Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Komisarz ds. zatrudnienia spodziewa się poważnego kryzysu społecznego

Data publikacji: 2020-05-23 08:00
Data aktualizacji: 2020-05-22 16:07:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

Epidemia COVID-19 uderzyła w europejską gospodarkę, ale nie dotknęła poszczególnych sektorów w różnych krajach w takim samym stopniu. To może doprowadzić do kryzysu społecznego – sugeruje europejski komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, Nicolas Schmit.

 

– W lutym miałem przyjemność ogłosić najwyższy poziom zatrudnienia w Europie i ciągły spadek liczby bezrobotnych – mówił. - Już kilka miesięcy później Europa stoi w obliczu ogromnego wzrostu bezrobocia i istnieje ryzyko fragmentacji nie tylko w naszych krajach, ale także w naszych społeczeństwach – dodał. Schmit zwrócił uwagę, że niektóre sektory, firmy i obywatele bardziej ucierpieli z powodu COVID-19 i zamrożenia gospodarki, dlatego też „istnieje ryzyko, że kryzys ten przerodzi się w kryzys społeczny”.

 

Komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych podkreślił, że zwalczanie bezrobocia „powinno być naszym głównym priorytetem” i z zadowoleniem powitał niedawną decyzję Rady o przyjęciu SURE, instrumentu, który Komisja przedstawiła, aby wesprzeć kraje zmuszone do ustanowienia programów wspierających utrzymanie miejsc pracy poprzez tymczasowe dopłaty do wynagrodzenia. – Ponad 30 milionów osób jest tymczasowo lub częściowo bezrobotnych i bez takiego instrumentu większość tych obywateli straciłaby pracę – mówił komisarz, wskazując na sytuację w Stanach Zjednoczonych, gdzie miliony osób już utraciło źródło utrzymania.

 

Migranci, osoby niepełnosprawne, członkowie społeczności romskiej, młodzi ludzie – to tylko niektóre najbardziej zagrożone kategorie osób napotykających większe trudności w dostępie do rynku pracy, a także w zakresie korzystania w czasach kryzysu z ochrony socjalnej. – Ożywienie powinno sprzyjać integracji i konwergencji gospodarczej, która posiada zasadnicze znaczenie dla konwergencji społecznej. Musimy tworzyć miejsca pracy i wspierać pracowników – podkreślił Schmit.

 

Podczas kryzysu finansowego w 2008 roku najbardziej ucierpieli ludzie młodzi. W niektórych krajach stopa bezrobocia sięgała 50 proc. Schmit ostrzegał, że obecnie nie można zaakceptować poświęcenia kolejnego pokolenia. W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi zaktualizowaną, „wzmocnioną” „Europejską gwarancję dla młodzieży” - instrument zaproponowany w 2013 r., który miał pomagać państwom członkowskim wspierać młodych ludzi w czasach spowolnienia gospodarczego.

 

Komisja zachęca kraje do wzmocnienia reakcji gospodarczej i społecznej na kryzys, „ze szczególnym naciskiem na aspekty związane ze zdrowiem” w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ „gospodarka UE doświadczy w tym roku recesji na skalę historyczną”. W perspektywie średnioterminowej celem jest „przywrócenie gospodarki na właściwe tory” przy jednoczesnym dążeniu do zielonej i cyfrowej transformacji.

 

Komisarz mówił o potrzebie przekwalifikowania i podnoszenia obecnych umiejętności pracowników. – Musimy upewnić się, że młodzi ludzie, a także ci, którzy mogą stracić pracę, zdobędą umiejętności pracy w tych nowych sektorach – powiedział, dodając, że to również będzie częścią planu naprawy. Obecna recesja uderza także w grupę samozatrudnionych. Zdaniem komisarza, konieczne są inwestycje w systemy opieki zdrowotnej, by były one lepiej przygotowane na wypadek sytuacji kryzysowych.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora