Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 12 LIPCA
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
XV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Brunon, Jan
 

Groza! Kompostowanie zwłok w Waszyngtonie ruszy w przyszłym roku

Data publikacji: 2020-02-19 02:00
Data aktualizacji: 2020-02-19 14:16:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

Ekologizm i kult wygody stają się ważniejsze od szacunku dla człowieka. W ich imię ludzie niszczą wszelkie świętości. Zbezczeszczeniu ulega nawet ostatnia z nich – szacunek dla zmarłych i ich ciał. Dochodzi wręcz do wykorzystywania ludzkich zwłok w roli kompostu. Wszystko w imię troski o środowisko.  

 

Firma Recompose przedstawiła dane dotyczące pilotażowego procesu dotyczącego tak zwanego „ludzkiego kompostowania”. Zastosowane techniki pozwalają na „bezpieczny” rozkład ludzkiej tkanki w ciągu 30 dni. Następnie rodzina może rozrzucić pozostałości ciała pod drzewo lub roślinę, wykorzystując je poniekąd w charakterze kompostu.

 

Recompose chwali się, że procedura pozwala zaoszczędzić ponad tonę dwutlenku węgla więcej niż pogrzeb tradycyjny czy kremacja. Działalność ruszy w pełni w Waszyngtonie w lutym 2021 roku. Obecnie 15 tysięcy osób zapisało się na newsletter przedsiębiorstwa.  

 

Katrina Spade, prezes Recompose, w rozmowie z BBC News zwróciła uwagę na kryzys klimatyczny, którego istnienie sprzyja sukcesowi firmy. Sama na pomysł wpadła w wieku 13 lat. Rekompozycja ciała pozwala na „zintegrowanie go z ziemią”. Ciało zmarłego umieszczane jest w specjalnym zamkniętym naczyniu, wyposażonym między innymi w drzewne wióry, słomę i lucernę, a zwłokami się obraca. To wszystko przyspiesza wyjedzenie ich przez mikroby.   

 

Zdaniem prezes przedsiębiorstwa, wspomniana metoda to znacznie bardziej ekologiczny wariant niż nie tylko kremacja (emitująca CO2), lecz również tradycyjny pochówek. Ten ostatni bowiem emituje  zanieczyszczenia związane z przewozem trumny oraz jej produkcją. 

 

Praktyki firmy Recompose dokonywać się będą w majestacie prawa. Odpowiednie przepisy wejdą w życie już w maju. Zwolennicy recyklingu zwłok przekonują wątpiących argumentem zmniejszania się powierzchni dostępnych gruntów pod cmentarze. Inni twierdzą, że ów sposób pochówku pozwoli na połączenie ludzi i natury. Obydwa argumenty są jednak nie do przyjęcia. Pierwszy stanowi bowiem przejaw płytkiego utylitaryzmu, drugi zaś – panteizmu obcego chrześcijaństwu.

 

Tego typu praktyki świadczą o braku szacunku dla ludzkiego ciała. To przykład całkowitego odejścia od zasad cywilizacji chrześcijańskiej. Jak pisał święty Paweł w Liście do Koryntian, „czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!”.

 

 

Źródła: bbc.com / pl.aleteia.org / Biblia Tysiąclecia

mjend

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Mela
@ artur - idąc tropem Pańskiego rozumowania należałoby powiedzieć, że ludzie kradną, zdradzają, mordują itd. i to też jest brak szacunku dla drugiego człowieka. Czy zatem należy zmienić dekalog? I nie po to istnieją przepisy prawa cywilnego i kościelnego, by je dostosowywać do człowieka, tylko po to, by człowiek musiał się dostosować do nich.A co do domów publicznych, to w Polsce działają one nielegalnie, więc proszę czytelników nie wprowadzać w błąd.
!
zawsze tak było że w imię pięnych hasełek dochodziło do najgorszych rzeczy w historii. Wczoraj hasełka rewolucyjki francuskiej a dziś to. Czekać już tylko na ogień z nieba Akita
artur
od kilkudziesięciu lat w Polsce działają domy publicznie, legalnie, czy w tym przypadku nie należałoby również mówić o braku szacunku do ludzkiego ciała ?
Gość
Jest to naruszenie godności człowieka po śmierci. Naruszenie godności człowieka po śmierci jest zmiszczeniem jego życia, można wtedy z przyszłym nawozem wszystko. Jeżeli taki @Gal Anonim chce sobie odbierać godność pochówku, to znaczy, że nic nie rozumie, albo dokumentnie zwariował.
@zbigniew
Oni z pewnością nie pozwolą tak potraktować swoich zwłok, a reszta to dla nich nie są ludzie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY