Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 24 MAJA
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu

NMP Wspomożycielki Wiernych
Imieniny obchodzą:
Joanna, Milena, Zuzanna
 

Kobiety rozdają Komunię Świętą, ksiądz siedzi. Katolicy oburzeni po incydencie w warszawskim kościele

Data publikacji: 2019-04-29 20:00
Data aktualizacji: 2019-05-01 08:47:00
WIADOMOŚCI
Fot. Facebook

„To jest bardzo duże nadużycie. Proboszcz nie ma prawa łamać norm ustalonych przez Episkopat” – skomentował ksiądz prof. Piotr Tomasik z UKSW wydarzenie, do którego doszło w ostatnią  niedzielę w warszawskiej parafii.

 

„Dziś nadzwyczajny dzień! Nasze misjonarki z Brazylii złożyły kolejne przyrzeczenia zakonne! Świętowaliśmy z nimi J” – taki wpis na społecznościowym profilu warszawskiej parafii pod wezwaniem Błogosławionego Edwarda Detkensa zbulwersował wielu wiernych. Powodem są zamieszczone obok fotografie i film ilustrujący rozdawanie Komunii Świętej przez kobiety.

 

W komentarzach dominuje oburzenie. Padają słowa: profanacja, nadużycie liturgiczne, „ohyda spustoszenia”. Wierni przypominają naukę Kościoła, w tym przepisy liturgiczne dotyczące udzielania Ciała Pańskiego.

 

Święty Tomasz z Akwinu podał trzy powody, dla których udzielanie Ciała Pańskiego należy wyłącznie do kapłanów: „Tak jak Chrystus konsekrował swoje Ciało podczas Ostatniej Wieczerzy, a następnie udzielił Apostołom Komunii św., tak też do posługi kapłana należy konsekrowanie, a następnie udzielanie Komunii. 2. Kapłan jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi (zgodnie ze słowami Listu do Hebrajczyków 5,1): skoro składa on Bogu ofiary ludu, tak też przekazuje ludowi dary przez Boga uświęcone. 3. Cześć i szacunek wobec Najświętszego Sakramentu wymaga, by stykał się on tylko z tym, co poświęcone. Jak poświęcone są przedmioty i naczynia, z którymi styka się Ciało i Krew Chrystusa, tak jedynie poświęcone (duchowo przemienione) ręce kapłana mogą dotykać Najświętszy Sakrament”.

 

Po Soborze Watykańskim II wprowadzono w Kościele instytucję szafarzy nadzwyczajnych, czyli osób świeckich, mogących po spełnieniu określonych warunków udzielać wiernym Najświętszego Sakramentu.

 

„Szafarz nadzwyczajny wykonuje swoją posługę wtedy, gdy liczba kapłanów wobec komunikujących jest za mała. Może on w ramach ważności upoważnienia świadczyć pomoc na terenie całej diecezji; poza diecezją na stałe może to czynić tylko za zgodą ordynariusza tamtej diecezji” – głoszą wydane w marcu 2006 roku „Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej”.

 

Z kolei w Instrukcji Redemptionis Sacramentum opublikowanej dwa lata wcześniej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy: „Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca” (pkt 153).


„Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii Świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim” – głosi punkt 157 Instrukcji. Jak zwracają uwagę komentujący niedzielny incydent w warszawskiej parafii, taka właśnie sytuacja miała miejsce w tym przypadku.

 

„Dlaczego wbrew przepisom w ogóle jacyś nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej pomagali skoro był co najmniej jeden kapłan i diakon? Czy co tydzień Komunia trwa za każdym razem za długo i tylko teraz trwała odpowiedni czas?” – pytał m.in. na Facebooku użytkownik Stanisław Artymowski.

 

„Czy wszyscy księża w okolicy zostali pozbawieni rąk, albo był inny powód, dla którego konieczne było udzielanie Komunii przez kobiety (nawet jeśli są osobami konsekrowanymi i w NADZWYCZAJNYCH sytuacjach mogą posługiwać jako nadzwyczajni szafarze)? W praktyce w Polsce głównym powodem dopuszczania nadzwyczajnych szafarzy do udzielania Komunii jest lenistwo szafarzy zwyczajnych, ale mam nadzieję, że w tym przypadku był jednak poważny powód” – dosadnie napisał Paweł Wójcik.

 

Pośród kilkuset komentarzy, które od niedzieli pojawiły się pod wpisem, nie zabrakło też głosów entuzjazmu. „super, tylko w tym kościele dziewczynka jest ministrantką, i komunie rozdają kobiety. Nic szczególnego w niektórych kościołach na świecie, a u nas ciągle szokuje ;)” – napisała Wioletta G-s.


Z kolei publicysta Szymon Hołownia pozwolił sobie na napastliwe uwagi wobec katolików oburzonych liturgicznym nadużyciem, do jakiego doszło na Bielanach.

 

hołownia

 


Źródła: Facebook, gloria.tv.
RoM

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ministrant
św. TARSYCJUSZ żył w III wieku wyniesiony na ołtarze po tym jak został zabity, gdy niósł komunie dla więźniów. Był osobą ŚWIECKĄ, a kościół obwołał go osobą świętą. Jakoś ręce mu nie z czerniały. Jego relikwie wystawione są w Neapolu w bazylice św. Dominika.
Beata
Komunię Świętą może dawać TYLKO I WYŁĄCZNIE kapłan bo ma konsekrowane ręce i to sam Bóg ustanowił że tylko kapłani męszczyżni ,zatem nigdy kobiety nawet zakonne nie mogą podawać Eucharystii.
Wiech
Szymon Chołownia służąc onegdaj do mszy uczył się chyba jak się oburzać na katolików, wydaje mi sie, że raczeej powijnien poskarżyc się u swoich przyjaciół z tvn, przeciez razem wzięci to fachowa grupa w tej dzsiedzinie nie pomijając pryncypała Chołowni.
espada
Jezus powiedzial ze nie moga rozdawac komunii rece bez swiecen|!!tylko kaplan ktory ma swiecenia!!
Tomasz
Proszę odwołujmy się do autorytetów Kościoła. Katolik winien czytać książki katolickie zwłaszcza doktorów Kościoła Katolickiego. Świętym bowiem Bóg w swej łasce powierzał wskazówki mające prowadzić wiernych ku zbawieniu. Teraz niech każdy się zastanowi zanim dokona "lekkiego" komentarza ponieważ dotykają one bezpośrednio Boga w Trójcy Jedynego a Pana naszego. Będziemy rozliczeni z każdego słowa a tym bardziej jeśli wypowiadane są na forum publicznym mogącym wprowadzić w błąd czytających. Jeśli wierni bronią Czci Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie to znaczy, że nie są letni lecz gorący, bowiem obojętność wobec Boga zamyka nas na Jego Łaskę, niczym nie zasłużoną Łaskę. Jako Katolicy winniśmy Bogu cześć, chwałę i dziękczynienie. Amen
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY