze próbowały przywrócić kontrolę wewnętrzną, czyli coś, co Putin nazywa dziś pionem władzy, a do czego konieczne były represje polityczne. W kwestii polityki zewnętrznej podejmowane były próby przywrócenia dawnej strefy wpływów, co prowadzi do pojawiania się konfliktów w takich krajach, jak Gruzja, Ukraina, Mołdawia oraz w pewnym stopniu także w Polsce.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj