Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 03 CZERWCA
Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
Imieniny obchodzą:
Leszek, Klotylda, Tamara
 

Korea Południowa na celowniku Amnesty International. Chodzi o prawa „tęczowych” w armii

Data publikacji: 2019-07-12 08:00
Data aktualizacji: 2019-07-12 13:26:00
WIADOMOŚCI
대한민국 국군 Republic of Korea Armed Forces [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Amnesty International w czwartek wezwała Koreę Południową do zniesienia zakazu kontaktów homoseksualnych mężczyzn w armii, ostrzegając, że obecne prawa „podsycają przemoc, dyskryminację i stygmatyzują gejów”.

 

Organizacja, która twierdzi, że „broni praw człowieka” wystąpiła z żądaniem do Seulu, aby tamtejsze władze zmieniły prawo i „dostosowały” ​​kodeks wojskowy Korei Południowej do umów międzynarodowych. Kodeks „nie jest zgodny z międzynarodowymi zobowiązaniami praw człowieka, pod którymi podpisało się to państwo” – przekonują aktywiści Amnesty International.

 

„Poprzez zinstytucjonalizowanie dyskryminacji, prawa kryminalizującego seks między mężczyznami, wzmacnia się systematyczne uprzedzenia wobec homoseksualistów, mężczyzn biseksualnych, osób transpłciowych i osób niebędących binarnymi, zarówno w wojsku, jak i na ulicy lub w domu” – skarżyła się AI we czwartek.

 

Raport Amnesty zaprezentowano w czwartek w sytuacji, gdy toczona jest szeroka debata na temat przyszłości poborowych sił zbrojnych w Korei Południowej. Niedawne orzeczenia sądów otwierają drogę do odmowy służby wojskowej. Z kolei przywódcy polityczni obiecują skrócenie służby wojskowej.

 

Amnesty wezwała Seul do uchylenia art. 92-6 ustawy o przestępstwach wojskowych, który skutecznie zakazał i karze za seks między mężczyznami w wojsku.

 

„Kodeks wojskowy w Korei Południowej zezwala na naruszanie prywatności żołnierzy, którzy rzekomo angażują się w seks między mężczyznami zarówno na terenie jednostki, jak i poza nią oraz poza służbą” – stwierdza raport.

 

„Dekryminalizacja nie rozwiązuje całego problemu, ale jest to pierwszy krok w kierunku poszanowania, ochrony i wypełniania praw człowieka osób LGBTI” – przekonywano.

Aktywność homoseksualna nie jest karalna w przypadku ludności cywilnej Korei Południowej. Pary jednopłciowe nie mają prawa do zawarcia „małżeństwa”, ani adopcji.

 

W marcu amerykańska organizacja Human Rights Watch (HRW) przedłożyła opinię amicus curiae, kwestionując zapisy kodeksu wojskowego przed Trybunałem Konstytucyjnym Korei Południowej, twierdząc, że kodeks „narusza wiele norm prawa międzynarodowego”.

 

- Wojskowe prawo dotyczące homoseksualizmu w Korei Południowej jest karygodne w historii praw człowieka w tym kraju. Wiele organów ochrony praw człowieka wezwało do jego zniesienia - powiedział wówczas Graeme Reid, dyrektor ds. Praw LGBT w HRW.

 

Zgodnie z art. 92-6 „seks analny i inne nieprzyzwoite działania” między personelem wojskowym mogą być karane do dwóch lat więzienia, nawet jeśli odbywają się poza bazą, podczas gdy żołnierze są poza służbą i za obopólną zgodą partnerów.

 

Rząd Korei Południowej twierdzi, że artykuł 92-6 nie ma na celu karania za „orientację seksualną” – jak sugerują organizacje pozarządowe – lecz jest to konieczne, aby powstrzymać wykorzystywanie seksualne w armii, które ma charakter niemal całkowicie homoseksualny.

 

Krajowy Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie orzekał, że artykuł jest uzasadniony potrzebą zachowania dyscypliny i „siły bojowej” armii.

 

Korea Południowa, która wciąż jest w stanie wojny z Koreą Północną od dziesięcioleci, ma armię poborową liczącą około 600 tys. żołnierzy. Wszyscy sprawni mężczyźni muszą służyć w wojsku przez około dwa lata.

 

Wojsko twierdzi, że nie zabrania homoseksualistom i transseksualistom służby, a Ministerstwo Obrony rozszerzyło nawet szkolenia na temat ochrony „praw mniejszości seksualnych”. Armia wskazuje jednak, że zakazana jest „nieprzyzwoita” aktywność seksualna.

 

Dowództwo armii południowokoreańskiej coraz częściej egzekwuje przepisy  art. 92-6. O ile w 2009 r. oskarżono jedynie dwóch żołnierzy o niedozwolone akty homoseksualne, o tyle w 2012 r było ich dwunastu, a w 2017 r. – już dwudziestu ośmiu.

 

W roku 2017 armia wszczęła szczególne środki ostrożności, konfiskując telefony komórkowe żołnierzy bez nakazów i zmuszając ich do wskazania innych kolegów, z którymi dopuszczali się niedozwolonych czynów seksualnych. Dziewięciu żołnierzy zostało oskarżonych, z których ośmiu zostało skazanych, w tym kapitan, który otrzymał karę więzienia w zawieszeniu. Wobec czternastu innych toczyło się postepowanie, ale nie postawiono im zarzutów. Niektórzy zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o orzeczenie, że art. 92-6 jest niezgodny z konstytucją.

 

W Korei Południowej, podobnie jak w innych krajach, organizacje pozarządowe wespół z instytucjami międzynarodowymi próbują narzucić homoseksualną agendę, czemu sprzeciwia się lokalna wspólnota katolików. Zmiany jednak sukcesywnie postępują, narzucane odgórnie pod płaszczykiem „walki z nietolerancją.

 

Źródło: nytimes.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Oskar
Amnesty International od dawna wiadome że to organizacja założona przez marksistów dla marksistów i wspierania wynaturzeń. Powinno się wywalić tą organizacje z Polski. Siły zła zawsze zakładają maski by uwiarygodnić swoje kłamstwa.
Karol
Właśnie dzięki takiemu prawu, koreańska armia stanowi istotną siłę bojową na Dalekim Wschodzie.
Second
Amnesty International twierdzi, że prostytucja jest prawem człowieka.
Natalia
Gdyby wprowadzono takich do armii, Kim Jong Un padł by ze śmiechu. Korea Płd. nie może sobie na to pozwolić.
Zainteresowany
Gdzie było AI jak umierał Vincent Lambert? Jakie działania podjęło AI w obronie prawa do życia Vincenta?