Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 

Komisja Europejska zbada zasadność przekopu Mierzei Wiślanej. Prace zostaną wstrzymane

Data publikacji: 2019-01-10 18:00
Data aktualizacji: 2019-01-10 19:33:00
WIADOMOŚCI
Mierzeja Wiślana - zdjęcie satelitarne - Wikimedia Commons

Urzędnicy Komisji Europejskiej skierowali pismo do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Unijni eksperci zamierzają zbadać decyzję środowiskową i sprawdzić podstawy prac w Zatoce Gdańskiej. W związku z tym, przekop Mierzei Wiślanej prawdopodobnie zostanie wstrzymany.

 

„Radio Zet” poinformowało o decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała się sprawdzić zasadność prac w Zatoce Gdańskiej, związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Unijni urzędnicy chcą w pełni poznać i zbadać decyzję środowiskową, a także domagają się wstrzymania robót budowlanych związanych z inwestycją, „do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości”. Informację o decyzji Komisji Europejskiej przekazał Michał Kania z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 

Aktywność Komisji Europejskiej względem przekopu Mierzei Wiślanej skomentował minister Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że urzędnicy Komisji powołują się na zobowiązania zaciągnięte przez Polskę w latach, gdy rządziła koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Przygotowujemy odpowiedź na pismo KE. Mamy nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które do KE wysłał jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa, ponieważ Komisja w piśmie powołuje się na zobowiązania PO-PSL z 2013 roku oraz lipca 2015 roku, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą” – powiedział minister Marek Gróbarczyk.

 

Przypomnijmy, że plany przekopu Mierzei torpedowane są przez Rosję. Wiceminister rolnictwa Federacji Rosyjskiej Ilja Szestakow zwrócił się do Komisji Europejskiej, by ta przeprowadziła „wszechstronną analizę możliwych skutków oraz podjęła świadomą decyzję w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej”. Przedstawiciel rządu Rosji domaga się także „zabezpieczenia i wdrożenia szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk”.

 

Rosja żali się na brak konsultowania z nią kwestii inwestycji. Uważa, że przekop zagrozi ekologii Zalewu Wiślanego. Zdaniem ministra Gróbarczyka, skarga ta nie może jednak niczego zmienić, a nastawienie naszego wschodniego sąsiada wobec strategicznej z polskiej perspektywy inwestycji znane jest od dawna. Rosyjskie działania na tym polu ocenia jako próbę zablokowania inwestycji.

 

– Rosja nic sobie nie robi z tego, że protestujemy przeciwko Nord Stream 2 i my też nie będziemy większej uwagi do tego przykładać – oznajmił Gróbarczyk.

 

 

Źródło: interia.pl, onet.pl, PCh24.pl

WMa

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
pytanie
co? może jeszcze będziemy pytać czy trzeba myć ręce po wyjściu z toalety? dość tego!!!! albo jesteśmy państwem wolny albo ogłośmy, że nie jesteśmy i nikt nie będzie miał już złudzeń...że trzeba zawalczyć o naszą wolność.
Zbigniew
Nie słuchać ruskich wojtków !
Kasandra
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. RN BRAUN KORWIN ostatnią nadzieją???
qqq
PIS-ie musisz: pogońcie w końcu tych homokomuchów z EU. Suweren, czyli ja, oczekuje tego
Hanys
I znowu PiS podkuli ogonek ?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY